V ČR je velkých řetězců s módou asi 12, spadá pod ně zhruba 20 značek

Velkých řetězců s módou v současné době na českém trhu působí asi 12, funguje pod nimi zhruba 20 značek. ČTK to řekl partner a vedoucí týmu pronájmu maloobchodních prostor pro střední a východní Evropu ze společnosti Cushman & Wakefield Jan Kotrbáček. Mezi nejvýznamnější sítě patří podle něj švédská H&M. Ta svůj první obchod otevřela 13. září 1947 ve městě Västeraas ve středním Švédsku, tehdy pod názvem Hennes.

Obchod s oblečením, ilustrační fotografie.

Do skupiny H&M, která je druhým největším prodejcem módy na světě, spadají kromě H&M značky COS, Monki, & Other Stories či Arket, většina jich ale podle Kotrbáčka zatím není v České republice zastoupena.

Největším světovým prodejcem oblečení je španělská Inditex Group se značkami Zara, Bershka, Stradivarius nebo Pull and Bear. "Dále v ČR působí polská LPP Group se značkami jako Reserved, House, Cropp , Mohito a Sinsay, dalšími řetězci jsou C&A; Marks & Spencer, který je mimo Spojené království pouze v ČR a Řecku, New Yorker, Primark, Terranova, Lindex, Mango, Takko a prémiovější řetězce jako Peek & Cloppenburg či Van Graaf," uvedl.

Konkurence mezi sítěmi s módou se podle vedoucího poradenství k zákazníkům a digitalizaci ve společnosti KPMG Lukáše Cingra zvyšuje každým rokem. Příčinu vidí v růstu nebo vstupu on-line obchodníků jako Zalando a About You, a masově oblíbených řetězců jako Primark, který v ČR loni otevřel svou první prodejnu na pražském Václavském náměstí a příští týden přidá další v Brně.

Společnost H&M vstoupila do ČR v roce 2003, nyní tu provozuje 48 prodejen, v blízké době neplánuje síť rozšířit, uvedla za firmu Slavomíra Barnová. "Řetězce jako H&M dnes najdeme prakticky ve všech nákupních centrech. Další prostor již zde pravděpodobně není, jelikož prodejny by nedosáhly potřebného obratu," řekl Cingr. Nové příležitosti jsou podle něj ale v prodeji na internetu.

H&M patří v obchodních centrech k tzv. kotevním nájemcům, kteří obchody provozují na velké ploše, aby dokázali nabídnout co nejširší sortiment. "Trendem je nyní optimalizovat počet jednotek a v portfoliu si nechávat ty opravdu dobré a reprezentativní, které přesně vyhovují koncepci konkrétního brandu – retaileři nejsou připraveni dělat kompromisy. Tedy méně jednotek, ale o to kvalitnějších," uvedl dále Kotrbáček.

V důsledku vysoké inflace a rostoucích životních nákladů maloobchodníkům klesají tržby. V červenci se podle dat Českého statistického úřadu meziročně propadly o 7,2 procenta, prodejcům oblečení a obuvi klesly proti sedmému měsíci loňského roku o 6,4 procenta.

"Současná situace je tvrdá pro všechny maloobchodníky i spotřebitele, tím pádem roste opatrnost a sledování výdajů," řekl Cingr. Barnová z H&M ovšem uvedla, že zájem českých zákazníků neklesá, pouze se mění typ zboží, po kterém je největší poptávka v závislosti na sezoně. "Aktuálně je to s návratem do škol dětské oblečení," doplnila.

Témata: obchody | oděvy

Třetina firem v Česku v reakci na zdražování energií omezí vytápění

27.09.2022 14:48 Téměř třetina firem v Česku omezí v reakci na zdražování energií vytápění firemních prostor, tedy…

Šmejc mění nejužší vedení PPF

27.09.2022 09:22 Jiří Šmejc, který se stal v polovině června ředitelem skupiny PPF, mění nejužší vedení firmy. Novým…

Reuters: Pět zemí EU požaduje zákaz dovozu diamantů z Ruska. Co na to…

26.09.2022 03:46 Polsko, Irsko, Litva, Estonsko a Lotyšsko požadují, aby Evropská unie přestala z Ruska dovážet…

ČNB zřejmě ve čtvrtek ponechá základní úrokovou sazbu na sedmi procentech,…

25.09.2022 10:25 Bankovní rada ČNB zřejmě ve čtvrtek ponechá základní úrokovou sazbu na sedmi procentech, tedy na…

Ekonomice hrozí recese. Pokles podnikatelské aktivity v eurozóně se…

23.09.2022 10:59 Pokles podnikatelské aktivity v eurozóně se v září prohloubil, ekonomice hrozí recese. Výrobní…

Ceny plynu by se v EU mohly podle studie do roku 2026 výrazně snížit

22.09.2022 16:13 Budování evropských terminálů na zkapalněný zemní plyn (LNG) přinese od roku 2024 úlevu od vysokých…

Zhruba 80 procent podniků nemá na příští rok zafixované ceny energií

22.09.2022 15:12 Aktualizováno Na příští rok má zafixované ceny elektřiny asi pětina firem, u plynu má zajištěn kontrakt 22…

Banky nechtějí podléhat mimořádné dani, nabízí až 50 miliard Kč na podporu…

22.09.2022 12:28 Aktualizováno Česká bankovní asociace (ČBA) nabízí podporu ekonomiky, která by byla alternativou k dani z…

Japonská vláda začala intervenovat na obranu slabé měny

22.09.2022 11:39 Japonská vláda začala na devizových trzích intervenovat na obranu měny, která vytrvale oslabuje a…

Meta chce v příštích měsících snížit náklady minimálně o deset procent

22.09.2022 09:35 Americká internetová společnost Meta hodlá v příštích měsících snížit náklady minimálně o deset…

Související:

Nejnovější