V pondělí přibylo v Česku 865 potvrzených případů koronaviru, o polovinu méně než před týdnem. Výrazně nižší byl ale také počet testovaných. Na 100.000 obyvatel připadá za posledních sedm dní 52 nakažených, takzvané incidenční číslo tak dále klesá. V nemocnicích je s covidem 372 pacientů. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
Epidemie zpomaluje od začátku února. Spolu s tím je menší zájem o testy. Laboratoře jich v pondělí provedly zhruba 9000, před týdnem jich bylo o 7000 více. Výrazně se také snížila pozitivita preventivních testů, které jsou nejčastější. Koronavirus se prokázal u 1,76 procenta vzorků, před týdnem to bylo více než devět procent.
Od čtvrtka lidé nemají nárok na jeden bezplatný preventivní test měsíčně. Zdravotní pojišťovny hradí jen testy provedené se žádankou od lékaře.
Incidenční číslo není v žádném kraji vyšší než 100. Pod tuto hranici spadlo už i v Praze, kde na 100.000 obyvatel připadá v uplynulém týdnu 90 nakažených. Stále je to ale nejvyšší incidence v Česku. Naopak nejlepší situace je v Libereckém kraji, kde má incidenční číslo hodnotu 39.
Před týdnem bylo s koronavirem hospitalizováno téměř 700 lidí, počet pacientů se tak snížil téměř o polovinu. V těžkém stavu je 14 z nich.
Očkovat proti covidu se v pondělí nechalo 1318 lidí, o 200 méně než minulý týden. Naprostá většina z nich si přišla pro třetí posilující dávku. Naopak první očkování podstoupilo pouze 86 lidí. Zájem o vakcinaci klesá dlouhodobě. Dokončené očkování proti covidu má v ČR téměř 6,9 milionu lidí, posilující dávku dostalo 4,17 milionu z nich.
Od začátku epidemie předloni v březnu potvrdily laboratoře přes 3,9 milionu případů covidu, 40.229 lidí s prokázanou nákazou zemřelo.
Od čtvrtka už v Česku neplatí stav pandemické pohotovosti, skončila tím veškerá plošná protikoronavirová opatření. Kromě konce hrazených preventivních testů to znamená například to, že stát už například nenařizuje povinné nošení roušek ve zdravotnických zařízeních a pobytových zařízeních sociálních služeb, jako jsou domovy pro seniory nebo zdravotně postižené.
K tradiční velikonoční bohoslužbě na hradě Windsor dorazil spolu s králem Karlem III. a královnou Camillou také vévoda z Yorku, princ Andrew. Na mši ve svatojiřské kapli přišel v doprovodu princezny Anny, své bývalé manželky Sarah Fergusonové, vévodkyně z Yorku, a manžela princezny Anny, viceadmirála sira Tima Laurence.
Letní počasí se tento týden do Česka nevrátí. Zatímco přes den v maximech teploty nepřekročí 25 stupňů, v noci může podle ČHMÚ.cz ještě naopak mrznout.
Vévoda ze Sussexu Meghan Markle se opět ocitla pod palbou kritiky kvůli údajnému porušení autorských práv. Tentokrát jde o dětský animovaný projekt „Pearl“, který měl být uváděn na platformě Netflix. Podle britské autorky Mel Elliottové vykazuje projekt až příliš nápadné podobnosti s její vlastní knižní sérií „Pearl Power“, jejíž první díl vyšel už v roce 2014.
Nedělní ráno přineslo do některých oblastí Česka zejména mlhy, které se nejčastěji vyskytovaly v povodí řek Vltavy a Berounky. Postupně se ale situace vyjasňuje a většina území hlásí jasno nebo téměř jasno. Počasí tak zatím zůstává příznivé a přívětivé pro velikonoční výlety i tradiční pomlázku. Odpoledne by se teploty v nižších polohách měly vyšplhat až k 22 °C.
Britský princ Harry (40) navštívil Ukrajinu, aby osobně vyjádřil podporu těm, které zasáhla válka. Zavítal do kliniky Superhumans, která se specializuje na bezplatnou léčbu zraněných civilistů a vojáků. Nabízí nejen protézy a rekonstrukční operace, ale i psychologickou pomoc. Vévoda ze Sussexu láskyplně objímal děti a podal si ruku se zraněnými vojáky.
Marek Eben je sice studovaným hercem a zejména v divadle dlouhá léta hrál, většina z nás ho dnes vnímá především jako úspěšného moderátora. Jak se to stalo, že se na tomto poli tak moc prosadil?
V poslední době zažívá svět celebrit skutečný rozchodový boom. Nejnovějším přírůstkem na seznam bývalých párů je dvojice britské herečky Emmy Corrin (29) a amerického herce Ramiho Maleka (43), kteří podle zpráv britského deníku Daily Mail ukončili svůj vztah po přibližně dvou letech.
Hudební svět si včera připomněl smutné půlroční výročí tragické smrti britského zpěváka Liama Paynea. Ten loni v říjnu zahynul při nešťastném pádu z hotelového balkonu v argentinském Buenos Aires. Pro fanoušky po celém světě to byl šok, ale největší ztrátu samozřejmě utrpěla jeho rodina, která se s jeho odchodem stále těžce vyrovnává.
V gotickém skvostu, kostele sv. apoštola Tomáše na Malé Straně, který ukrývá díla slavných mistrů jako Rubens, Škréta či Spranger, se v pondělí odpoledne odehrálo poslední rozloučení s milovanou zpěvačkou Aničkou Slováčkovou (†29). V tichém prostoru plném duchovního klidu a historické krásy se se zesnulou loučila rodina, přátelé i blízcí spolupracovníci. Přestože veřejnosti nebyl přístup umožněn, obřad se nesl v duchu upřímné lásky, hudby a pokory.
Slovenský rapper Patrik "Rytmus" Vrbovský (48) patří už dlouhá léta mezi nejvýraznější tváře domácí hudební scény. Jeho jméno znají fanoušci nejen na Slovensku, ale také v České republice a jeho hudba si našla cestu k posluchačům různých generací. Přesto však existuje někdo, komu své písně raději nepouští – vlastní syn Sanel.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.