V dole na Karvinsku dnes zemřel při závalu horník

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie., foto: Pixabay
ČTK 18. března 2022 16:22
Sdílej:

V Dole ČSM Sever společnosti OKD ve Stonavě na Karvinsku dnes zemřel horník. Neštěstí se stalo, když při likvidaci chodby asi 800 metrů pod zemí nastal zával. Mrtvým je zaměstnanec dodavatelské firmy. ČTK to řekla mluvčí OKD Naďa Chattová.

"Po 09:00 došlo při likvidaci chodby související s porubem zhruba 800 metrů pod povrchem k závalu důlního díla. Při této události bohužel došlo ke smrtelnému zranění zaměstnance dodavatelské firmy. Nikdo další nebyl zraněn," uvedla Chattová. Dodala, že událostí se zabývají Obvodní báňský úřad, policie, vedení Dolu ČSM i odborové organizace.

Na místě zasahovali záchranáři ze společnosti HBZS Ostrava, která je od konce roku 2020 jedním ze závodů státního podniku Diamo. "Na místo vyjel v 09:30 celý "důlní výjezd", to je pět záchranářských aut a 26 báňských záchranářů. Samotné vyprošťování trvalo více než dvě hodiny. Bohužel akce neměla šťastný konec," řekla mluvčí Diama Jana Dronská. Záchranáři ještě zůstávají na místě, aby dopravili tělo na povrch.

V předchozích třech letech v dolech OKD nikdo nezemřel. Poslední smrtelné neštěstí se tam stalo na konci roku 2018, kdy při výbuchu metanu zemřelo 13 havířů a deset bylo zraněno. Jednalo se o nejtragičtější událost poslední doby, v letech předtím ale byly každý rok vždy nejméně dva smrtelné úrazy.

Ještě před 20 lety umíralo v OKD ročně okolo deseti lidí. Klesající počet smrtelných úrazů je důsledkem poklesu těžby a počtu horníků v dolech, ale i zdokonalující se prevence a bezpečnostních opatření. Například otřesům v dolech, které životy horníků pod zemí ohrožují, ale podle odborníků úplně zabránit nelze, a rizika tak s sebou hornické povolání nese stále.

Témata:
Stalo se
Světové celebrity
Katie Price

Nová záhada kolem Katie Price: Proč jejího manžela ve vězení neostříhali?

Sophie, mladší sestra britské modelky a celebrity Katie Price, se ostře opřela do nového vzhledu svého švagra Leeho Andrewse. Ten byl před několika dny propuštěn z nechvalně proslulé dubajské věznice Al-Awir, kde se všem trestancům standardně holí hlavy kvůli prevenci proti šíření vší.

Světové celebrity
Russell Crowe

Russell Crowe otevřeně popsal, proč byl druhý Gladiátor propadák!

Russell Crowe se ohlédl za svou životní rolí a otevřeně popsal, proč podle něj pokus o zopakování úspěchu v podobě pokračování nevyšel. Během panelové diskuse na filmovém festivalu v Taormině dvaašedesátiletý herec uvedl, že snímek Gladiátor II neuspěl, protože postrádal morální jádro původního filmu z roku 2000.

Světové celebrity
seriál Přátelé

Přátelé v slzách. Zemřel jejich dlouholetý spolupracovník!

Herečky a herci ze slavného seriálu Přátelé vzdávají hlubokou poctu svému dlouholetému spolupracovníkovi, legendárnímu televiznímu režisérovi Jamesi Burrowsovi. Rodina tohoto plodného tvůrce potvrdila, že Burrows zemřel v pátek 19. června ve věku 85 let. Během své bohaté kariéry stál za vznikem mnoha ikonických děl televizní zábavy, mezi které patří například The Mary Tyler Moore Show, Will a Grace, Taxi, Frasier nebo Takoví normální mimozemšťané.

Světové celebrity
Meghan Markle sdílela dosud nezveřejněnou scénu, která byla vystřižena z jejího seriálu na Netflixu.

Experti konečně přišli na to, proč se Meghan vrací do Británie!

Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markleová se podle tvrzení americké novinářky chce vrátit do Velké Británie především proto, aby podpořila své skomírající podnikání.