Lidé, kteří žijí v domácnostech, v nichž se vyskytuje ruční střelná zbraň, mají asi dvakrát větší pravděpodobnost, že budou zastřeleni, než osoby v domovech beze zbraní. K takovému závěru došla nová studie vedená vědci ze Stanfordovy univerzity, při níž sledovali téměř 600.000 obyvatel Kalifornie, kteří nevlastnili zbraň, ale mezi lety 2004 až 2016 začali žít v domácnostech, kde ji někdo měl. Studie podle listu The Guardian nabourává argument většiny vlastníků zbraní v USA, kteří chtějí pistole k lepší ochraně sebe a svých blízkých.
Vedoucí studie David Studdert uvedl, že vědci nenašli žádné důkazy "ochranných účinků" života v domově, v němž se nachází zbraň.
Celkové riziko pro osoby žijící v domácnosti s vlastníkem zbraně je podle něj malé a výzkumníci ve zkoumaném vzorku zaznamenali jen velmi málo vražd. Zaměřovali se však na to, zda narůstá riziko toho, že bude člověk zastřelen, pokud žije v ozbrojené domácnosti. V těch za zkoumané období registrovali v průměru 12 vražd střelnou zbraní na 100.000 obyvatel za pětileté období. Mezi lidmi, kteří nežijí s člověkem vlastnícím zbraň, pak pozorovali osm vražd na 100.000 lidí za stejné období.
To by samo o sobě značilo asi o 50 procent větší riziko zastřelení pro lidi v ozbrojených domácnostech, podle výzkumníků je ale ještě vyšší, pokud se vezme v potaz to, kde lidé žijí a další proměnné. Podle odhadu vědců pak riziko zastřelení stoupne pro domácnosti se zbraní až na dvojnásobek oproti neozbrojeným domovům.
Lidem žijícím s majitelem střelné zbraně hrozí zejména vysoké riziko toho, že bude zastřelen svým životním partnerem. Na 84 procent obětí tohoto typu násilí přitom byly ženy. Život v ozbrojené domácnosti také zvyšuje hrozbu zastřelení při incidentu domácího násilí.
To, že je v domě zbraň, přitom podle studie nepřineslo jeho obyvatelům vyšší míru ochrany před násilím od cizích lidí. Lidé, kteří žijí v domácnosti s majitelem pistole, "nebyli oběťmi smrtících útoků cizích lidí v menší míře než jejich sousedi beze zbraní", píší vědci. Dodávají však, že zavraždění cizím člověkem tvoří jen malou část ze všech zaznamenaných vražd ve sledovaném vzorku.
Autoři nicméně zmiňují několik nedostatků své studie, nebere například v potaz nelegálně držené zbraně a vědci nemohli zjistit, zda se při konkrétních incidentech zabíjelo zbraní, kterou někdo přechovával v daném domě. Vědci se rovněž zaměřovali pouze na pistole a ne na pušky a jiné typy zbraní. Studie rovněž sledovala kvůli dostupnosti dat jen registrované voliče starší 21 let. Podle autorů proto není jasné, zda lze výsledky studie vztáhnout na celou Kalifornii, o to méně pak na celé Spojené státy.
Podle některých expertů, kteří se na studii nepodíleli, se však jedná o přelomový a dosud největší výzkum svého druhu. Zvýšené riziko vraždy pro lidi žijící v ozbrojených domácnostech podle Cassandry Crifasiové z Univerzity Johnse Hopkinse bude zřejmě platit ještě více v řadě amerických států, kde jsou zákony o držení zbraní výrazně volnější.
"Lidé odůvodňují držení zbraní v domácnosti ochranou proti cizím lidem," řekl David Hemenway z Harvardovy univerzity. "Ale tato studie ukazuje, že mít doma zbraň je špatné pro ty, kteří v tom domově žijí," dodal.
Už téměř půl století tvoří britský král Karel III. a jeho manželka Kamila pevný pár, jejichž vztah obstál i přes dekády společenských tlaků a mediálních kontroverzí. Letos společně oslavili dvacet let od své civilní svatby, která proběhla 9. dubna 2005 na radnici ve Windsoru. A právě během státní návštěvy Itálie Kamila překvapila nejen svým vzhledem, ale i upřímnými slovy o lásce a manželství.
Sparta Praha po precizním výkonu na brněnském ledě srovnala semifinálovou sérii na 3:3 a o postupujícím do finále se rozhodne až v neděli. Hlavním hrdinou zápasu byl brankář Josef Kořenář, který si připsal čisté konto a pomohl tak Sparti k výhře 3:0.
Českou veřejnost zasáhla tento týden smutná zpráva – ve věku pouhých 29 let zemřela zpěvačka a herečka Anna Julie Slováčková, dcera známých umělců Dagmar Patrasové a Felixe Slováčka. Podlehla dlouhému boji s rakovinou, který začal už v roce 2019.
Veroniku Žilkovou obdivují lidé nejen jako herečku, ale i pro její skvělou kondici v již relativně pokročilém věku. Ona se přitom rozhodla, že bude stárnout přirozeně. Čemu řekla rezolutní ne?
Nejvíce reakcí na odchod Aničky Slováčkové přišlo logicky hned v prvních hodinách poté, co k němu došlo. Někteří lidé ale potřebovali čas, aby zpracovali, co se v neděli večer stalo. Ačkoliv tušili, že rakovina bude tentokrát nad síly statečné bojovnice.
Na den přesně za týden začne čtyřdenní velikonoční volno, ale obchody zůstanou po většinu času otevřené. Během dubna omezí svůj provoz na pouhý jeden den na začátku přespříštího týdne. Potvrzují to i informace přímo od samotných řetězců.
Jak se veřejně rozloučit s Annou Slováčkovou, která v neděli ve věku 29 let zemřela po dlouhém a statečném boji s rakovinou? Felix Slováček sice řekl, že rodina bude respektovat přání zesnulé, ale fanouškům dcery zároveň naznačil, kdy a kde budou moci uctít její památku.
Kudy chodí, tam stále zmiňuje Hanu Zagorovou. Štefan Margita žije už třetím rokem bez milované manželky. Podle jeho slov jí lékaři prodloužili život. Operní pěvec se jim za to teď snaží odvděčit.
Spontánní pieta za Annu Slováčkovou už od pondělí probíhá u domu Felixe Slováčka a Dagmar Patrasové. Poklidnou atmosféru sounáležitosti s truchlící rodinou narušil snad jen jeden jediný incident. Co se přesně stalo, že musela být přivolána policie?
První konkrétnější předpověď pro letošní Velikonoce přinesl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V tuto chvíli všechno nasvědčuje tomu, že začátek volna nepřinese počasí, jaké by si asi přála většina lidí.
Jihočeská policie od neděle vyšetřuje smrt muže, jehož měl napadnout a usmrtit vlastní pes. Kriminalisté případ vyšetřují pro podezření ze spáchání trestného činu usmrcení z nedbalosti.
Eva Burešová nebude na poslední přímý přenos slovenské taneční show Let's Dance vzpomínat v dobrém. Zastihla ji totiž zpráva o úmrtí Anny Slováčkové a do dalších problémů ji uvrhla hostující porotkyně Dara Rolins. Nyní se česká účastnice soutěže připravuje na další velkou výzvu.