V domácnosti, v níž je zbraň, je dvakrát větší riziko zastřelení, ukázala studie

Lidé, kteří žijí v domácnostech, v nichž se vyskytuje ruční střelná zbraň, mají asi dvakrát větší pravděpodobnost, že budou zastřeleni, než osoby v domovech beze zbraní. K takovému závěru došla nová studie vedená vědci ze Stanfordovy univerzity, při níž sledovali téměř 600.000 obyvatel Kalifornie, kteří nevlastnili zbraň, ale mezi lety 2004 až 2016 začali žít v domácnostech, kde ji někdo měl. Studie podle listu The Guardian nabourává argument většiny vlastníků zbraní v USA, kteří chtějí pistole k lepší ochraně sebe a svých blízkých.

Ilustrační foto

Vedoucí studie David Studdert uvedl, že vědci nenašli žádné důkazy "ochranných účinků" života v domově, v němž se nachází zbraň.

Celkové riziko pro osoby žijící v domácnosti s vlastníkem zbraně je podle něj malé a výzkumníci ve zkoumaném vzorku zaznamenali jen velmi málo vražd. Zaměřovali se však na to, zda narůstá riziko toho, že bude člověk zastřelen, pokud žije v ozbrojené domácnosti. V těch za zkoumané období registrovali v průměru 12 vražd střelnou zbraní na 100.000 obyvatel za pětileté období. Mezi lidmi, kteří nežijí s člověkem vlastnícím zbraň, pak pozorovali osm vražd na 100.000 lidí za stejné období.

To by samo o sobě značilo asi o 50 procent větší riziko zastřelení pro lidi v ozbrojených domácnostech, podle výzkumníků je ale ještě vyšší, pokud se vezme v potaz to, kde lidé žijí a další proměnné. Podle odhadu vědců pak riziko zastřelení stoupne pro domácnosti se zbraní až na dvojnásobek oproti neozbrojeným domovům.

Lidem žijícím s majitelem střelné zbraně hrozí zejména vysoké riziko toho, že bude zastřelen svým životním partnerem. Na 84 procent obětí tohoto typu násilí přitom byly ženy. Život v ozbrojené domácnosti také zvyšuje hrozbu zastřelení při incidentu domácího násilí.

To, že je v domě zbraň, přitom podle studie nepřineslo jeho obyvatelům vyšší míru ochrany před násilím od cizích lidí. Lidé, kteří žijí v domácnosti s majitelem pistole, "nebyli oběťmi smrtících útoků cizích lidí v menší míře než jejich sousedi beze zbraní", píší vědci. Dodávají však, že zavraždění cizím člověkem tvoří jen malou část ze všech zaznamenaných vražd ve sledovaném vzorku.

Autoři nicméně zmiňují několik nedostatků své studie, nebere například v potaz nelegálně držené zbraně a vědci nemohli zjistit, zda se při konkrétních incidentech zabíjelo zbraní, kterou někdo přechovával v daném domě. Vědci se rovněž zaměřovali pouze na pistole a ne na pušky a jiné typy zbraní. Studie rovněž sledovala kvůli dostupnosti dat jen registrované voliče starší 21 let. Podle autorů proto není jasné, zda lze výsledky studie vztáhnout na celou Kalifornii, o to méně pak na celé Spojené státy.

Podle některých expertů, kteří se na studii nepodíleli, se však jedná o přelomový a dosud největší výzkum svého druhu. Zvýšené riziko vraždy pro lidi žijící v ozbrojených domácnostech podle Cassandry Crifasiové z Univerzity Johnse Hopkinse bude zřejmě platit ještě více v řadě amerických států, kde jsou zákony o držení zbraní výrazně volnější.

"Lidé odůvodňují držení zbraní v domácnosti ochranou proti cizím lidem," řekl David Hemenway z Harvardovy univerzity. "Ale tato studie ukazuje, že mít doma zbraň je špatné pro ty, kteří v tom domově žijí," dodal.

Témata: zbraně

Exodus z Karabachu probíhá dál. Odešlo už 100 tisíc etnických Arménů

30.09.2023 21:51 Už přes 100 tisíc etnických Arménů odešlo ze sporného území Náhorního Karabachu do Arménie, vyplývá…

Zelenskyj tvrdí, že Ukrajina je první zemí s flotilou námořních dronů

30.09.2023 20:27 Ukrajina je podle Volodymyra Zelenského první zemí světa s flotilou námořních dronů. Stroje nutí…

Čaputová odvolila ve volbách, první výsledky půjdou ven později

30.09.2023 16:32 Voliči na Slovensku od rána odevzdávají hlasy v předčasných parlamentních volbách, už tak učinili i…

Slováci si v předčasných volbách vybírají nové složení parlamentu

30.09.2023 09:10 Úderem sedmé hodiny začaly předčasné parlamentní volby na Slovensku. Až do sobotní 22. hodiny mohou…

Jihočeští kriminalisté vyšetřují úmrtí dvou osob jako vraždu a sebevraždu

29.09.2023 20:49 Jihočeská policie přehodnotila případ dvou podezřelých úmrtí ve Frymburku. Kriminalisté dnes…

Rusové se zapojili do výbuchu ve Vrběticích, tvrdí ukrajinská SBU

29.09.2023 17:55 Ukrajinské bezpečnostní složky tvrdí, že mají důkazy o zapojení ruských zpravodajských služeb do…

Letos se přes Středomoří dostalo do Evropy přes 180 tisíc migrantů

29.09.2023 12:52 Letos do Evropy přicestovalo přes Středozemní moře přibližně 186 000 migrantů. Itálie registrovala…

WHO je znepokojena nárůstem počtu případů covidu-19

29.09.2023 10:30 Světová zdravotnická organizace (WHO) vyjádřila před blížící se zimou znepokojení nad nárůstem…

Putin se údajně sešel s čečenským vůdcem Ramzanem Kadyrovem

28.09.2023 18:00 Ruský prezident Vladimir Putin se údajně sešel s čečenským vůdcem Ramzanem Kadyrovem. Uvedla to…

Navalnyj bude přemístěn na samotku pro "nenapravitelnost". Stráví tam rok

28.09.2023 15:23 Vězněný ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj bude přemístěn na samotku pro údajnou "nenapravitelnost…

Související:

Nejnovější