V domě v Olšanech u Prostějova v pondělí podle hasičů vybuchl plyn

Policie kvůli pondělnímu výbuchu v rodinném domě v Olšanech u Prostějova nevylučuje ani úmyslné jednání muže, který při explozi zahynul. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Podle hasičů vybuchl zemní plyn, příčinu exploze by měla objasnit expertiza nalezených částí plynového potrubí a spotřebičů, uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

V Olšanech na Prostějovsku vybuchl dům. (18.7.2022)

V troskách domu zahynul sedmapadesátiletý muž. Výbuch poničil i sousední dva domy a poškodil další dvě desítky objektů.

Hasiči dnes vpodvečer v Olšanech dokončili odklízení trosek domu, které pomocí těžké techniky odvezli pryč. Na místě se od pondělí vystřídala stovka hasičů. "Tuny trosek museli hasiči odklidit ručně. Fyzickou náročnost zásahu zvýšily také tropické teploty," uvedla Balážová. Silnice vedoucí obcí, která byla po dobu třídenního zásahu hasičů uzavřena, je už průjezdná.

Příčinu výbuchu rodinného domu v Olšanech u Prostějova policie stále zjišťuje. "Pracujeme s několika vyšetřovacími verzemi, nevylučujeme ani úmyslné jednání muže, který přišel v domě o život. Ve věci se dál provádí šetření, zajišťují se stopy a případ se bude dál dokumentovat. Nebyla změněna ani právní kvalifikace," uvedla policejní mluvčí. Případ tak kriminalisté stále vyšetřují pro podezření z obecného ohrožení.

Výbuch zemního plynu vyšetřovatelé hasičů potvrdili po nálezu částí plynového potrubí a spotřebičů. "Nyní budou zjišťovat, co se konkrétně stalo, že k výbuchu došlo," řekla ČTK mluvčí hasičů. O výbuchu plynu hovořili i sousedé, které ČTK na místě po neštěstí oslovila.

Hasiči na místě pracovali více než padesát hodin. Kromě odklízení sutin museli zabezpečit také dva nejpoškozenější domy v těsném sousedství. "V úterý vpodvečer jsme s pomocí traktorbagru odstranili sutiny z přední části zříceného domu. Naši specialisté poté stabilizovali dřevěnými podpěrami štítovou zeď," doplnila mluvčí hasičů.

Hasiči také provizorně opravili střechy protějších domů, které výbuch rovněž poškodil, v řadě domů se vysypalo sklo z oken. U domu v těsném sousedství museli rozebrat velkou část poškozené střechy, aby neohrožovala okolí. Podle vyjádření vedení obce nebylo potřeba zajišťovat žádné náhradní bydlení. Nejpoškozenější dům v těsném sousedství byl v rekonstrukci, mladá rodina se do něj měla teprve nastěhovat, řekli ČTK obyvatelé z ulice. Druhý nejvíce poškozený dům byl neobydlený.

Výbuch se v ulici hustě osídlené řadovou zástavbou u sjezdu z dálnice ozval v pondělí kolem 11:00. Podle Zajícové byli zraněni tři lidé - sousedka z protějšího domu a dva lidé v projíždějícím autě. Tlaková vlna zasáhla kromě dvou domů v těsném sousedství také další dvacítku budov a dva automobily v okolí. Škoda byla předběžně vyčíslena na deset milionů korun.

Babiš: Krajské organizace ANO jsou v úzkém kontaktu s radnicemi kvůli…

09.08.2022 12:14 Krajské organizace ANO jsou nyní v ještě užším kontaktu s místními radnicemi, aby byli všichni na…

Pořízení bytu vyšlo loni Čecha na 13,3 ročního platu, nejvíce v Evropě

09.08.2022 12:05 Pořízení vlastního bytu o ploše 70 metrů čtverečních vyšlo občana ČR loni na 13,3 průměrného…

Senátní zahraniční výbor podpořil začlenění Finska a Švédska do NATO

09.08.2022 11:29 Senátní zahraniční výbor dnes jednomyslně podpořil začlenění Finska a Švédska do Severoatlantické…

Soud přerušil spor Altnerových dědiců s ČSSD kvůli jiné žalobě

09.08.2022 11:21 Rozhodnutí o tom, zda bude ČSSD platit dědicům advokáta Zdeňka Altnera stamiliony korun za právní…

Stát může lidem s energiemi pomoci prostřednictvím dividendy ČEZ, míní…

09.08.2022 11:17 Stát může podle analytiků využít vysokého zisku energetické společnosti ČEZ k pomoci lidem s…

V ČR se za epidemii covidu nakazily čtyři miliony lidí, 40 tisíc jich…

09.08.2022 11:12 Aktualizováno Pozitivní test na covid-19 měly v ČR za téměř 2,5 roku od začátku epidemie více než čtyři miliony…

Požár v Českém Švýcarsku: Hasičům zbývá dohasit sto hektarů

09.08.2022 10:59 Aktualizováno V Českém Švýcarsku, kde před sedmnácti dny vypukl lesní požár, zbývá hasičům dohasit asi 80 hektarů…

Vrchní státní zastupitelství prověří případ reklamy na Čapím hnízdě

09.08.2022 10:33 Aktualizováno Vrchní státní zastupitelství v Praze (VSZ) si vyžádalo spis k reklamní větvi kauzy Čapí hnízdo a…

Hnutí ANO chce na mítincích vyhradit místo pro odpůrce. Podle Vondráška je…

08.08.2022 21:50 Hnutí ANO nově na politických mítincích pokaždé vyhradí místo pro odpůrce. V dnešním videu na…

Většina Čechů s příjmy vystačí, lidí s finančními problémy ale přibývá

08.08.2022 17:22 Většina Čechů s příjmy zatím vystačí, lidí s finančními problémy ale meziročně přibylo. Vyplývá to…

Související:

Nejnovější