V Donbasu i drobná provokace může mít nenapravitelné následky, řekl mluvčí Kremlu

Situace na východě Ukrajiny je nyní natolik napjatá, že i drobná provokace může vést k nenapravitelným následkům, prohlásil dnes v televizním rozhovoru mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Zároveň obvinil Západ, že výroky o údajných ruských plánech podniknout invazi na Ukrajinu napětí jen přiživuje. Rusko ani nechce vyslovit slovo "válka", řekl mluvčí.

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Podle něj prezident Vladimir Putin nevěnuje pozornost západním tvrzením o údajných konkrétních datech, kdy má invaze začít, a o ruském postoji sám informuje západní představitele. Charakter Putinových rozhovorů s lídry západních zemí je přitom v ostrém kontrastu s hysterií, kterou projevují média těchto zemí, poznamenal Peskov.

Spojené státy, Británie ale i další země jsou přesvědčeny, že až 190.000 vojáků, které má Rusko na hranicích s Ukrajinou, je připraveno v nejbližší době zaútočit.

Západní prohlášení o údajných ruských invazních plánech podle Peskova jen přiživují napětí. A když je situace napjatá na maximum, tak jako je tomu nyní na linii kontaktu mezi ukrajinskými jednotkami a proruskými povstalci v Donbasu, "pak jakákoli jiskra, jakýkoli neplánovaný incident nebo jakákoli drobná plánovaná provokace mohou mít nenapravitelné následky", prohlásil kremelský mluvčí.

"Ve skutečnosti existuje výrazný kontrast mezi hysterií, která se rozvíjí v médiích těchto (západních) zemí, a charakterem (Putinových) jednání. Ano, zaznívají otázky, že 'podle našich údajů existují agresivní plány'. Ale zaznívají velmi, velmi diplomaticky. Na všechny tyto dotazy prezident (Putin) odpovídá tím nejkonstruktivnějším způsobem. (...) Mnozí s ním nesouhlasí, buď vůbec, nebo zčásti. Ale pokaždé všichni konstatují, že existuje základ pro diskuzi, pro pokračování jednání. A to je patrně to nejdůležitější," prohlásil Peskov.

Rusko podle něj "v celé své historii nikdy nikoho nenapadlo". "Rusko, které přežilo tolik válek, je tou poslední evropskou zemí, která vůbec chce vyslovit slovo 'válka'," zdůraznil Peskov.

Z Donbasu se do Ruska podle Moskvy evakuovalo 53 tisíc lidí

Ukrajinskou hranici s Ruskem do dneška překročilo přes 50.000 obyvatel východoukrajinského Donbasu. S odvoláním na ruského ministra pro mimořádné situace Alexandra Čuprijana o tom informovala ruská agentura TASS.

Ministr řekl, že ze "dvou sousedních ukrajinských regionů" bylo evakuováno 53.000 lidí. K evakuaci se využívají autobusy a v Rusku je připraveno 101 ubytovacích zařízení. Podle ministra potřebovalo 400 z evakuovaných lékařskou pomoc.

Proruští separatisté na východní Ukrajině v pátek oznámili, že začne evakuace civilistů do Ruska. Zároveň vůdci neuznávané Luhanské lidové republiky a Doněcké lidové republiky nařídili mobilizaci.

Evakuace se týká hlavně žen a dětí. V ruské Rostovské oblasti kvůli ní úřady vyhlásily mimořádnou situaci.

Na východě Ukrajiny roste napětí a přibývá vojenských incidentů, z nichž se vzájemně obviňují ukrajinská armáda a proruští separatisté. Ruský velvyslanec v USA Anatolij Antonov v rozhovoru s americkou televizní stanicí CBS kromě jiného prohlásil, že Rusko má informace o pohřbech civilistů, kteří kvůli akcím ukrajinských vojáků zahynuli, a že je ochotno podělit se o ně s americkým tiskem.

Ukrajinští politici popírají, že za provokacemi v Dobasu je ukrajinská armáda. V sobotu Kyjev ohlásil dva své mrtvé vojáky a čtyři zraněné. Povstalci ze samozvané Luhanské lidové republiky naopak podle agentury TASS tvrdí, že si tam ukrajinská agrese vyžádala životy dvou civilistů.

Témata: Ruská armáda

Na Slovensku zemřela turistka před zraky dětí, spadla z chodníku

28.05.2023 21:25 Osmatřicetiletá žena v sobotu nepřežila pád ze Zbojnického chodníku v Malé Fatře na Slovensku.…

Prigožin: Kreml se mě snaží umlčet

28.05.2023 15:10 Zakladatel žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v neděli prohlásil, že je přesvědčen, že…

Putin nařídil posílení ochrany ruských hranic

28.05.2023 09:06 Ruský prezident Vladimir Putin v neděli nařídil posílení ochrany hranic. Chce tak zajistit…

Další květnový útok na Kyjev nepřežil muž

28.05.2023 08:46 Nejméně jeden civilista nepřežil další ze série květnových ruských útoků na ukrajinskou metropoli…

Rusko si nepřeje Ukrajinu v NATO a EU. Kyjev ihned reagoval

27.05.2023 18:11 Náměstek ruského ministra zahraničí Michail Galuzin vyjmenoval podmínky, které si Moskva stanovuje…

Vučić už bude jen v čele Srbska, strana přijala jeho rezignaci

27.05.2023 16:42 Srbský prezident Aleksandar Vučić během sobotního stranického sjezdu odstoupil z čela vládnoucí…

NATO vyzvalo Kosovo k deeskalaci, srbská armáda je dál ve stavu pohotovosti

27.05.2023 14:50 NATO v sobotu vyzvalo Kosovo k deeskalaci a hledání řešení konfliktu prostřednictvím dialogu. V…

Čínská provokace Tchaj-wanu. Průlivem propluly tři vojenské lodě

27.05.2023 10:53 Napětí mezi Tchaj-wanem a Čínou, který si ostrov nárokuje, opět roste. Tchaj-pej v sobotu…

Protiofenziva může začít, uvedl ukrajinský činitel pro BBC

27.05.2023 09:40 Další vysoce postavený ukrajinský činitel promluvil o tom, v jaké fázi je očekáváná protiofenziva.…

Biden reagoval extrémně negativně, když se dozvěděl o přesunu jaderných…

27.05.2023 08:32 Americký prezident Joe Biden prozradil, že reagoval extrémně negativně na fakt, že se Rusko…

Související:

Nejnovější