V Evropě se od začátku nynější pandemie koronavirem nakazilo přes 60 milionů lidí, uvedla dnes kancelář Světové zdravotnické organizace (WHO) pro evropský region. Do toho spadá také Rusko a země bývalého Sovětského svazu.
"Konec pandemie je stále v nedohlednu a na evropský region připadá bohužel více než 1,2 milionu úmrtí pacientů s covidem-19," uvedla ředitelka evropské pobočky WHO pro krizové situace Dorit Nitzanová.
WHO na svých internetových stránkách uvádí, že na celém světě se koronavirem nakazilo přes 198 milionů lidí, z nich 4,22 milionu zemřelo. Nejvíce infikovaných, 77,3 milionu, připadá na oblast Severní, Střední a Jižní Ameriky, druhá je Evropa. Třetí nejvyšší počet lidí se nakazil v jihovýchodní Asii, je jich tam 38,4 milionu, ve východním Středomoří pak 12,7 milionu. V Africe se podle oficiálních statistik nakazilo necelých pět milionů lidí a v oblasti západního Tichomoří 4,6 milionu lidí. Skutečné počty lidí, již se koronavirem infikovali, budou ale pravděpodobně vyšší vzhledem k omezenému testování zejména v chudších zemích.
Podle Nitzanové je důležité, aby jednotlivé státy pokračovaly ve svém úsilí ochránit ohrožené skupiny obyvatel. Tempo, jakým postupuje vakcinace, se v různých zemích spadajících do evropského regionu WHO liší. "Proočkovanost prioritních skupin, jako jsou lidé nad 60 let, zdravotníci, lidé žijící v domech s pečovatelskou službou nebo chronicky nemocní, je v několika zemích stále nízká," upozornila Nitzanová.
Aby pandemie skončila, je nutné zrychlit tempo očkování rovnoměrně ve všech zemích, vyzvala zástupkyně WHO v dnes zveřejněné tiskové zprávě. To se týká jak podpory výroby vakcín, tak jejich sdílení mezi státy. Dodala, že je nutné dodržovat existující opatření pro zastavení šíření koronaviru, tedy testovat, sekvenovat odebrané vzorky, trasovat kontakty nakažených a dodržovat karanténu. Lidem, kteří se vydávají na cesty, Nitzanová vzkazuje, aby vyhodnotili rizika, jež to s sebou přináší.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
V Moskvě začala velká vojenská přehlídka u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Nechybí na ni ruský prezident Vladimir Putin, dorazila i řada zahraničních politiků, včetně slovenského premiéra Vladimira Putina.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.