V Evropské unii vstoupil v platnost zákaz dovozu ruského uhlí

V Evropské unii dnes v plném rozsahu začal platit zákaz dovozu ruského uhlí, na kterém se členské země dohodly v dubnu v rámci pátého balíku protiruských sankcí. Ve středu totiž skončila čtyřměsíční lhůta pro ukončení existujících kontraktů. Aktivovalo se tak první embargo EU na dovoz energií z Ruska od začátku útoku ruských vojsk na Ukrajinu, uvedla agentura Reuters.

Ilustrační foto

"Desátý srpen představuje konec období pro ukončování dovozu ruského uhlí. Už nebude platit žádná další výjimka," uvedla Evropská komise (EK), podle které přijde Rusko v důsledku embarga asi o osm miliard eur (téměř 200 miliard Kč) ročně.

Ani pro Evropskou unii však nebude snadné přizpůsobit se novým podmínkám. Rusko se na dovozu uhlí do EU podílelo zhruba 45 procenty, největšími odběrateli ruského uhlí byly Německo, Polsko a Nizozemsko.

Česká republika loni z Ruska dovezla přes 300.000 tun černého uhlí. Podíl Ruska na celkovém dovozu černého uhlí do země tak činil zhruba sedm procent. Výpadek dodávek uhlí z Ruska podle odborníků může Česká republika nahradit dovozem z jiných zemí.

Začátkem června se EU dohodla na šestém balíku protiruských sankcí, jehož součástí je zákaz dovozu většiny ruské ropy od přelomu roku. Z embarga bude dočasně vyřazena přeprava ropy ropovodem Družba zásobujícím Českou republiku, Slovensko a Maďarsko.

Analytik: ČR není na ruském uhlí závislá, výpadek se nahradí dovozem odjinud

Česká republika není na ruském uhlí příliš závislá. Výpadek dodávek ruského uhlí se tak zřejmě podaří nahradit importem z jiných zemí. Loni se do ČR dovezlo z Ruska přibližně 300.000 tun černého uhlí, což je přibližně sedm procent celkového importu. ČTK to řekl analytik Purple Trading Petr Lajsek. Obecně se podle něj dovezené uhlí využívá průmyslově zejména na Ostravsku. Česko je na ruském uhlí závislé výrazně méně než například na ropě.

"Daný zákaz představuje pro některé země EU problém, jelikož se sem z Ruska dováží přibližně polovina celkového uhlí. Největšími odběrateli jsou Německo, Polsko a Nizozemsko," uvedl Lajsek. Česko výpadek dodávek z Ruska podle něj nahradí importem například z Polska, USA, Kanady nebo z exotičtějších zemí, jako jsou Indonésie a Austrálie.

"Problém však může představovat následné omezení dovozu uhlí Polska, které k němu může přikročit po ukončení dodávek z Ruska. Z Polska se do Česka dováží téměř tři čtvrtiny veškerého uhlí. Nicméně i tento deficit by měla být Česká republika schopna nahradit. Polsko má navíc kapacity na zvýšení těžby," řekl Lajsek. Na výrobu elektřiny se využívá černé uhlí podle něj již jen v jediné elektrárně, a to v Dětmarovicích. Zde pravděpodobně tato výroba z černého uhlí v příštím roce skončí, uvedl Lajsek.

"Pro Česko by zastavení dodávek uhlí z Ruska neměl být zásadní problém. Na celkovém dovozu se tato země podílela v minulém roce necelou desetinou. Využití dalších zdrojů je možné, nicméně po náhradě se budou ohlížet také větší spotřebitelé v čele s Německem či Polskem, které bylo zároveň dosud také největším importérem uhlí do Česka," řekl ČTK analytik XTB Jiří Tyleček. Evropa se bude podle něj muset začít orientovat na trhy jako Jižní Afrika či Austrálie. "Cena uhlí v nizozemském Rotterdamu se nyní pohybuje v blízkosti rekordů a s příchodem podzimu se může situace ještě zdramatizovat," dodal Tyleček.

Bulharsko volí parlament počtvrté za necelé dva roky

02.10.2022 10:13 Bulharsko dnes volí nový parlament, již počtvrté za 18 měsíců. Přibližně 6,6 milionu oprávněných…

Tragédie v Indonésii. Násilnosti po fotbalovém utkání mají 174 obětí

02.10.2022 09:22 Aktualizováno Při násilnostech a následném chaosu a tlačenici po zápase indonéské první fotbalové ligy ve městě…

Hurikán Ian má na Floridě nejméně 47 obětí. Někde uvádí až 72 mrtvých

02.10.2022 09:04 Aktualizováno Počet obětí hurikánu Ian na Floridě podle agentury AP vzrostl na 47, agentura Reuters ale hovoří o…

Pro Putina je podle analytiků aktuálně důležitější udržet jih Ukrajiny

02.10.2022 08:53 Aktualizováno Ruská porážka a následné stažení vojsk ze strategicky důležitého města Lyman v Doněcké oblasti na…

Ukrajinci si přišli pro Lyman: V ulicích se bojuje, ale ruští vojáci se…

02.10.2022 05:08 Ukrajinští vojáci vstoupili do strategicky důležitého města Lyman v Doněcké oblasti na východě…

Zelenskyj: Na Donbasu do týdne zavlají další ukrajinské vlajky

02.10.2022 04:51 V Lymanu na východě Ukrajiny, kde dnes zavlála ukrajinská vlajka, se sice ještě bojuje, ale už tam…

Volby v Lotyšsku: Podle prvních odhadů zvítězila strana premiéra Kariňše

02.10.2022 04:46 Sobotní parlamentní volby v Lotyšsku podle prvních odhadů vyhrála strana Jednota konzervativního…

Venezuela propustila sedm Američanů, Biden omilostnil dva příbuzné Madura

02.10.2022 04:45 Venezuelské úřady dnes propustily sedm amerických občanů poté, co americký prezident Joe Biden…

Na Krymu došlo k výbuchu na letišti, údajně vzplálo letadlo

01.10.2022 21:48 Na letišti Belbek na Ruskem obsazeném poloostrově Krym se dnes večer ozval výbuch, uvedla agentura…

Podle prvních odhadů volby v Lotyšsku vyhrála strana premiéra Kariňše

01.10.2022 19:54 Dnešní parlamentní volby v Lotyšsku podle prvních odhadů vyhrála strana Jednota konzervativního…

Související:

Nejnovější