V Gaze se rýsuje příměří? Hamás potvrdil nabídku

Hnutí Hamás zkoumá návrh na příměří s cílem ukončit válku v Pásmu Gazy. Vůdce politického výboru Hamásu Ismáíl Haníja potvrdil, že obdržel návrh příměří po setkání amerických, izraelských, katarských a egyptských představitelů v Paříži minulý víkend.

Ilustrační fotografie.

Haníja zdůraznil, že Hamás pečlivě studuje návrh a připravuje svou odpověď. Podle něj je prioritou Hamásu ukončení izraelské vojenské ofenzívy a dosažení úplného stažení izraelských jednotek z Pásma Gazy.

Podle dostupných informací na pařížském summitu souhlasil Izrael s postupným propouštěním rukojmích zadržovaných v pásmu Gazy Hamásem, s doprovodnými přestávkami v bojích a dodávkami humanitární pomoci.

Vyjednavači ze Spojených států, včetně ředitele CIA Billa Burnse, navrhli počáteční 30denní příměří, aby mohly být osvobozeny zbývající ženy, starší lidé a zranění držení Hamásem.

Následně by mělo následovat další třicetidenní příměří a propuštění izraelských vojáků a rukojmích výměnou za zvýšení humanitární pomoci pro Pásmo Gazy, včetně propuštění Palestinců zadržovaných v izraelských věznicích.

Cílem této dohody je přerušení bojů na dostatečně dlouhou dobu, aby se mohl vyjednat trvalý mír. Hamás však podle zpráv již několikrát odmítl podobné návrhy během jednání v Dohá.

Podle informací serveru New York Times (NYT) by se mělo dvouměsíční přerušení konfliktu v Pásmu Gazy výměnit za propuštění více než 100 rukojmích, jež stále drží palestinští radikálové.

Prezident USA Joe Biden v pátek telefonoval s vůdci Egypta a Kataru, dvou zemí, které se podílejí na vyjednávání. Šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) William Burnes je zase vyslán na jednání v Paříži se zástupci Izraele, Egypta a Kataru.

Pokud bude dosaženo dostatečného pokroku, Bidenův blízkovýchodní poradce Brett McGurk by měl znovu navštívit Blízký východ a pomoci nalézt finální podobu dohody

I když by dvouměsíční přerušení konfliktu nebylo trvalým příměřím, které Hamás doposud požadoval jako podmínku propuštění všech rukojmích, američtí činitelé věří, že by Izrael po dvou měsících pravděpodobně nepokračoval v bojích stejným způsobem.

Toto příměří by poskytlo prostor pro další diplomatická jednání, která by mohla vést ke komplexnějšímu řešení konfliktu a uklidnění situace v celém regionu.

Rukojmí drží Hamás a další radikální skupiny od teroristického útoku na Izrael ze 7. října, během kterého bylo zabito přes 1100 lidí a zhruba 250 jich bylo uneseno. Nadále jsou drženi více než 130 rukojmích.

Částečného propuštění některých z nich se podařilo dosáhnout během týdenního příměří v listopadu. Izrael při masivní odvetě poničil velkou část Gazy, kde zahynulo přes 26 000 lidí.

Válka v Pásmu Gazy trvá 116 dní a vypukla po vpádu teroristických komand Hamásu a dalších palestinských ozbrojených formací do izraelských kibuců a vesnic. Konflikt si vyžádal tisíce obětí na životech na obou stranách, přičemž izraelská armáda obviňuje Hamás, že využívá civilisty jako lidské štíty.

Témata: Gaza | Hamás | Izrael

Putin popřel tvrzení, že Moskva vyvíjí kosmickou protisatelitní jadernou…

20.02.2024 21:02 Šéf Kremlu Vladimir Putin v úterý popřel tvrzení Spojených států, podle nichž Moskva vyvíjí…

Kreml poprvé reagoval na obvinění, že Putin může za smrt Navalného

20.02.2024 14:27 Kreml odsoudil v úterý prohlášení vdovy po ruském opozičním lídrovi Alexeji Navalnému, podle níž je…

Izrael nemusí vstoupit do Rafahu, pokud Hamás včas propustí rukojmí

19.02.2024 21:26 Izrael ozřejmil, za jakých okolností zahájí ofenzivu v Rafahu na jihu Pásma Gazy. Počítá s ní v…

EU chystá nové protiruské sankce kvůli smrti Navalného

19.02.2024 18:39 Evropská unie plánuje přijmout nové protiruské sankce kvůli pátečnímu úmrtí opozičního politika…

Ukrajince čeká vybudování nových obranných linií u Avdijivky

19.02.2024 17:03 Ukrajinci pravděpodobně zvládnou vytvořit nové obranné linie u Avdijivky a zabrání tak pokračování…

Pozůstalí se nedostali do márnice k Navalnému. Příčina smrti není známá

19.02.2024 10:58 Ruské úřady v pondělí nepustily matku Alexeje Navalného a jeho právní zástupce do márnice v…

Vance prozradil, co čeká NATO, když volby vyhraje Trump

18.02.2024 21:39 Obhájce bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa v americkém Kongresu ujistil v neděli členské země…

Netanjahu označil požadavky Hamásu za odtržené od reality

18.02.2024 19:40 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu potvrdil své dřívější stanovisko ohledně vývoje konfliktu v…

Izraelská armáda vtrhla do poslední nemocnice na jihu Pásma Gazy

18.02.2024 17:32 Násirova nemocnice ve městě Chán Júnis na jihu Pásma Gazy je mimo provoz v důsledku týden…

Na těle Navalného byly nalezeny modřiny

18.02.2024 15:58 Tělo ruského opozičního politika Alexeje Navalného, který zemřel v pátek v trestanecké kolonii, je…

Související:

Nejnovější