V Indii mají problém dostat lidi na druhou dávku očkování

Více než 100 miliónů Indů podle oficiálních údajů nepřišlo na druhou dávku očkování proti covidu-19. To mezi odborníky vyvolává obavu, že by se nemoc mohla začít znovu šířit, přestože nyní je počet nakažených v Indii relativně nízký, informoval zpravodajský server The Guardian.

Indie

Kromě toho, že tito lidé riskují nákazu covidem-19, ohrožuje jejich "vakcínové záškoláctví" indický cíl naočkovat do 31. prosince letošního roku všechny dospělé obyvatele. Splnění tohoto cíle je ovšem nepravděpodobné i kvůli dalším důvodům, včetně nedostatku vakcín na začátku očkovací kampaně. Indie má téměř 1,4 miliardy obyvatel.

"Se stejným pocitem, že už pro své zdraví udělali dost, se setkáváme například i u pacientů s tuberkulózou. Začnou užívat léky a po několika týdnech, když se cítí lépe, s jejich užíváním přestanou, i když by je měli brát šest měsíců," řekla Bhavna Dewanová, zdravotnice z Nainitalu. "A stejná mentalita panuje u vakcíny proti covidu. Jsem si jistá, že mají pocit, že jim jedna dávka stačí, protože neonemocněli."

Indické ministerstvo zdravotnictví už apelovalo na jednotlivé indické státy, aby tento problém začaly řešit. Od příštího měsíce mají začít zdravotníci obcházet domovy těch, kdo se nedostavili na druhou dávku očkování.

Informace o 103,4 miliónu lidí, kteří promeškali druhou dávku, byla zveřejněna týden poté, co Indie oslavila podání miliardy dávek očkovací látky. Na úspěšnosti očkovací kampaně se podíleli zdravotníci, kteří zdolávali hory, přelézali zbytky sesuvů půdy a překonávali rozbouřené řeky i nehostinnou džungli, aby se dostali i do nejodlehlejších vesniček.

Indie už podala první dávku 725 miliónům lidí, tedy 77 procentům z 944 miliónů dospělých obyvatel, a druhou dávku 316 miliónům lidí, tedy 34 procentům dospělých. Odborníci se ale obávají, že podání druhé dávky může být ještě náročnější, než očkování první dávkou, protože mnoho lidí uvěřilo, že nejhorší už mají za sebou.

Posledních 29 dní se denní nárůst nových případů drží v Indii pod 30.000. Během několika posledních dní se pohyboval kolem 13.000-15.000, což je nejnižší číslo za posledních osm měsíců.

Život se vrátil do stavu, který se velmi blíží normálu. Lidé slaví náboženské svátky, scházejí se, nakupují a chodí do restaurací. Nízký denní nárůst počtu nakažených mnoho Indů přesvědčil, že příchod třetí vlny je nepravděpodobný. S tím souhlasí i někteří odborníci, podle nichž nemusí třetí vlna přijít, pokud se neobjeví nová varianta koronaviru.

Podle doktora Satjadžita Rátha z Národního imunologického ústavu je počet lidí, kteří nepřijdou pro druhou dávku vakcíny, důvodem ke znepokojení. "Pokud se jen s druhou dávkou opozdili - o týden, dva, nebo o měsíc, protože byli zaneprázdnění - pak to není nijak alarmující. Ale pokud se vyšší procento lidí opozdí o delší dobu, anebo se pro druhou dávku nedostaví vůbec, pak už je to důvod ke znepokojení," řekl s tím, že následky zatím nikdo nezná.

Témata: Indie | očkování

Angličany čeká práce z domova a roušky. Dánsko uzavírá školy

08.12.2021 20:40 Britská vláda ve snaze zamezit dalšímu šíření nemoci covid-19 zavedla v Anglii náhradní plán. Od…

JAR má za den 20 000 nových případů koronaviru, nejvíc od ohlášení omikronu

08.12.2021 20:25 V Jihoafrické republice za den přibylo téměř 20.000 případů nákazy koronavirem. Jde o nejvyšší…

Británie, Austrálie a Kanada se přidaly k diplomatickému bojkotu pekingské…

08.12.2021 19:55 Aktualizováno Premiéři Británie, Austrálie a Kanady dnes informovali o plánech bojkotovat na diplomatické úrovni…

USA se nechystají kvůli Ukrajině vyslat do oblasti svoje vojáky, řekl Biden

08.12.2021 18:28 Americký prezident Joe Biden dnes vyloučil možnost, že by USA vyslaly svoje vojáky na obranu…

Omikron? Vyšší riziko reinfekce, ale mírnější průběh, říká šéf WHO

08.12.2021 18:14 Aktualizováno Koronavirová varianta omikron přináší podle prvních studií vyšší riziko opětovné nákazy než…

Policie vyšetřuje možnou přípravu vraždy saského premiéra

08.12.2021 17:49 Německá policie zahájila vyšetřování možné přípravy vraždy saského premiéra Michaela Kretschmera.…

Putin dnes uvedl, že Rusko v příštích dnech předá USA návrhy ohledně…

08.12.2021 16:53 Ruský prezident Vladimir Putin dnes uvedl, že Rusko v příštích dnech, během týdne, předá Spojeným…

Tři dávky vakcíny Comirnaty prý podle prvotní studie chrání před omikronem

08.12.2021 16:41 Aktualizováno Společnosti Pfizer a BioNTech dnes oznámily slibné výsledky prvních testů své covidové vakcíny…

Slovensko částečné uvolní koronavirové restrikce pro očkované proti covidu…

08.12.2021 16:34 Slovenská vláda dnes podle očekávání schválila částečné uvolnění koronavirových restrikcí pro…

Merkelová po 16 letech v úřadu předala kancléřství Scholzovi

08.12.2021 15:35 Nyní již bývalá německá konzervativní kancléřka Angela Merkelová dnes odpoledne po 16 letech v…

Související:

Nejnovější

reklama