V Íránu pokračovaly demonstrace, univerzity hlásí střety

V Íránu i během víkendu pokračovaly rozsáhlé protivládní demonstrace a tisíce lidí vyšly do ulic navzdory varování velitele Revolučních gard, že bezpečnostní složky protesty nekompromisně potlačí. Násilné střety se v neděli odehrály na řadě univerzit, kde policie proti studentům použila slzný plyn a střelbu, informovala agentura Reuters.

Írán

Íránská agentura Tasním dnes informovala, že kvůli účasti na protestech z minulých týdnů bylo obviněno asi 1000 lidí.

Podle agentury AP policie a dobrovolníci v civilu zvaní basídžové zasahovali v neděli například v kampusech soukromé univerzity Ázád v Teheránu, kde studenti podle videí zveřejněných na sociálních sítích demonstrovali proti íránskému duchovnímu vůdci Alímu Chameneímu. Několik mladých lidí utrpělo zranění, uvedla agentura Tasním.

Na univerzitě v Mázandaránu studenti během protestu křičeli heslo: "Když nebudeme stát při sobě, zabijí nás jednoho po druhém." Podle deníku The Guardian z kampusů studenty odvážely autobusy do policejních cel.

Velitel mocných íránských Revolučních gard v sobotu vyzval k okamžitému ukončení protestů, jejichž organizaci připsal vládám USA, Británie, Izraele a Saúdské Arábie. "Protestující by neměli pokoušet trpělivost systému... Nevycházejte do ulic! Dnešek je posledním dnem nepokojů," varoval.

Agentura Tasním uvedla, že kvůli protestům bylo obviněno na 1000 lidí. Procesy s nimi se budou konat tento týden a mají být veřejné.

Německá vláda dnes důrazně kritizovala zásahy íránských bezpečnostních složek proti demonstrantům a postihy novinářů. Vládní mluvčí sdělil, že Německo schvaluje unijní sankce proti Íránu a že uvítá další opatření.

Íránem od poloviny září zmítají jedny z největších protivládních protestů za poslední dobu. Zažehla je zpráva o tom, že v policejní vazbě zemřela mladá Íránka Mahsa Amíníová, kterou policie konfrontovala kvůli údajně špatně nasazenému hidžábu. Minulou středu, po 40 dnech truchlení od smrti Amíníové, se tisíce lidí sešly v jejím rodném městě v íránské provincii Kurdistán. Při protestech už podle lidskoprávních organizací zemřelo na 250 lidí a tisíce skončily ve vazbě.

Témata: Írán

Zástupce OSN musel kvůli ruským raketám jednat v Kyjevě v krytu

05.12.2022 21:45 Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk se při návštěvě Kyjeva setkal s ochránci lidských…

Začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Sarkozym kvůli…

05.12.2022 20:57 Ve Francii dnes začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym v případu…

Dron zničil na letišti Engels dva bombardéry, u Rjazaně vybuchla cisterna

05.12.2022 20:42 Aktualizováno Dvě ruská armádní letiště se dnes stala terčem útoků. Moskva z nich vpodvečer obvinila Ukrajinu,…

Apple uvažuje o přesunu části výroby tabletů iPad z Číny do Indie

05.12.2022 20:26 Americká technologická společnost Apple jedná s indickými představiteli o možnosti přesunu části…

Na Ukrajině platil poplach, ruské střely zabily dva lidi u Záporoží

05.12.2022 20:22 Aktualizováno Rusko dnes kolem poledne znovu podniklo vzdušné útoky na Ukrajinu. V Záporožské oblasti na jihu…

Německá policie uzavřela trhy v Düsseldorfu kvůli hrozbě útokem

05.12.2022 19:13 Aktualizováno Policie v západoněmeckém Düsseldorfu dnes odpoledne na několik hodin uzavřela vánoční trhy v centru…

V Německu po napadení mužem z Eritreje zemřela školačka

05.12.2022 18:48 Život 14leté dívky a těžké zranění o rok mladší spolužačky si dnes ráno vyžádal útok muže v…

Labouristé by rádi zrušili jednu z komor britského parlamentu

05.12.2022 18:26 Britská opoziční Labouristická strana navrhuje zrušení Sněmovny lordů, nevolené horní komory…

Putin přijel osobně zkontrolovat Kerčský most

05.12.2022 17:57 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes přijel osobně zkontrolovat Kerčský most, který spojuje Ruskem…

Putin podepsal novelu zákona, která zpřísňuje zákaz propagace LGBT+ témat

05.12.2022 15:23 Ruský prezident Vladimir Putin dnes podle očekávání podepsal novelu zákona, která zpřísňuje zákaz…

Související:

Nejnovější