Bývalý izraelský premiér Benjamin Netanjahu spolu se svými spojenci v úterních parlamentních volbách získal jasnou většinu mandátů, informovala dnes volební komise. Podle konečného součtu Netanjahuova pravicová strana Likud získala ve 120členném parlamentu 32 křesel a se spojenci bude mít v Knesetu 64 mandátů. Současný premiér Jair Lapid krátce před oznámením konečných výsledků Netanjahuovi pogratuloval k vítězství.
Lapidova strana Ješ Atid získala 24 mandátů a na parlamentní většinu ani se spojenci nedosáhla. Mezi strany, které se do parlamentu nedostaly, protože nepřekonaly potřebný práh 3,25 procenta hlasů, je i potenciální Lapidův spojenec, levicový Merec. Se spojenci má blok kolem Lapida jen 51 mandátů.
Krátce před zveřejněním konečného výsledku sčítání hlasů Lapid Netanjahuovi pogratuloval k vítězství a popřál mu hodně štěstí. Podle mluvčího také řekl, že nařídil všem ministerstvům, aby se připravily na řádné předání moci. Fakticky tak uznal volební prohru.
Očekává se, že Netanjahu do vlády přizve krajně pravicovou stranu Náboženský sionismus, k jejímuž vedení patří ultranacionalista Itamar Ben Gvir. Netanjahuova budoucí vláda tak bude zřejmě nejpravicovější v izraelských dějinách, píše v této souvislosti agentura AP.
Úterní parlamentní volby byly v Izraeli páté za tři a půl roku. Konaly se uprostřed vleklé politické krize, v níž se voliči rozcházejí v názoru na to, zda je Netanjahu schopen vykonávat funkci premiéra, když je souzen za korupci. Netanjahu vinu odmítá.
Po boku Agáty Hanychové se vystřídala spousta mužů a tři šťastlivci se s ní dočkali potomka. Jeden z nich je momentálně jejím manželem, i když to nemá jednoduché, což sama celebrita upřímně přiznává.
Jakub Prachař a Vojtěch Dyk se rozhodli spojit síly v zajímavém jednorázovém projektu. Příští rok odehrají koncert, na kterém zazní písně, jak je napsali a hráli Nedvědi. Velkolepá show se uskuteční v pražské O2 areně.
V Thajsku se v uplynulém týdnu stala tragédie, která otřásla irskou kinematografií i jednou českou rodinou. Při smrtelné dopravní nehodě ve zmíněné asijské zemi zemřel dvacetiletý filmař Max Hendrickson, o život však přišla také jeho česká přítelkyně.
Splnilo se, co sliboval. Štefan Margita se na velkém pátečním koncertu znovu setkal se svou zesnulou manželkou Hanou Zagorovou na jednom pódiu. I když se jednalo o projekci, šlo nepochybně o nejsilnější moment celého vystoupení.
Rozvody Ondřeje Brzobohatého jsou v posledních dnech opět velkým tématem. Hudebník se totiž rozešel se současnou manželkou Danielou (za svobodna Písařovicovou). Stále se však ani zcela nevypořádal s předchozí manželkou Taťánou Kuchařovou. Podle nejnovějších informací je oba čeká další kolečko u soudu.
Princ Harry se sice už před lety odstěhoval z Velké Británie, přesto se nyní rozhodl vyjádřit k tomu, co jej ohledně současnosti na Ostrovech znepokojuje. Konkrétně varoval před znepokojivým nárůstem antisemitismu ve Spojeném království, což vede k násilí proti židovské komunitě. Na slova králova mladšího syna upozornila BBC.
Bouřky i letní teploty by mohl nabídnout právě začínající týden. Počasí se v jeho průběhu bude pomalu zlepšovat. Zejména se má pozvolna oteplovat. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Jiřina Bohdalová zažívá především v souvislosti s 95. narozeninami opravdu náročný květen. Není proto divu, že nedostála některým závazkům. V sobotu se například legendární herečka omluvila z pražského knižního veletrhu. Co k tomu řekla?
Jsme sice v polovině května, ale jeho součástí je každoročně takzvaný týden ledových mužů. Ochlazení se dostavilo i letos, na horách ho doprovodilo sněžení. Na hřebenech se sníh udržel i několik dní, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Češi si po dvou zápasech letošního mistrovství světa představovali lepší bilanci. Proti dvěma outsiderům vybojovali na úvod skupinové fáze jen jednu výhru. Příští zápas navíc kvalitu národního týmu prověří zatím nejvíce.
Vilma Cibulková v posledních měsících vystrašila mnoho lidí, ať už kolegů a kamarádů nebo fanoušků. Navíc se opět odmlčela, takže se pořádně nevědělo, jak na tom je. Nyní se ale konečně podařilo se známou herečkou spojit.
Policie oznámila v neděli dopoledne skvělou zprávu. Expertům se podařilo zachránit lebku svaté Zdislavy, kterou obviněný muž po úterní krádeži z kostela v Jablonném v Podještědí zalil do betonu. Vzácnou relikvii teď čekají restaurátorské práce.