V Japonsku se blíží sezona večírků, lidé se jich bojí

V Japonsku se blíží sezona večírků zvaných bónenkai, jimiž se lidé loučí s uplynulým rokem. Ne všichni se ale na tyto tradiční party, při kterých se scházejí zaměstnanci se svými nadřízenými ke společným hostinám a popíjení, těší, píše list The Guardian.

Japonsko, ilustrační foto

Kritika zazněla například v deníku Asahi šimbun, který čtenáře na svých internetových stránkách vyzval, aby se k tradici bónenkai vyjádřili. Někteří uvedli, že se nadcházejících večírků obávají, protože si před svými výše postavenými kolegy budou muset dávat pozor na své chování. Jistý pisatel přitom označil firemní večírky za "hotová muka".

Podle ankety deníku Asahi šimbun se mnoha zaměstnancům ulevilo, že kvůli riziku nové vlny epidemie nemoci covid-19 firmy večírky na závěr roku zrušily nebo bónenkai pořádají on-line. "Líbí se mi uvolněná atmosféra (on-line večírků). Byl bych pro, aby tento typ party zůstal i po skončení pandemie," napsal jeden z diskutérů.

V nedávném průzkumu společnosti Nippon Life Insurance více než 60 procent dotázaných odpovědělo, že podobné večírky po pracovní době "nejsou potřeba"; za "naprosto nutné" je naopak označilo 11 procent respondentů.

Odpůrcům této zvyklosti nejvíc vadil tlak na zaměstnance dodržovat firemní hierarchii při akcích, které by měly být bezstarostnými společenskými setkáními. Další uvedli, že bónenkai považují za jistou formu neplacených přesčasů. Více než pětina účastníků průzkumu řekla, že jednoduše nemají rádi alkohol.

"Počet lidí, kteří zpochybňují potřebu scházet se nad sklenkou alkoholu, vzrostl v době, kdy kvůli opatřením přijatým s cílem omezit šíření koronaviru nebylo možné večírky pořádat," řekl Tomoki Inoue z firmy Nippon Life Insurance japonské tiskové agentuře Kjódó.

Navzdory kritikám ale bónenkai zůstávají důležitým datem v pracovním kalendáři, příležitostí zamyslet se nad uplynulými 12 měsíci a utužit kolektiv nad společným drinkem. Tradice se přitom netýká jen korporátů. Také školy, univerzity a státní úřady si často v prosinci rezervují v restauracích večery s neomezenou konzumací jídla a nápojů.

Rychlý návrat k časům před pandemií, kdy jediným zdravotním rizikem nočního hýření byla následná kocovina, se ale čekat nedá, ačkoli počet případů nákazy koronavirem v Japonsku zůstává nízký a japonské bary a restaurace jsou již opět bez omezení otevřené. Podle analytické firmy Tokyo Shoko Research 70 procent firem uvedlo, že letos nebudou bónenkai pořádat. Loni v prosinci to bylo 94 procent společností.

Témata: Japonsko

NATO se dle Stoltenberga u Ukrajiny připravuje se na nejhorší

26.01.2022 22:10 NATO doufá v dobré vyřešení vypjaté situace okolo Ukrajiny a Ruska, je ale připraveno na nejhorší,…

Izrael zpřístupní čtvrtou dávku očkování proti covidu širšímu okruhu lidí

26.01.2022 22:00 Čtvrtá dávka vakcíny proti covidu-19 bude v Izraeli nově zpřístupněna lidem mladším 60 let, kteří…

Biden nejspíš dostane možnost vybrat člena nejvyššího soudu

26.01.2022 21:41 Aktualizováno Soudce Nejvyššího soudu Spojených států Stephen Breyer letos téměř po třech dekádách ve funkci…

USA odpověděly na ruské požadavky, na otevřených dveřích NATO se nic…

26.01.2022 21:12 Aktualizováno Dveře Severoatlantické aliance zůstávají i přes ruské výhrady otevřené a nic se na tom nezmění.…

Francie má přes 428 tisíc nových nákaz, Británie pouze 102 tisíc

26.01.2022 21:10 Francie dnes oznámila 428.008 nových případů koronavirové nákazy. Jde o pokles vůči úterý, kdy…

Svět musí uvolnit zmražené afghánské fondy, řekl Guterres

26.01.2022 19:28 Miliony Afghánců čelí extrémnímu hladu, vzdělávání a sociální služby jsou v zemi na pokraji kolapsu…

V Německu poslanci poprvé debatovali o povinném plošném očkování proti…

26.01.2022 19:06 Poslanci Spolkového sněmu dnes poprvé debatovali o možném zavedení všeobecné očkovací povinnosti v…

Rusko podle USA plánuje použít sílu proti Ukrajině, možná do půlky února

26.01.2022 17:40 Aktualizováno Vláda Spojených států se domnívá, že Rusko by mohlo "použít vojenskou sílu" proti Ukrajině během…

Michel: EU je pro diplomatické řešení napětí mezi Ruskem a Ukrajinou

26.01.2022 17:03 Evropská unie podle předsedy Evropské rady Charlese Michela usiluje hlavně o diplomatické řešení…

Dvě třetiny Britů nemocných variantou omikron už v minulosti nemoc…

26.01.2022 16:14 Dvě třetiny Britů, kteří se v nedávné době nakazili koronavirovou variantou omikron, již v…

Související:

Nejnovější

reklama