V Kolumbii bylo zaznamenalo několik případů záhadného "havanského syndromu"

Velvyslanectví Spojených států v Kolumbii zaznamenalo několik případů záhadného onemocnění označovaného jako "havanský syndrom", které se v posledních letech objevuje u diplomatů a zaměstnanců zastupitelských úřadů USA v různých koutech světa. S odvoláním na své zdroje o tom v úterý informovaly deníky The Wall Street Journal (WSJ) a The New York Times (NYT). Záležitost podle nich vyšetřují američtí i kolumbijští činitelé.

Kolumbie

Podle NYT nebylo jasné, kolik lidí spojených s velvyslanectvím v Bogotě postihlo onemocnění, jehož příznaky zahrnují bolesti hlavy, únavu, malátnost či poškození sluchu. WSJ píše o nejméně pěti rodinách zasažených syndromem, který byl poprvé zaznamenán u diplomatů v kubánské metropoli na konci roku 2016.

Pracovníci ambasády v Kolumbii byli poprvé na problém upozorněni e-mailem v polovině minulého měsíce, napsal WSJ. Na začátku října pak údajně dostali nový vzkaz o tom, že začalo vyšetřování dalších "anomálních zdravotních incidentů", což je vládní termín pro tyto neobjasněné neurologické potíže. "Původně byly nahlášeny dva případy... nyní se ale má za to, že potíže má i několik dalších lidí," uvedl deník s odvoláním na několik nejmenovaných činitelů.

Americké ministerstvo zahraničí ihned tyto zprávy přímo nekomentovalo, podle médií nicméně věc vyšetřuje. Kolumbijský prezident Iván Duque uvedl, že jeho země informace zaznamenala a v rozhovoru s NYT doplnil, že vyšetřování vedou Američané, ovšem podílí se na něm i kolumbijské tajné služby.

Zprávy o problémech velvyslanectví v Bogotě, které patří k největším zastupitelským úřadům USA ve světě, přišly těsně před plánovanou cestou šéfa americké diplomacie Antonyho Blinkena do Kolumbie. Zároveň se objevily necelý týden poté, co německá policie potvrdila, že vyšetřuje možné případy havanského syndromu na ambasádě USA v Berlíně.

Co za těmito zdravotními problémy stojí, není ani několik let po zdokumentování prvních případů jasné. Od počátku se spekuluje o tom, že američtí diplomaté jsou terčem útoků, přičemž německá policie v pátek hovořila o "podezření na útok akustickou zbraní". Deník NYT podotýká, že příznaky jsou podobné těm, které vyvolávala sledovací zařízení používaná ruskými agenty za studené války.

Podle stejného zdroje se za posledních pět let havanský syndrom v součtu všech zemí objevil u více než 200 pracovníků americké vlády. Více než polovinu obětí prý tvořili lidé z Ústřední zpravodajské služby (CIA).

Témata: Kolumbie

Slovensko v úterý zaznamenalo nejvyšší nárůst nakažených od března

20.10.2021 22:00 Aktualizováno Slovensko v úterý zaznamenalo nejvyšší přírůstek laboratorně potvrzených nových případů…

Ženám hrozí v Británii další nebezpečí. Někdo jim dává do pití drogy

20.10.2021 21:58 Britská ministryně vnitra Priti Patelová požádala policii, aby jí urychleně podala informace k…

Centrem Damašku otřásla exploze, zničila armádní autobus a zabila 14 lidí

20.10.2021 21:50 V centru Damašku dnes v ranní špičce exploze zcela zničila autobus syrské armády. Zemřelo 14 lidí a…

Maledivy se obávají zkázy, pokud země nenaplní klimatické závazky

20.10.2021 20:59 Neplnění klimatických závazků ostatními zeměmi světa může pro Maledivy znamenat zkázu. Agentuře AP…

Británii hrozí až 100.000 nakažených denně

20.10.2021 20:28 Aktualizováno V Británii by mohly přírůstky nakažených koronavirem brzy překročit hranici 100.000 potvrzených…

NATO má s Ruskem nejhorší vztahy od studené války, tvrdí Stoltenberg

20.10.2021 16:50 Rusové vyslaní do Severoatlantické aliance nebyli diplomaté, ale pracovníci zpravodajských služeb,…

Rusko hlásí další rekord v počtu zemřelých s covidem, bude týdenní volno

20.10.2021 15:31 Aktualizováno V Rusku bude kvůli šíření koronaviru a vysokému počtu úmrtí s covidem-19 týdenní pracovní volno.…

Kreml nevyloučil setkání Putina s Bidenem ještě v tomto roce

20.10.2021 13:38 Mluvčí Kremlu dnes nevyloučil, že by se prezidenti Ruska a Spojených států mohli znovu setkat ještě…

Peking před zimní olympiádou očkuje třetí dávkou

20.10.2021 13:25 Čínská metropole Peking nabízí všem dospělým obyvatelům města třetí dávku očkování proti koronaviru…

Tálibán ocenil sebevražedné atentátníky, kteří zemřeli při útocích proti…

20.10.2021 11:58 Afghánské islamistické hnutí Tálibán ocenilo sebevražedné atentátníky, kteří zahynuli ve válce…

Související:

Nejnovější

reklama