V Krkonoších kleslo lavinové riziko, vítr zastavil úsek lanovky na Sněžku

Lavinové nebezpečí na české straně Krkonoš dnes kleslo ze třetího na druhý stupeň z pětibodové škály. Na hřebenech hor je 80 až 120 cm sněhu. Druhý stupeň znamená mírné nebezpečí lavin, podmínky pro túry jsou převážně bezpečné, uvedla na webu Horská služba Krkonoše.

Ilustrační fotografie.

Třetí stupeň nadále platí na polské straně Krkonoš. Kvůli silnému větru se dnes nerozjel horní úsek lanovky na Sněžku, může být v provozu do rychlosti větru 60 km/h, informovali na webu vlekaři. Na Sněžce dosahoval vítr přes 100 km/h.

Třetí lavinový stupeň platil v Krkonoších od 2. února. Horská služba jej vyhlásila po vydatnějším sněžení, silném větru v posledních dnech, kdy na horách napadlo přes půl metru sněhu. První lavinový stupeň platil od 2. prosince a od 22. ledna lavinové nebezpečí vzrostlo na druhý stupeň.

"Za poslední sněžení napadlo 90 až 100 cm sněhu v kombinaci se silným JZ až SZ větrem. Více sněhu je uloženo na závětrných svazích S až J, žlabech a odtrhových zónách," uvedl na webu Robert Dlouhý z krkonošské horské služby.

Nad pásmem lesa na závětrných severních a jižních svazích se mohou vyskytnout laviny deskové z navátého sněhu. Na západních a východních svazích mohou být laviny deskové ze starého sněhu. Uvolnění laviny je podle horské služby možné hlavně při velkém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích. "Možnost samovolného uvolnění velmi velkých lavin se nepředpokládá. Dají se očekávat pouze laviny středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu," uvedl Dlouhý.

Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl.

Horská služba nad Pecí upozorňuje na místy poškozené tyčové značení, což může při snížené viditelnosti komplikovat orientaci.

Kabinová lanovka na Sněžku má dva úseky, z Pece na Růžovou horu a z Růžové hory na Sněžku. Dolní úsek byl dnes ráno na rozdíl od horního v provozu. Na Sněžce ráno dosahoval vítr podle polské horské služby rychlosti přes 100 km/h, byla tam mlha, sněžilo a bylo kolem osmi stupňů pod nulou. Když je horní úsek mimo provoz, mohou se lidé z Růžové hory na Sněžku vydat pěšky, trasa měří 2,5 kilometru. Lyžaře ani běžkaře lanovka nepřepravuje.

Sněžka je charakteristická svým jehlanovitým tvarem a z hlediska počasí jde podle meteorologů o extrém a nemusí být vždy reprezentativním místem toho, co se děje jinde v Krkonoších. Sněžka ční do volné atmosféry a klima je tam navzdory nevelké nadmořské výšce arktické a velehorské.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů dnes ráno vítr dosahoval rychlosti v nárazech více než 60 km/h, byla tam mlha a šest stupňů pod nulou a sněhu 110 cm, uvedla Horská služba Krkonoše.

V Krkonoších má být dnes podle meteorologů proměnlivá oblačnost, místy sněhové přeháňky. Nejvyšší denní teploty budou mezi minus třemi stupni Celsia až nulou. Vítr čerstvý západní by měl k večeru slábnout.

Témata: Krkonoše | sníh

Balaš asi zamíří na ministerstvo školství už od 1. července

28.06.2022 18:39 Aktualizováno Kandidát na ministra školství Vladimír Balaš, který má nahradit odstupujícího Petra Gazdíka (oba…

Ombudsman Křeček sebral zástupkyni Šimůnkové všechny agendy

28.06.2022 18:28 Aktualizováno Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček odebral své zástupkyni Monice Šimůnkové všechny agendy, a to…

Pravidla u příspěvku na bydlení asi budou jednodušší

28.06.2022 18:02 Aktualizováno Příjemci příspěvku na bydlení pravděpodobně budou dokládat příjmy a výdaje jednou za půl roku,…

Začala valná hromada ČEZ. Po sedmi hodinách se projednává druhý bod z…

28.06.2022 17:50 Aktualizováno Valná hromada energetické společnosti ČEZ, kolem 17:00, po sedmi hodinách jednání, projednává druhý…

Fiala plánuje jednání o dozorčí radě ČEZ, vláda zavádět sektorovou daň…

28.06.2022 16:59 Premiér Petr Fiala (ODS) chce jednat s koaličními partnery o situaci ohledně dozorčí rady ČEZ.…

Ministerstvo zdravotnictví zatím pokuty za nevyužívání e-očkování dávat…

28.06.2022 15:50 Ministerstvo zdravotnictví (MZd) vyzvalo Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), aby do konce roku…

V Česku je hlášen vyšší výskyt průjmů způsobených bakterií E.coli u dětí

28.06.2022 14:40 V ČR byl v květnu a červnu zaznamenán vyšší výskyt závažných průjmů způsobených bakterií E.coli u…

Jurečka považuje potrat za zabití člověka, ambici měnit legislativu vláda…

28.06.2022 14:26 Vláda v Česku nemá ambici měnit aktuální legislativní úpravu, řekl dnes v reakci na páteční zrušení…

Jurečka věří v dohodu s odbory o růstu platů

28.06.2022 14:18 Aktualizováno Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) věří tomu, že vládní strany a odbory na…

Škody na havarovaném pendolinu mohou jít do stovek milionů korun

28.06.2022 13:44 Hmotné škody na havarované soupravě pendolina, která se v pondělí střetla v Bohumíně na Karvinsku s…

Související:

Nejnovější