V Kyjevě přestali mít lidé problémy s výpadky energií a na ulicích je poměrně živo, řekla v rozhovoru s ČTK ředitelka Českého centra v Kyjevě Tereza Soušková. Situace v hlavním ukrajinském městě se podle ní oproti podzimu, kdy Rusko podnikalo na Ukrajinu masivní vzdušné útoky, zlepšila. Válka je ale všudypřítomná, prostupuje jakýmkoli hovorem Ukrajinců a i v hospodě se běžně připíjí na ukrajinské vojáky.
"Byla jsem překvapená, nakolik Kyjev žije. Že jsou otevřené obchody, restaurace, lidé chodí ven, na kafe, na večeři, scházejí se," uvedla Soušková. Ulice a silnice se ale vyprazdňují v době nočního zákazu vycházení, který aktuálně platí od jedenácté hodiny večer do páté ranní a od neděle se večer o hodinu zkrátí. Jakoukoli aktivitu může také kdykoli přerušit vzdušný poplach.
"Teď je situace mnohem lepší než například na podzim, kdy byly velké útoky a i na Kyjev a Lvov dopadaly rakety. Navíc funguje elektřina, internet, dodávky vody," sdělila Soušková s tím, že ale zejména na východní Ukrajině poblíž fronty je nebezpečí pro místní obyvatele mnohem vyšší. Během svého pobytu v Kyjevě a Lvově od 27. února do 10. března se ředitelka Českého centra s výpadkem elektřiny nesetkala ani jednou. Překvapilo ji, že některé dny byly přes noc nasvícené i památky.
Na válku ale upozorňují bariéry v ulicích, takzvaní ježci, nebo checkpointy s hlídkami. Ve všech budovách jsou také šipky spolu s nápisem "kryt" v ukrajinštině a angličtině, na ulicích jsou k vidění plakáty s ukrajinskými vojáky a děkovnými nápisy. Válka je podle Souškové také tématem každé konverzace, protože snad každý na Ukrajině má někoho blízkého, kdo bojuje v armádě, padl nebo se pohřešuje.
"Propisuje se to do každého rozhovoru. I když to nezazní přímo, tak je to tam skryté, pod povrchem," všimla si Soušková. Válka na Ukrajině trvá přes rok. Lidé žijí v permanentním napětí, což se podepisuje na jejich psychice, ale i tak se podle ředitelky centra Ukrajinci snaží všemi prostředky přispět k vítězství své vlasti.
Chuť aktivně reagovat na situaci pozorovala i u mladých dokumentaristů, kteří se zúčastnili filmové soutěže vypsané Českým centrem v Kyjevě společně s ukrajinskou televizí Hromadske. "Když jsou to filmaři, tak chtějí o té situaci natáčet, uchovat o ní paměť," vysvětlila ředitelka centra. Na vyhlášení výsledků soutěže spojené s promítáním filmů dorazilo do místního kina asi 70 lidí. Soušková zvažovala, zda je dobrý nápad vzhledem k situaci podobnou hromadnou akci pořádat. České centrum v Kyjevě totiž po začátku války přetransformovalo svoji činnost do humanitární pomoci a kulturní činnost přesunulo do on-line prostoru a teprve nyní se postupně navrací k pořádání akcí s fyzickou účastí.
Vyhlašování v kině se vydařilo. "Měla jsem z akce velkou radost a mohu říci, že mě nabila pozitivní energií," uvedla ředitelka. Promítání sice v jednu chvíli přeci jen vzdušný poplach přerušil, většina lidí v sále se ale shodla, že chce ve sledování pokračovat, i když se někteří diváci raději odebrali do krytu.
Na sirény upozorňující na nebezpečí a výstrahy mobilní aplikace lidé podle Souškové vždy reagují podle situace. Když se ukáže, že poplach byl vyhlášen například kvůli pohybům průzkumných balonů, často obyvatelé metropole do krytů ani nechodí. Mnohé domy v Kyjevě navíc ani kryty nebo odpovídající sklepy nemají. Ukrajinské spolupracovnice Českého centra, které bydlí na sídlištích, tak často poplach přečkávají v koupelně. Ty totiž obvykle splňují takzvané pravidlo dvou stěn, tedy že člověka by od vnějšku při hrozbě výbuchu měly oddělovat alespoň dvě stěny, ideálně bez oken.
I přes veškeré problémy a psychickou zátěž se Ukrajinci podle Souškové nenechávají zlomit. "Je vidět, jak obrovsky se snaží s tou situací bojovat. Všichni ti lidé, se kterými jsem se potkala, naši zaměstnanci, partneři i každý jednotlivý člověk, mají můj hluboký obdiv za tu statečnost," uzavřela ředitelka Českého centra v Kyjevě.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.