V loňském roce v Česku přibylo 13.900 firem. To je o 1500 méně než předloni, ale o 2800 více než v covidovém roce 2020. Celkem vzniklo 28.297 společností, o 1543 méně než v roce 2021. Zaniklo jich 14.397, srovnatelně s předchozím rokem. Vyplývá to z analýzy, kterou provedla společnost CRIF - Czech Credit Bureau na základě dat portálu www.informaceofirmach.cz.
"Po zvýšení čistého přírůstku firem v roce 2021 nastal loni návrat ke klesajícímu trendu z předchozích let. Je to následkem současného nejistého ekonomického prostředí, které znesnadňuje rozhodování společností. Vzhledem k cenám energií a dalších vstupů do podnikání očekáváme, že ochlazení zájmu o firemní podnikání bude pokračovat přinejmenším i v letošním roce," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.
V prosinci bylo podle firmy založeno 2311 společností, o 374 méně než za stejné období roku 2021 a nejméně od roku 2013. Zároveň zaniklo 1481 firem. Čistý prosincový přírůstek tak činil 830 firem, což je druhý nejnižší počet v loňském roce po září.
V roce 2022 vzniklo nejvíce společností v Praze (13.950), v Jihomoravském kraji (3445) a v Moravskoslezském kraji (2186). Nejméně potom v Karlovarském kraji (361) a na Vysočině (508). V žebříčku zaniklých firem opět vede Praha (7507), následovaná Jihomoravským krajem (1440) a Moravskoslezským krajem (1112), uvedl CRIF.
I přes pokles počtu vzniklých obchodních společností se v uplynulém roce vzájemný poměr vzniklých a zaniklých firem meziročně výrazněji nezměnil. Na deset zaniklých loni připadlo 20 vzniklých, v roce 2021 to bylo o jednu více. Avšak ještě v roce 2020 to bylo jen 17 společností.
Nejrychleji se počet společností zvyšoval na Vysočině, kde připadlo 40 nových firem na deset zaniklých. Na druhém místě byl loni Olomoucký kraj (30 nových na deset zaniklých), následovaný Zlínským a Pardubickým (28 nových na deset zaniklých). Jediným krajem, ve kterém se počet společností loni snížil, byl Ústecký kraj, kde na deset zaniklých firem připadlo pouze devět vzniklých.
Nejvíce firem loni vzniklo v odvětví nakládání s nemovitostmi, a to 5185. Následoval obchod s 4663 novými společnostmi a zpracovatelský průmysl, kde vzniklo 3319 firem. Nejvíce společností zaniklo v obchodu (4546), v nakládání s nemovitostmi (3028) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (1793).
Ve všech odvětvích se počet firem zvyšoval, s výjimkou obchodu, kde se prakticky nezměnil. Rychlý růst zaznamenalo zemědělství, kde na deset zaniklých firem připadlo 60 vzniklých, odvětví informačních a komunikačních činností (37 vzniklých na deset zaniklých) a doprava a skladování (30 vzniklých na deset zaniklých).
Nicolas Cage prozradil, že si v loňském roce nechal oficiálně a legálně změnit své jméno na Nicolas Cage, a to jak v profesním, tak v osobním životě. Držitel Oscara, který se narodil jako Nicolas Kim Coppola, se k tomuto kroku rozhodl proto, že již nechtěl být vnímán jako pouhý klaunský bratranec na okraji slavné hollywoodské rodiny. Herec v rozhovoru pro magazín Variety uvedl, že je nyní Nickem Cagem v běžném životě i před kamerou a že považuje za lepší být patriarchou své vlastní malé rodiny.
Britská celebrita Katie Price po dvou týdnech nejistoty promluvila o zmizení svého manžela Leeho Andrewse a šokovala veřejnost tvrzením, že byl v celách předběžného zadržení vyslýchán kvůli podezření ze špionáže. Podle jejích slov, které jí tlumočil tchán Peter, se úřady ve Spojených arabských emirátech domnívaly, že Andrews provádí výzvědnou činnost. Skutečnost je však podle zjištění britských médií mnohem méně dramatická a údajné obvinění ze špionáže se ukázalo jako nepravdivé.
Rozhodnutí rodiny rockové legendy Ozzyho Osbourna vytvořit jeho digitální dvojče poháněné umělou inteligencí vyvolalo mezi fanoušky vlnu kritiky.
Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markle zveřejnila na sociální síti Instagram dvě rozsáhlá alba dosud neviděných fotografií ze své svatby s princem Harrym, čímž si připomněla jejich osmé výročí sňatku. Podle přední britské autorky a expertky na královskou rodinu Ingrid Sewardové však tyto snímky nesou skrytý význam a představují záměrný vzkaz adresovaný jejímu tchánovi, králi Karlovi III. Panovník byl totiž jediným dalším členem královské rodiny, který se na vybraných svatebních fotografiích po boku novomanželů objevil.
Internetová společnost Meta, která provozuje dvě z nejpoužívanějších sociálních sítí, oznámila zavedení předplatného. Informovala o tom stanice CNBC. Dobrou zprávou je, že se nebude platit za Facebook či Instagram. Firma bude vybírat peníze za využití svých nástrojů umělé inteligence.
Ondřej Brzobohatý se po oznámení rozchodu odmlčel, zatímco jeho manželka Daniela (za svobodna Písařovicová) se už ukázala lidem jako moderátorka jednoho ostře sledovaného přímého přenosu. Nyní se televizní diváci mohou těšit i na hudebníka.
U soudů nechce trávit čas snad nikdo z nás, ale Michaele Ochotské nezbývalo ve sporu s bývalým manželem nic jiného. Dvojice se přela o výši alimentů na syna. Někdejší moderátorka Novy slaví triumf, ale má to háček. Rozhodnutí ještě nemusí být konečné.
Prohrané čtvrtfinále letošního mistrovství světa v hokeji s Finskem bylo posledním zápasem trenéra Radima Rulíka na lavičce národního týmu. Loučí se po třech vyřazeních ve čtvrtfinále, ale na domácí zlato se rozhodně nezapomene.
Česko ve čtvrtek zarmoutila smutná zpráva o úmrtí člena souboru Divadla Járy Cimrmany Jana Hraběty. Bylo mu 86 let. Informace doputovala i na Pražský hrad. Ztráty známého herce lituje i prezident Petr Pavel.
Felix Slováček v minulosti neváhal s kritikou manželky Dády Patrasové, když přišla řeč na její eskapády. Lidé se ho proto na herečku často ptají a očekávají nevybíravou kritiku. Tentokrát ale známý hudebník překvapil.
Evidentní změnu už má přinést víkendové počasí. Bude sice nadále teplo, ale očekávají se i srážky. Pršet by pak mělo i v příštím týdnu, to nejvíce deště přinesou bouřky. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nelehkým obdobím si prochází Daniela Brzobohatá. Snad každý v Česku ví, že se rozvádí, ale to asi úplně nezajímá lidi, kteří si ji objednají na moderování. Jednu akci má moderátorka právě za sebou a celkem ji protrpěla. Co se stalo?