Lotyšský parlament dnes přijal zákon dovolující podnikatelům propustit pracovníky, kteří se odmítají nechat očkovat proti covidu-19, anebo přejít na práci z domova. Pobaltská země se snaží vypořádat s jednou nejhorších vln pandemie v Evropě, poznamenala agentura Reuters.
Jen 61 procent dospělé populace v Lotyšsku je plně očkováno, což zaostává za průměrem v Evropské unii, který činí 75 procent. Vysoké přírůstky nových případů nákazy donutily Lotyšsko, aby se jako první země v EU letos na podzim uzavřela do lockdownu, a požádala další členské státy o pomoc pro přetížené zdravotnictví.
Nový zákon stanoví, že zaměstnavatel má právo vyžadovat osvědčení o očkování proti covidu-19, pokud to daná práce vyžaduje. Pokud pracovník v patřičné lhůtě osvědčení neobdrží - tedy nenechá se očkovat - lze jej odeslat na neplacené volno. Pokud osvědčení nepředloží do tří měsíců, lze jej propustit. Totéž platí i v případě, že odmítne práci z domova.
"Ve státním sektoru je to tentokrát horší, než v soukromém: okruh těch, kteří potřebují osvědčení, je širší a vojáky bez osvědčení je dovoleno propustit hned," napsal server Delfi.
Nová pravidla mají podle Reuters platit od poloviny listopadu, kdy v Lotyšsku skončí uzávěra. Nicméně pravidla uznávají i výjimky pro ty, kteří mají z lékařského hlediska oprávněný důvod se neočkovat, například nedávno se vyléčili z covidu-19.
Až dosud bylo očkování povinné jen pro pracovníky ve zdravotnictví, školství a v sociální péči.
V Lotyšsku za uplynulých 24 hodin přibylo 2347 nových případů nákazy koronavirem a 47 úmrtí. V nemocnicích je hospitalizováno 1554 osob s covidem-19, z nichž 260 je ve vážném stavu. To je rekordní číslo, o třetinu vyšší než o den dříve, upozornil server Delfi. V zemi s 1,9 milionu obyvateli se od začátku pandemie nakazilo 226.860 lidí, z nichž 3401 nákaze podlehlo.
Jiřina Bohdalová byla na začátku května v jednom kole, protože měla půlkulaté 95. narozeniny. Pak se ale odmlčela, až si o ni někteří fanoušci mohli dělat strach. Zbytečně, protože legendární herečka zkrátka jen odpočívala, na což má ve svém úctyhodném věku nepochybně právo.
Petr Kolář vydává se skupinou Olympic singl s názvem Co je vůbec v nás. Společně natočili i klip, ve kterém účinkuje také Martin Dejdar.
Květen je sice posledním měsícem meteorologického jara před začátkem léta, ale počasí stále může místy i připomínat zimu. Na horách může během úterý napadnout až pět centimetrů sněhu, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Jana Adamcová se přesvědčila o tom, že mezi námi stále žijí dobří lidé, i když za dost zvláštních okolností. Do jejího auta totiž narazilo jiné. Co následovalo? Budete se divit, co všechno někdejší tvář televize Nova prozradila.
Veroniku Žilkovou bychom mohli označit za vzornou dceru, protože se i po odchodu obou rodičů řídí jejich radami, i když se někomu mohou zdát být směšné. Co herečce poradil její otec ve vztahu k mužům?
Laďka Něrgešová si připomněla okamžik, který jí před rokem obrátil život vzhůru nohama. Jde pochopitelně o moment, kdy se dozvěděla, jak vážný zdravotní problém má. Moderátorka je proto vděčná, že je nadále mezi námi.
Až do prvních dnů letošního června a tím pádem i meteorologického léta už vidí tuzemští meteorologové. V nadcházejícím období očekávají pozvolný růst teplot, které v závěru epizody vystoupají nad 20 stupňů. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Bývalý generální ředitel České televize Jan Souček neuspěl se snahou o návrat do čela jednoho z veřejnoprávních médií. Soud zamítl žalobu, kterou se Souček domáhal zneplatnění svého odvolání z funkce.
Den matek je minulostí a na sociálních sítích byl plný kratších i rozsáhlejších vyznání. V mnoha případech se o ně postaraly známé osobnosti, například taková Agáta Hanychová.
Charlotte Gottová je z generace, která si více než kterákoliv jiná uvědomuje, že přítomnost na sociálních sítích je pro popularitu klíčová. Fanoušky se proto rozhodla potěšit dalším videem ze zákulisí svého prvního rozhovoru.
Pražská policie v několika případech zahájila úkony trestního řízení v souvislosti s nedohraným sobotním derby pražských "S" na stadionu Slavie v pražském Edenu. Jedním z případů je napadení sparťanského brankáře Jakuba Surovčíka.
Jaromír Soukup se s prohrou v soudním sporu s bývalou partnerkou Agátou Hanychovou nehodlá smířit. Podle podnikatele vyšla influencerka velkolepá lež, proto se proti rozsudku odvolá. Ve věci tak zjevně nešlo o poslední soudní rozhodnutí.