Poklepáním základního kamene dnes v Lužicích na Hodonínsku symbolicky měsíc po ničivém tornádu začala stavba nového zdravotního střediska. Stát má do 14 měsíců a nabídne sedm ordinací. Přesunou se do něj také čtyři lékaři z bývalého střediska, které jako vůbec první budovu v obci na začátku července zbourali hasiči.
Podle starosty Tomáše Kláska bude středisko také symbolem, že Lužice, kde živel poničil 150 objektů, vstávají z popela. Řekl to dnes ČTK.
Stavbu nového střediska vedení obce připravovalo už zhruba dva roky. "Tornádo tomu však dalo úplně jinou dynamiku. V roce 2019 jsme koupili pro účely stavby tento pozemek, ale chtěli jsme, aby se lékaři stěhovali postupně. Bohužel tornádo středisko kompletně zničilo a lékaři musí ordinovat v provizorních podmínkách v okolí," poznamenal starosta.
Nové středisko bude stát zhruba kilometr od toho starého, v části obce, kterou tornádo nezasáhlo. Přesune se tam praktická lékařka, zubař, pediatr a gynekoložka. "Budeme hledat i další lékaře. Pokud nebudou, pronajmeme prostory i pro nelékařské účely, aby nebyly prázdné. Vybudujeme tady také parkoviště. Náklady počítáme na 43 milionů korun, uhradíme je ze svých zdrojů, pojistného plnění i dotace ze státního programu," dodal Klásek.
Stavbu má na starost společnost Stavební firma plus z Hodonína. "V následujících dnech začne příprava staveniště, výkopové práce a základové konstrukce. Do konce roku chceme mít hrubou stavbu pod střechou. Potýkáme se s nedostatkem řemeslníků, takže jsme museli některé naše zakázky upravit, abychom tady začali co nejdříve," uvedl za firmu Jan Němčanský.
Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.
Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markle se po letech znovu vrátila k bolestivé ztrátě, která poznamenala její rodinný život. V nové epizodě svého podcastu otevřeně promluvila o potratu, který prodělala v roce 2020, a bez příkras popsala emoce, jež tehdy prožívala.
Česko je poprvé v historii zásobováno výhradně neruskou ropou, a to západní cestou ropovody TAL a IKL. První zvýšené dodávky neruské ropy už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud se přepraví do litvínovské rafinerie. Zásobování Česka pouze neruskou ropou je možné díky projektu TAL-PLUS, který umožnil navýšit kapacitu evropského ropovodu TAL.
Felix Slováček v úterý vyprovodil milovanou Aničku na poslední cestu, ale v nejnovější zpovědi se vrací do neděle 6. dubna, kdy dcera po statečném boji s rakovinou zemřela. Stalo se tak v obklopení nejbližšími osobami. Jak vypadaly její poslední chvíle mezi námi?
Finská veřejnoprávní televize Yle zveřejnila dosud neznámé záběry z loňského atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica. Autorkou materiálu je kameramanka Ivana Čukanová, která je poskytla pro připravovaný dokument o současném Slovensku.
Jedna z dlouhodobě nejpopulárnějších českých kapel se uprostřed koncertní šňůry potýká s velkými personálními problémy. Zpěváka J.A.R. Dana Bártu postihlo zranění, které hudebníky zcela zásadně limituje. Co se mu stalo?
Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.
Jaromír Soukup se měl už o nadcházejícím víkendu vrátit do ringu, ale skutek utekl. Organizátoři v uplynulých dnech oznámili, že sobotní zápas kontroverzního podnikatele se neuskuteční. Fanoušci se ale boháče mezi provazy dočkají, nicméně až později.
Po dvou dnech s letními teplotami pozorujeme v Česku výraznou změnu počasí. Na značné části území prší a nejde o jen tak ledajaký déšť. Může se v něm objevit saharský prach, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Radostnou novinku ve čtvrtek oznámila Veronika Khek Kubařová. Jen několik týdnů před 38. narozeninami se pochlubila, že s manželem čekají po deseti letech manželství prvního potomka.
Počasí se o víkendu mírně ochladí. Oproti předchozím dnům se v sobotu letních teplot nedočkáme, v neděli ale podle ČHMÚ.cz bude citelně tepleji.
Rodina slavného hollywoodského herce Genea Hackmana, držitele dvou Oscarů, zažila tragédii, která nyní otřásá nejen americkými médii. Jeho manželka, 61letá Betsy Arakawa, zemřela za záhadných okolností, jež si nyní odborníci spojují s nakažením vzácným hantavirem. Nemoc je přenášena hlodavci a je známá svými příznaky podobnými chřipce, které však mohou mít fatální následky.