V Mariupolu je podle starosty přes 10.000 lidí ve filtračních táborech

Ocelárna Azovstal v Mariupolu, útočiště ukrajinského odboje
Ocelárna Azovstal v Mariupolu, útočiště ukrajinského odboje, foto: reprofoto El País
ČTK 19. července 2022 19:38
Sdílej:

V okupovaném Mariuopolu a jeho blízkém okolí drží Rusové dál přes 10.000 místních obyvatel ve filtračních centrech, řekl dnes podle portálu Ukrajinska pravda na tiskové konferenci ukrajinský starosta města Vadym Bojčenko. V ruském zajetí v těchto centrech jsou podle něj i mnozí vojáci a zaměstnanci městské správy.

V jednom z center je bezmála 2000 mužů, tvrdí Bojčenko. Podle něj by se je mohli Rusové pokusit vyslat do bojů.

"Víme, proč to dělají. Oznámili, že někdy v září budou rozdávat dokumenty, kterým říkají ruské pasy. A to je přímá jízdenka na frontu," citovala Bojčenka Ukrajinska pravda.

Filtračními centry musejí projít Ukrajinci, kteří odjíždějí z měst obsazených ruskými vojsky nebo jsou odtamtud evakuováni. Pomocí tohoto systému se Rusové zřejmě snaží identifikovat osoby, které bojovaly na ukrajinské straně nebo mají vazby na ukrajinské úřady či pluk Azov, který proslul obranou Mariuopolu.

Hluboké znepokojení nad způsobem, jakým je s Ukrajinci v centrech nakládáno, vyjádřila minulý týden organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Ve zprávě OBSE se hovoří například o brutálních výsleších a ponižujících tělesných prohlídkách. Pokud pracovníci centra u někoho vyjeví nežádoucí vazby, je tato osoba oddělena od ostatních a "často prostě zmizí", píše se ve zprávě s odvoláním na odborníky organizace, kteří se v červnu vydali na Ukrajinu. Kyjev tvrdí, že z filtračních táborů jsou lidé násilím deportováni do odlehlých míst v Rusku.

Na internetu se dříve objevilo video, které údajně ukazuje podobnou prohlídku na kontrolním stanovišti. Rusové na videozáznamu zkoumají, zda tetování na tělech Ukrajinců vypadají jako "azovská", a kontrolují jim mobilní telefony.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden ve videoprojevu k účastníkům konference v Soulu řekl, že ruští vojáci deportovali z okupovaných území Ukrajiny do Ruska už dva miliony Ukrajinců, včetně několika set tisíc dětí. Deník The New York Times tento měsíc napsal, že americká mise OBSE identifikovala na Ukrajině nejméně 18 filtračních táborů vytvořených Ruskem.

Stalo se
Krimi
Policie ČR, ilustrační fotografie.

Kriminalisté řeší nález části lidského těla na Sokolovsku

Otřesný nález od čtvrtečního dopoledne zaměstnává policisty na Sokolovsku. Strážci zákona vyjížděli do Kynšperku nad Ohří, kde se našla část lidského těla. Vyšetřování případu je v plném proudu. 

Počasí
Letní počasí, ilustrační fotografie.

Počasí do konce týdne. Víkendová předpověď slibuje změnu k lepšímu

Nevyzpytatelné je počasí v posledních dnech, kdy se střídají slunečné dny s deštivými. Podle meteorologů se situace zlepší až o víkendu, kdy se očekává oteplení. Na některých místech se teploty přiblíží třicítce, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

České celebrity
Agáta Hanychová

Hanychová nešetří kritikovou svého bývalého podcastu

Agáta Hanychová dává všemožně najevo, že pracovního rozchodu s influencerskou kolegyní Ornellou Koktovou, který před časem řešilo celé Česko, rozhodně nelituje. Nemůže si totiž vynachválit podobu aktuálního podcastu. 

Světové celebrity
Princezna Kate na oslavách Dne svatého Patrika.

Princezna Kate se vyjádřila k tragédii, která otřásla Británií!

Britská princezna z Walesu vyjádřila hluboký zármutek nad tragickou havárií vrtulníku britského královského námořnictva, ke které došlo v hrabství Devon. V prohlášení zveřejněném na sociálních sítích uvedla, že zpráva o ztrátě tří příslušníků letecké složky Fleet Air Arm ji nesmírně zasáhla, a dodala, že společně s manželem Williamem v této nesmírně těžké chvíli myslí na rodiny a přátele obětí.