V městě Mykolajiv se po odražení ruské armády snaží o návrat k normálnímu životu

Lidé v přístavním městě Mykolajiv na jihu Ukrajiny se opatrně snaží o návrat k normálnímu životu. Po vpádu ruských vojsk z Krymu se rychle ocitlo na frontové linii a obyvatelé řadu dní zažívali ostřelování i občasné vniknutí ruských jednotek do ulic, Ukrajincům se ale podařilo útok odrazit a Rusy zatlačit zpět. Napsal to dnes americký deník The Wall Street Journal (WSJ).

Ukrajinská armáda

V Mykolajivu, kde před vypuknutím války žilo skoro půl milionu lidí, se po ukrajinském protiútoku znovu otevřely některé kavárny, restaurace či banky a po ulicích opět jezdí autobusy a tramvaje, píše list. "Ne, že bychom se už nebáli, ale zvykáme si na to. Musíme přežít. Nikdo už nechce z města odcházet," řekla 23letá Julija, která pracuje v jednom z místních květinářství. Dodala, že obchodu se daří dobře, protože všichni vojáci kupují květiny.

Majitelka obchodu s potravinami Svitlana zase popsala, jak si užívala po delší době noc bez bombardování a sirén varujících před vzdušnými údery. "Bylo to fantastické," řekla žena, jejíž obchod na jihu města byl jistou dobu přímo u bojové linie. "Hrozně se chceme vrátit k normálnímu životu, kdy se nestřílí a kdy se nebombarduje," dodala.

Mykolajiv leží u ústí řeky Jižní Bug do Černého moře a mohl by posloužit jako východisko pro útok na ještě významnější přístav Oděsa. Terčem ruských útoků se stal brzy po spuštění invaze na konci února; 4. března pak ruské jednotky pronikly do města a místní úřady hlásily pouliční boje. Rusové ale nikdy město nedobyli ani neobklíčili a obránci tento týden přešli do protiútoku.

Podle WSJ si boje vyžádaly značné ztráty na obou stranách. Ukrajinským jednotkám se podařilo zničit ruské kolony předtím, než jim dorazily posily, a při následném protiútoku se dostaly až za hranici Mykolajivské oblasti s Chersonskou oblastí. Pracovník márnice WSJ sdělil, že od potlačení ruského útoku přísun ukrajinských obětí o něco zeslábl.

"Rusové čekali, že se přiženou do města, že je všichni budou vítat, a že se je nikdo nepokusí zastavit. Takhle to ovšem nedopadlo," řekl šéf místní samosprávy Vitalij Kim. Zároveň varoval, že Mykolajiv zůstává v dosahu některých ruských raketových systémů, ale Rusové teď podle něj mají jiné starosti a musí se bránit.

Ačkoli se ruským vojákům nepodařilo Mykolajiv obsadit, ruská armáda se při postupu od Krymu a Chersonu dostala i za toto město, až k několik desítek kilometrů vzdálenému Voznesensku, ukazuje mapa bojiště od listu Financial Times. Tam ale podle dřívějšího článku WSJ Rusové rovněž tvrdě narazili. Během dvou dní tam údajně ukrajinské síly dobrovolníků i profesionálů zlikvidovaly většinu ruského taktického praporu a podle odhadu ukrajinských důstojníků zabily stovku ruských vojáků.

Konec války je v nedohlednu, Rusko Ukrajinu ničí záměrně, tvrdí analýza

Podle analýzy televize CNN se ruská ofenzíva dopustila příliš velkého množství útoků a bombardování, aby se mohlo jednat o cokoliv jiného než o snahu podrobit si Ukrajince. Politický reportér Bílého domu Stephen Collinson se obává, že ruská strategie, která má za cíl způsobit lidem na Ukrajině maximální bolest a zkázu, prohloubí rozkol mezi zeměmi a ztíží možnost nalézt řešení vedoucí k ukončení války.

Ačkoliv se dlouze diskutovalo o možných obrysech příměří nebo dohod o ukončení bojů, ze strany Ruska jsou podmíněny například závazkem, že Ukrajina nevstoupí do NATO. Rusko by také mohlo požadovat určitou formu neutrality a demilitarizace. Její touhu po vstupu do Evropské unie by ale Putin přijal jen velmi těžko.

Podle analýzy na Ukrajině dochází k humanitární katastrofě, Západ ale bude s Putinem jen těžko hledat nějakou společnou řeč. Válka se totiž pro Rusko nevyvíjí dobře a je Rusko "strategickou a ekonomickou katastrofou." Sankce udělaly z Ruska během několika diplomatického, finančního a kulturního vyvrhela. 

"Přesto se Putin rozhodl konflikt eskalovat a stát se nehumánnějším. Ukrajinská města jsou v obležení, v některých dochází potraviny a voda, nic ale nenasvědčuje tomu, že by ruský prezident měl nějaké výčitky ohledně kruté lidské daně, kterou si jeho činy vybírají. Historie naznačuje, že pokud bude ke zničení Ukrajiny zapotřebí drsné a dlouhé tažení pomocí zbraní, jako je dělostřelectvo a rakety, je ochoten svůj záměr dotáhnout do konce. Nic také nenasvědčuje tomu, že sankce, které fakticky odřízly Rusko od světa, oslabují jeho vnitropolitickou pozici v kremelském systému, kterému dlouho dominoval," dodal reportér.

UNHCR: Z Ukrajiny před válkou uprchlo více než 6,5 milionu lidí

23.05.2022 17:50 Z Ukrajiny před válkou uprchlo do zahraničí už více než 6,5 milionu lidí. Vyplývá to z nejnovějších…

Zuckerberg čelí žalobě kvůli skandálu s Cambridge Analytica

23.05.2022 17:39 Generální prokurátor federálního okrsku District of Columbia Karl Racine dnes podal žalobu na šéfa…

Americký kavárenský řetězec Starbucks odchází po téměř 15 letech z Ruska

23.05.2022 16:12 Americký kavárenský řetězec Starbucks odchází po téměř 15 letech z ruského trhu. Firma to podle…

Čtyři unijní státy vyzývají k využití zmrazených ruských aktiv na obnovu…

23.05.2022 15:51 Slovensko, Litva, Lotyšsko a Estonsko v úterý vyzvou k zabavení ruských aktiv zmrazených Evropskou…

Ruský diplomat v OSN dle médií odstoupil kvůli nesouhlasu s válkou

23.05.2022 15:35 Aktualizováno Představitel ruské mise při OSN v Ženevě Boris Bondarev dnes odstoupil kvůli nesouhlasu s válkou na…

Putin se podle Ukrajinců stal terčem atentátu, který se nezdařil

23.05.2022 15:21 Ruský prezident Vladimir Putin se stal před časem terčem atentátu. K pokusu došlo po ruské invazi…

Kvůli Putinovi hladoví miliony lidí po celém světě, píše prestižní server

23.05.2022 15:01 Ruský prezident Vladimir Putin je kvůli své invazi na Ukrajinu zodpovědný za narůstající hlad lidí…

Putin: Komplikovaná situace v ruské ekonomice vyžaduje zvláštní úsilí

23.05.2022 14:36 Komplikovaná situace v ruské ekonomice vyžaduje zvláštní úsilí vlády, ale Rusko dopady západních…

Dánsko a Skotsko hlásí první případy opičích neštovic

23.05.2022 14:07 První případy opičích neštovic dnes oznámilo Dánsko a Skotsko. S odvoláním na místní zdravotnické…

Ukrajinský soud odsoudil ruského vojáka za zastřelení civilisty na doživotí

23.05.2022 13:28 Aktualizováno Ukrajinský soud dnes odsoudil na doživotí ruského vojáka za zavraždění neozbrojeného civilisty,…

Související:

Nejnovější