Ve zdravotnických zařízení v Moravskoslezském kraji je hospitalizováno s covidem 495 lidí. Je to zhruba čtvrtina z celkového počtu hospitalizovaných v Česku, kterých je aktuálně 2058. Nemocní leží v 17 zařízeních. Nejvytíženější je Fakultní nemocnice Ostrava (FNO), kde se léčí 128 pacientů s covidem. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).
Druhý nejvyšší počet hospitalizovaných má Městská nemocnice Ostrava, 81 pacientů. Zdravotnické zařízení, které nemá infekční oddělení, v úterý oznámilo, že od pátku bude muset začít omezovat plánovanou péči. Důvodem je nedostatek personálu, který musí pečovat o pacienty s koronavirem. Na covidové jednotky nemocnice musí proměňovat pracoviště jiných odborností, například geriatrii, chirurgii či neurochirurgii.
Podobné problémy má i nemocnice v Ostravě-Vítkovicích, která patří do skupiny Agel. Kvůli rostoucímu počtu pacientů začala omezovat rehabilitační plánovanou péči na lůžkách a bude omezovat chirurgické operace. "Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice musela z důvodu nárůstu pacientů s covidem-19 omezit plánovanou chirurgickou péči a na následující tři týdny zrušila kolem 50 plánovaných operací, které mohou být odložitelné," řekl dnes ČTK mluvčí nemocnice Adam Knesl. V Ostravě a okolí je situace podle hygieniků nejhorší.
O velký počet pacientů pečují v nemocnici ve Frýdku-Místku, kde jich podle hejtmanem zveřejněných dat mají 73. Také tato nemocnice začne od pondělí omezovat plánované operace. Dnes prostřednictvím sociálních sítí vyzvala k opětovné pomoci studenty. Žádá, aby se jí přihlásili všichni studenti, kteří mají s nemocnicí uzavřenou dohodu o provedení práce.
Ze 495 hospitalizovaných v kraji je ve vážném stavu 45, tedy každý 11 hospitalizovaný. V celé republice je to 296 lidí. Na umělou plicní ventilaci je v regionu napojeno 24 lidí, v ČR je to dohromady 127 nemocných. Na přístroji ECMO zajišťujícím mimotělní okysličování krve jsou čtyři pacienti v kraji, polovina z celkově osmi v zemi. Lékaři dlouhodobě upozorňují, že v těžkém stavu jsou především neočkovaní lidé. Jsou mezi nimi i pacienti ve středním věku bez přidružené diagnózy.
Kraj se dlouhodobě potýkal s nižším zájmem o očkování. Z 1,2 milionu obyvatel je plně očkovaná zhruba polovina. Zájem ale v posledních dnech roste. Navzdory původnímu plánu se tak neuzavřelo velkokapacitní očkovací centrum na výstavišti Černá louka v Ostravě. FNO, která ho provozuje, naopak v úterý oznámila, že kvůli velkému zájmu prodlouží jeho otevírací dobu.
V Moravskoslezském kraji za úterý přibylo 1421 nově nakažených. Na 100.000 obyvatel připadá za posledních sedm dní 533 nakažených, sedmidenní incidence je tak nejhorší po Olomouckém kraji. Od počátku pandemie už se koronavirem podle statistik ministerstva zdravotnictví nakazilo více než 197.000 lidí v kraji, 3620 jich v souvislosti s onemocněním zemřelo.
Stát se bude podílet na pohřbu výtvarníka Milana Knížáka, bývalého šéfa Národní galerie či rektora Akademie výtvarných umění. Po pondělním jednání to vlády to oznámil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO).
Tropy už se tento týden nevyhnou ani Česku. Maximální teploty budou atakovat čtyřicítku, potvrzuje předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Lidé se opět musí připravit na extrémní tepelnou zátěž.
Agáta Hanychová ví, že s Jakubem Prachařem bude spojována už navždy. Není proto divu, že Čechy v těchto červencových dnech zajímá, co říká na Prachařovu svatbu s hereckou kolegyní Sarou Sandevou. Co Hanychová popřála novomanželům?
Lucie Vondráčková si udělala jméno sama za sebe, ale příslušnosti ke slavné rodině se samozřejmě nezbaví. Snad všichni v Česku znají jejího tatínka Jiřího i tetu Helenu. Málo se ale mluví o tom, jaké kořeny má herečka a zpěvačka díky své mamince.
Česko v červenci oslavilo nedožité 87. narozeniny Karla Gotta, ale zároveň se objevily informace, které nás navracejí do ledna, kdy kulatiny oslavila zpěvákova manželka Ivana Gottová. Vdova si tehdy oblékla šaty, které mnoho lidí zaujaly. Kdo za nimi stál?
Anonym v pondělí pohrozil bombovými útoky v budovách po celém Česku. Policejní kontroly probíhají za běžného provozu, relevance výhrůžky byla vyhodnocena jako nízká. Hrozba se podle dostupných informací týká stovek míst.
ADONXS po nekonečném Rituálu opět přepíná do angličtiny a představuje novou skladbu Cherry On Your Cake. Energický letní singl je plný slunce, potu, spontánních dobrodružství a samozřejmě sladkého závanu třešní.
Manželství Karlose Vémoly a Lely Ceterové se rozpadlo už před nějakým časem, přesto se vztahy mezi bývalými partnery nezdály být nějak dramatické. Až nyní se zápasníkovi podařilo přilít olej do ohně. Dokonce už se mluví o soudu.
Začíná týden na přelomu července a srpna, od kterého se zejména očekává návrat tropického počasí. Dnešek tomu ale ještě nasvědčovat nebude. Místy se totiž má hodit i deštník, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Je to dnes přesně rok, co odešel legendární herec a komik Jiří Krampol. Mnozí fanoušci se zřejmě s jeho úmrtím dodnes nevyrovnali, ale sám bavič podle jednoho z přátel už v závěru života tušil, že mu čas neúprosně dochází.
Unikátní dokument o skupině Oasis od Stevena Knighta v režii Dylana Southerna a Willa Lovelacea bude mít světovou premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách. Film vstoupí do českých kin od 10. září 2026. Ještě letos zamíří exkluzivně na Disney+ mimo USA a na Hulu a Disney+ ve Spojených státech.
Česko v neděli zasáhla smutná zpráva. Ve věku 86 let zemřel známý výtvarný umělec a hudebník Milan Knížák, někdejší ředitel Národní galerie či rektor Akademie výtvarných umění. Podle ministra kultury Oto Klempíře (Motoristé) odešel autor, který po desítky let utvářel dějiny moderního českého umění.