V Národním divadle se herci rozloučili s kolegyní Janou Hlaváčovou

Jana Hlaváčová
Jana Hlaváčová, foto: Národní divadlo
Marek Novotný 26. ledna 2024 13:35
Sdílej:

Česko se rozloučilo s legendární herečkou Janou Hlaváčovou, která zemřela během předminulého víkendu ve věku 85 let. Poslední rozloučení se konalo v Národním divadle. Zúčastnilo se ho mnoho jejích kolegů, přijít mohli také zástupci veřejnosti.

Historická budova Národního divadla se otevřela v 10:15, poslední rozloučení totiž proběhlo za účasti veřejnosti. Lidé dostali možnost s předstihem položit květiny a poklonit se. Na pořádání smutečního obřadu, který v přímém přenosu vysílá Česká televize, se podílelo také Divadlo na Vinohradech.

Jménem bývalých studentů DAMU promluvil Ivan Trojan, který ocenil, že Hlaváčová měla jako vyučující opravdový zájem o ostatní. Označil ji za člověka s velkým srdcem a otevřenou náručí. Pro kolegyni Taťjanu Medveckou byla krásnou ženou a úžasnou, svědomitou, pracovitou a energickou herečkou. "Opravdová hvězda bez hvězdných manýrů," doplnila ji Emília Vašáryová.

Podle ředitele Národního divadla Jana Buriana šlo o mimořádnou herečku i výbornou a empatickou kantorku. "Všechno, co mohla rozdat, nám dala. Nikdy nechtěla být vzorem, ale přesto se jím stala," řekl. Ke slovu se dostal i herec Petr Kostka, který zarecitoval z díla Jaroslava Seiferta. Na závěr obřadu zazněla státní hymna.

Hlaváčová zemřela v sobotu 13. ledna, bylo jí 85 let. Kromě Národního divadla působila také v plzeňském Divadle J. K. Tyla a pražském Divadle na Vinohradech. Z filmových rolí se do paměti diváků zapsala zejména rolí Toničky v sérii o Básnících.

"Jana Hlaváčová byla v Národním divadle první herečkou a rozhodující osobností inscenací několika generací vynikajících tvůrců. Je nezapomenutelnou součástí dějin českého divadla i statečným člověkem naší společnosti," uvedl ředitel Burian po její smrti.

Hlaváčová absolvovala DAMU v roce 1960. Do Národního divadla se přesunula z Plzně v roce 1965. V souboru vydržela do roku 1990. V roce 2012 obdržela Thálii za celoživotní mistrovství.

Stalo se
Světové celebrity
Jeremy Clarkson

"Žijeme ve světě, kde..." Jeremy Clarkson pojmenoval, co se mu nelíbí

Jeremy Clarkson, známý britský moderátor, se ostře vyjádřil proti současné kultuře "cancel culture", která podle něj nespravedlivě postihuje celebrity za jejich výroky či chování. V reakci na nedávné obvinění vůči Gino D'Acampovi, Wynne Evansovi a Greggu Wallaceovi zdůraznil, že tito jednotlivci nejsou obviněni z ničeho nelegálního, ale přesto čelí veřejnému odsouzení a profesnímu úpadku.

Zahraničí
Medvěd

Další útok medvěda na Slovensku. Šelma si vyhlédla celou rodinu

Slovensko řeší další útok medvěda, který mohl mít hrůzné následky hned pro několik lidí. Do styku se šelmou se totiž dostala rodina se dvěma malými dětmi. Napadena byla především matka, ale naštěstí neutrpěla jakákoliv vážnější zranění. 

České celebrity
Monika Absolonová

Připravena na nejhorší. Monika Absolonová zaskočila své fanoušky

Monice Absolonové se teprve blíží padesátka, kterou oslaví příští rok. Proto muselo její fanoušky zaskočit, když přiznala, že má sepsanou poslední vůli. Zvlášť když je přesvědčená o tom, že tu bude ještě hodně dlouho. 

Počasí
Počasí, ilustrační fotografie.

Mrazivé počasí v Česku? Dnešní varování není poslední, avizuje ČHMÚ

V Česku již dnes ráno klesaly teploty až k -25 °C, přičemž mrazivé počasí jen tak nepoleví. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu před silným mrazem, která zůstává v platnosti až do čtvrtečního dopoledne.