V Německu se nafta tankuje téměř nejdráž v Evropské unii. Více motoristé zaplatí už jen ve Finsku a Švédsku, mimo unii pak je litr nafty dražší ve Švýcarsku. V sousední zemi ceny pohonných hmot více než jinde negativně ovlivnila válka na Ukrajině, ještě silněji se ale projevila mimo jiné v České republice. S odkazem na údaje německého statistického úřadu o tom informuje agentura DPA.
Minulé pondělí stál litr nafty v Německu 2,06 eura (zhruba 50 Kč). To je o 45 centů více než v sousedním Polsku. Levněji ale mohli motoristé diesel natankovat i v Lucembursku, kde je litr přišel na 1,76 eura, v Rakousku s cenou 1,84 eura i ve Francii, kde zaplatili 1,89 eura. V Dánsku a také v České republice vyšel litr v přepočtu na 1,93 eura, v Belgii na 2,02 a v Nizozemsku na 2,04 eura.
Nejlevnější naftu měli v EU na Maltě - za 1,21 eura za litr - a v Maďarsku, kde minulý týden stála 1,42 eura.
Německo je také jednou z nejdražších zemí v Evropě, pokud jde o prémiový benzin E5. Německo bylo 4. dubna spolu s Řeckem čtvrtou nejdražší zemí v EU s 2,06 eura za litr. Tamní ceny překonalo Finsko, Nizozemsko a Dánsko, Švýcarsko na tom bylo podobně jako Německo. Nejlevnější sousední zemí pro E5 bylo Polsko s 1,42 eura za litr. Zde činil cenový rozdíl 64 centů. Následovalo Rakousko s 1,72, Lucembursko s 1,73, Česká republika s 1,81 a Francie s 1,83 eura za litr.
Hlavním důvodem cenových rozdílů je různé zdanění, připomíná DPA. Některé země jako Itálie, Francie, Belgie a Nizozemsko navíc daně výrazně snížily nebo poskytly slevy v reakci na extrémní nárůst cen pohonných hmot způsobený válkou na Ukrajině. Ta je u německých čerpacích stanic podle údajů Evropské komise cítit více než ve většině ostatních zemí EU.
Například diesel tak byl v Německu ke 4. dubnu o 39,5 centu dražší než před válkou na Ukrajině - k 21. únoru. Pouze v případě Polska, Švédska, České republiky a Lotyšska byl nárůst v absolutních číslech mírně silnější.
V Česku činila podle dat společnosti CCS v březnu průměrná cena za litr pohonných hmot 46 korun. Šlo o výrazné zdražení, od října loňského do února letošního roku se totiž držela mezi 35 a 37 korunami za litr.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.