Poslanci Spolkového sněmu dnes poprvé debatovali o možném zavedení všeobecné očkovací povinnosti v Německu i o tom, od jakého věku případně očkování nařídit. Protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD), která povinné očkování zásadně odmítá, rozpravu využila ke kritice vlády.
Výtkám z řad opoziční konzervativní unie CDU/CSU čelili také ministr zdravotnictví Karl Lauterbach a kancléř Olaf Scholz za to, že návrhy zákona přenechali na poslancích.
"Ministr zdravotnictví Karl Lauterbach nepředstavil žádný vlastní návrh zákona, tak snad nám třeba dnes prozradí, jak by měl vypadat. Mohlo by to zajímat dalších 80 milionů lidí v Německu," prohlásil na úvod debaty Tino Sorge z Křesťanskodemokratické unie (CDU), která je společně s bavorskou sesterskou Křesťanskosociální unií (CSU) největší opoziční silou v parlamentu.
Podobně kriticky se Sorge vyjádřil i o Scholzovi, který se dnešní debaty nezúčastnil. Scholz by uvítal povinné očkování od 18 let, konečné rozhodnutí ale kvůli citlivosti tématu ponechal na poslancích. Od 18 let chce povinně očkovat také poslankyně a zdravotní expertka vládních Zelených Kirsten Kappertová-Gontherová nebo místopředsedkyně poslanecké frakce Scholzových sociálních demokratů (SPD) Dagmar Schmidtová.
Podle Schmidtové jsou jen tři cesty, jak s pandemií bojovat. "Nechat to být, nebo naopak omezit kontakty a čas od času zavádět uzávěry," míní. "Třetí možností je dosáhnout co největší proočkovanosti," řekla. "Povinné očkování je mírnější cesta než promoření populace," dodala.
Jasný postoj k očkování zaujala AfD, která je označována jako populistická až krajně pravicová. "Povinné očkování odmítáme," řekl Tino Chrupalla, který spolu s Alicí Weidelovou vede poslaneckou frakci AfD. Ohradil se také proti způsobu, jak vláda přistupuje k ústavním právům, protože se do jednacího sálu nedostanou neočkovaní poslanci. Vstup je podmíněn očkováním, případně překonáním nemoci, a dodatečným testem, pokud zákonodárci nemají posilující dávku. Neočkovaní poslanci musí sedět na tribuně pro návštěvníky, kde postačuje negativní test.
Chrupala rovněž prohlásil, že stále chybí odpovědi na otázky o účinnosti a vedlejších účincích vakcín. Jeho kolegyně Weidelová pak hovořila o řádění státu, který si přisvojuje právo rozhodovat o tělech svých občanů. "Povinné očkování nemá lékařské, etické a ani právní opodstatnění," řekla.
Proti očkování se postavil i Wolfgang Kubicki z liberálních svobodných demokratů (FDP). "Mou oslavou svobody bylo to, že jsem se nechal očkovat a že jsem byl i na posilující dávce," řekl vládní poslanec Kubicki, který je ochoten nechat si aplikovat i čtvrtou dávku, pokud takové doporučení zdravotní úřady vydají. "Jak ale den očkování budou nazývat ti, kteří vakcinaci budou muset podstoupit proti své vůli?" položil si otázku.
Kubického stranický kolega Andrew Ullmann navrhuje místo dvou extrémních pozic, tedy očkování pro všechny dospělé, nebo žádné povinné očkování, omezit nucenou vakcinaci na osoby starší 50 let. "Byl by to nejmírnější zásah státu, který by byl ale dostačující," uvedl. Stejný názor zastávala v rozpravě i Kordula Schulzová-Ascheová ze Zelených.
Dnešní debatu poslanci označovali jako orientační, protože jejím cílem bylo zjistit různé názorové postoje, a nikoli rozhodovat o konkrétních návrzích. Poslanec CDU Günter Krings k tomu poznamenal, že vláda SPD, FDP a Zelených očividně orientaci ztratila, když nemá vlastní postoj, ačkoli je očkování jedinou cestou z pandemie. Vládě rovněž vytknul, že prakticky bez debaty v parlamentu prosadila povinné očkování pro zdravotníky, pečovatele a záchranáře. Pokud se k 15. březnu neprokážou očkovacím certifikátem, nebudou moci svou profesi vykonávat.
Plošné povinné očkování chtěl Scholz v Německu zavést v únoru, případně v březnu, což se nyní jeví jako nereálné. Podle poslance Ullmanna je navíc možné, že žádná očkovací povinnost nakonec nebude potřeba, pokud koronavirus díky nynější variantě omikron přejde z pandemické do endemické fáze.
Udílení prestižních hudebních cen Anděl mělo mít slavnostní tečku, místo toho se večer proměnil v dramatickou scénu, kterou musela řešit záchranná služba i policie. Před očima svědků byla mladá žena brutálně napadena – útočníkem má být podle dostupných informací rapper známý jako Totally Nothin.
Ben Affleck (52) v posledních měsících neprožíval právě šťastné období. Jeho osobní život se ocitl v krizi, která vyvrcholila v únoru 2025 rozvodem s Jennifer Lopez (55). Jejich manželství, které mělo být pohádkovým návratem dávné lásky, skončilo bez skandálů i bez velkých dramat.
Jiřina Bohdalová je asi nejslavnější českou herečkou, ale její začátky v této umělecké profesi nebyly vůbec jednoduché. Nebylo totiž vůbec jasné, že se herectvím jednou velmi dobře uživí. Legendární herečka původně vydělávala úplně jinak.
Česká republika čelí významnému nárůstu počtu případů virové hepatitidy A, známé jako infekční žloutenka či nemoc špinavých rukou. Podle údajů Státního zdravotního ústavu bylo do 28. března 2025 zaznamenáno již 320 případů této nemoci. Tento alarmující trend navazuje na loňský rok, kdy bylo v zemi evidováno 636 nakažených, přičemž dva lidé nákaze podlehli. Vývoj naznačuje, že se infekce šíří napříč celou republikou a podle dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je patrný nárůst i v dalších zemích světa.
Největšími stálicemi na poli českých talk show jsou Jan Kraus a Karel Šíp. Všechnopárty, tedy pořad druhého jmenovaného, letos oslaví 20 let. Ani po tak dlouhé době se Šíp neubrání srovnání s Krausem. V čem jsou jejich pořady rozhodně odlišné?
Možná jste zaznamenali, že kolem Rudolfa Hrušínského se něco děje. Naštěstí nejde o realitu v osobním životě, pouze se řeší další osud jeho postavy v nekonečném televizním seriálu Ulice. Co se děje?
Kolem kuchaře Radka Kašpárka je v posledních dnech pořádně rušno. Nejprve se řešil rozpad jeho manželství, k tomu se následně přidal konec na Nově. Odůvodnil ho rodinnými důvody. Podle posledních informací se totiž snaží o záchranu vztahu s manželkou Andreou. Jenže se úplně nedaří.
Michal Suchánek je lidem na očích poměrně často. Nyní přiznal, že sám má se zrakem velké problémy, které začaly při natáčení populárního televizního pořadu Partička. Co se tam stalo?
Česko se nachází uprostřed víkendu, který provází velmi výrazné ochlazení. Dnešní maxima budou mít hodnoty jen několik stupňů nad nulou. Za týden bude situace jiná. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Šestnáct laureátů, osm moderátorů a tři pódia. V sobotu 5. dubna proběhlo na pražském Výstavišti vyhlášení Cen Anděl Coca-Cola za rok 2024. Dvě ocenění za desku Vteřiny, měsíce a roky získal Vladimír Mišík, svou andělskou sbírku rozšířili také Monkey Business, Kateřina Marie Tichá nebo Pam Rabbit. Do Síně slávy vstoupil Ivan Mládek.
Do Česka dnes začal proudit chladný arktický vzduch, jehož příliv se již projevuje na teplotách. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upozornil, že může sněžit ve všech polohách. Nejméně dvě následující noci budou mrazivé.
Přinejmenším pravidelní diváci televize Nova považují Lucii Borhyovou za národní poklad. Agátě Hanychové ale nedělá problém se opřít ani do univerzálně oblíbených osobností. Na co si postěžovala v souvislosti se známou moderátorkou?