V Německu za poslední den přibylo 150.675 nakažených koronavirem, zatímco před týdnem to bylo 196.456. Takzvaná sedmidenní incidence, která udává, kolik lidí se v průměru nakazilo na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní, klesla na 1141,8.
Dostala se tak na nejnižší úroveň od konce ledna. Vyplývá to podle agentury DPA z dnešních údajů Institutu Roberta Kocha (RKI).
Německo za posledních 24 hodin vykázalo 309 úmrtí souvisejících s koronavirem, zatímco před týdnem to bylo 292. V zemi, která má přibližně 83 milionů obyvatel, se od začátku pandemie prokazatelně nakazilo koronavirem téměř 22,6 milionu lidí a 131.679 z nich zemřelo. Z onemocnění se zatím vyléčilo přes 18,3 milionu lidí.
Skutečný počet nakažených je podle odborníků s největší pravděpodobností mnohem vyšší. Řadu případů se nepodaří zaznamenat, protože zdravotnické úřady jsou přetížené a ne všichni nakažení se nechávají otestovat, píše agentura DPA.
Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů v poslední době pohybovaly ve stovkách tisíc za den.
I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal nedávno na twitteru.
Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale počty nakažených zatím stagnují nebo klesají. Poslancům sněmovního zdravotního výboru řekl, že zlepšení by podle něj mohlo přinést teplejší počasí, přesto je viru v populaci stále mnoho.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek také kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.
Na rozdíl od předchozích dvou let ale počty nakažených s příchodem jara tak markantně neklesají. Podle Duška za to mohou subvarianty koronaviru, které jsou nakažlivější. Přesto je Česko mezi okolními zeměmi spíš výjimkou, neboť počty případů tam rostou. V Česku se od začátku epidemie laboratorně prokázalo už více než 3,8 milionu případů covidu-19.
Již 29 let uplyne na konci srpna od tragického úmrtí britské princezny Diany při dopravní nehodě ve francouzské Paříži. Navzdory tomu stále prahnou novináři po informacích o události, která otřásla celým světem. Bratr zesnulé Diany se nyní rozhodl prolomit mlčení.
Michal Suchánek si v osobním životě zvyká na novou roli. Od srpna je totiž dědečkem, protože jeho dcera Berenika se stala maminkou, což už nějaký čas není žádným tajemstvím. Suchánek však dostal možnost se k rodinné novince vyjádřit až nyní.
Česko v pátek zasáhnou bouřky, které mohou být i velmi silné. Vyplývá to z nového znění výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), který nově varuje i před vzestupem hladin některých vodních toků v Praze a na severu Čech.
Štěpán Kozub dostal sám sebe do nepříjemné situace. Parodií legendárního zpěváka Václava Neckáře totiž vzbudil vlnu nevole. Fanoušci člena legendárních Golden Kids vyzvali herce, aby se omluvil. Nevyloučili dokonce ani zapojení právníků.
Aktuální situace kolem Jaromíra Soukupa se samozřejmě týká i Agáty Hanychové, která má s někdejším mediálním magnátem malou dceru Rozárku. Influencerka přiznala, že po útoku na podnikatele musela na policii. Připustila také obavy o milovanou holčičku.
Je sice stále ještě léto, ale Ester Ledecká už intenzivně řeší nadcházející zimní sezónu, pro kterou se rozhodla hned pro několik změn. Jedna se týká vybavení. Olympijská vítězka bude nově spolupracovat s jinou firmou.
Zatímco dnes se ještě očekávají další bouřky, víkendové počasí už přinese změnu. Mělo by být výrazně klidnější, srážek ubyde. Předpověď slibuje i příjemné letní teploty, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Tomáš Řepka má doma co vysvětlovat, protože byl spatřen při líbačce se ženou, kterou rozhodně nebyla jeho manželka Kateřina Kristelová. Podle bývalého profesionálního fotbalisty se však žádné velké drama v jeho domácnosti nekoná.
Lela Vémola dává v těchto dnech všemožně najevo, že podpora ze strany manžela Karlose, s nímž se před časem rozešla, není dostatečná. Jednou takovou demonstrativní akcí je bazar, jehož prostřednictvím se snaží přijít k nějakým penězům.
Velká Británie řeší návrat ztraceného syna. Princ Harry a jeho manželka Meghan se i s dětmi plánují přestěhovat zpátky do Spojeného království, informovala britská BBC. Jejich děti totiž v rodné zemi prince nastoupí po prázdninách do školy.
Exprezident Miloš Zeman připustil, že chvílemi uvažuje o další kandidatuře na post hlavy státu, což mu ústava i po dvou dokončených mandátech umožňuje. Dvaaosmdesátiletý bývalý politik ale zároveň přiznal, že ho limituje pokročilý věk.
Policie nadále pracuje na případu napadení známého podnikatele Jaromíra Soukupa, jenž se v nemocnici musel podrobit nejedné operaci. Podle nejnovějších informací se změnila kvalifikace činu v očích vyšetřovatelů.