V Německu za posledních 24 hodin přibylo 180.397 nakažených koronavirem. Sedmidenní incidence, která uvádí počet infikovaných na 100.000 obyvatel za sedm dní, opět klesla na hodnotu 1394,0. Ještě před týdnem činila tato hodnota 1703,3. Informovala o tom dnes agentura DPA s odvoláním na data Institutu Roberta Kocha (RKI).
DPA upozornila, že při posuzování čísel je třeba zohlednit skutečnost, že některé spolkové země o víkendu nezveřejňují údaje o nakažených nebo nehlásí úplná data. Dodatečně oznámená čísla se pak projevují v následujících dnech. Odborníci rovněž předpokládají, že velký počet případů infekce zůstává kvůli omezeným kapacitám testování a trasování nezachycen. Ne každý, kdo má příznaky onemocnění covid-19, si nechá udělat PCR test.
V Německu, které má kolem 83 milionů obyvatel, se koronavirová nákaza od začátku epidemie prokázala u 21,8 milionu lidí. Na 130.368 osob nákaze podlehlo, z toho 316 za poslední den. Před týdnem ve spojitosti s nemocí covid-19 zemřelo 307 lidí.
V Německu v sobotu skončila rozsáhlá plošná karanténní omezení. Až na výjimky už neplatí karanténní nařízení a skončily i roušky v obchodech. Výjimkou jsou Hamburk a Meklenbursko-Přední Pomořansko, které se prohlásily za ohniska infekce.
Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů v poslední době pohybovaly ve stovkách tisíc za den.
I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal nedávno na twitteru.
Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale počty nakažených zatím stagnují nebo klesají. Poslancům sněmovního zdravotního výboru řekl, že zlepšení by podle něj mohlo přinést teplejší počasí, přesto je viru v populaci stále mnoho.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek také kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.
Na rozdíl od předchozích dvou let ale počty nakažených s příchodem jara tak markantně neklesají. Podle Duška za to mohou subvarianty koronaviru, které jsou nakažlivější. Přesto je Česko mezi okolními zeměmi spíš výjimkou, neboť počty případů tam rostou. V Česku se od začátku epidemie laboratorně prokázalo už více než 3,8 milionu případů covidu-19.
Babyboom v českém šoubyznyse pokračuje i v prosinci. Ten nejhezčí dárek si krátce před Vánocemi nadělila Michaela Ochotská. Se snoubencem se dočkali prvního společného potomka. Sama Ochotská už je nicméně maminkou několik let, protože z manželství s tenistou Lukášem Rosolem má syna.
Českou televizi opustila další z výrazných tváří jejího zpravodajství. Zahraniční korespondent Bohumil Vostal v úterý potvrdil, že jeho působení ve veřejnoprávní instituci je u konce. Pro tuto chvíli zatím neprozradil, kam teď povedou jeho kroky.
Dlouho jsme o Charlotte Gottové neslyšeli, ale v posledních dnech je kolem její osoby, i když se to ona sama možná nepřeje, poměrně rušno. Především vyšlo najevo, že starší z manželských dcer Karla Gotta má být zamilovaná. To ale není všechno.
Čtvrteční počasí může způsobit problémy v dopravě, zejména v brzkých ranních hodinách, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Výstraha sice nebyla vydána, ale na některých místech se může vyskytnout ledovka.
Je to několik týdnů, co Bolek Polívka pořádně vyděsil fanoušky kolapsem během divadelního představení. Vyšetření pak u uznávaného umělce odhalilo jistý problém. Populární herec se tak v poslední době držel v ústraní. Na konci listopadu se ale konečně objevil ve společnosti.
Policie ve středu odpoledne evakuovala jednu ze základních škol v Uherském Brodě ve Zlínském kraji. Důvodem byla přítomnost nebezpečné látky, kterou musel zajistit pyrotechnik. Budovu opustily stovky lidí. Událost je předmětem vyšetřování.
Nejznámější český MMA zápasník Jiří Procházka se těší na novou životní kapitolu. Bude totiž otcem, což odhalil teprve o víkendu. Přesto již prozradil pohlaví miminka, které čeká jeho partnerka. Sportovec také promluvil o výběru jména pro dítě.
Bývalý poslanec Dominik Feri si již odpykal polovinu tříletého trestu odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění. Podle dostupných informací požádal o předčasné propuštění. Rozhodnutí by mělo padnout na začátku příštího roku.
Český šoubyznys přichází o jeden z ostře sledovaných párů. Zdeněk Polívka ve středu zničehonic oznámil, že se rozešel s Lucií Vondráčkovou. Z jeho slov vyplývá, že si výrazně oddechl. Mediální tlak mu totiž nebyl příjemný.
Vážný incident se v úterý stal na lince A pražského metra. Ve stanici Hradčanská spadla pod soupravu mladá žena, která utrpěla vážná zranění. Zřejmě šlo o pokus o sebevraždu. Událost ovlivnila provoz na zmíněné lince.
Mnoho Čechů je zvyklých jezdit do práce a cestu trávit ve společnosti Leoše Mareše a Patrika Hezuckého. V posledních dnech se posluchači museli obejít bez druhého jmenovaného, který v nemocnici bojuje s nespecifikovanou nemocí. Dnes je však překvapila i Marešova absence.
Důchody budou od ledna po pravidelné valorizaci vypláceny v nové výši, ale nejde o jedinou změnu. Česká správa sociálního zabezpečení od ledna na základě změny zákona přestává automaticky zasílat valorizační oznámení v listinné podobě. Změna směřuje k modernizaci a zefektivnění komunikace s klienty a ke snížení množství listinných dokumentů.