Počet pozitivně testovaných na SARS-CoV-2 v Německu za uplynulý den vystoupil na 135.079 ze 37.568 před týdnem. Sedmidenní incidence, která udává počet nově nakažených v přepočtu na 100.000 obyvatel, ale mírně klesla. Oznámil to dnes Institut Roberta Kocha (RKI).
Sedmidenní incidence se snížila na 821,7 ze 876,5 před týdnem. Předchozí den tato hodnota činila 733,4 a před měsícem dosahovala 1734,2, poznamenala agentura DPA.
Za uplynulý den bylo také nahlášené 234 úmrtí u lidí s pozitivním testem. Před týdnem to bylo 29 úmrtí. Od začátku pandemie bylo v Německu, které má zhruba 83 milionů obyvatel, potvrzeno asi 24,1 milionu pozitivních testů a 134.155 úmrtí u lidí s pozitivním testem na nový koronavirus.
DPA upozornila, že jednotlivé spolkové země neposkytují údaje každý den v týdnu, zvláště ne o víkendu. To pak zvyšuje údaje v následujících pracovních dnech, srovnání denních hodnot je tak obtížné. Odborníci také už delší dobu předpokládají, že existuje vysoký počet případů, které RKI nezaznamenal, protože ne všichni nakažení podstoupili PCR test. Pouze takoví lidé se započítávají do statistik.
Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů v poslední době pohybovaly ve stovkách tisíc za den.
I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal nedávno na twitteru.
Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale počty nakažených zatím stagnují nebo klesají. Poslancům sněmovního zdravotního výboru řekl, že zlepšení by podle něj mohlo přinést teplejší počasí, přesto je viru v populaci stále mnoho.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek také kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.
Na rozdíl od předchozích dvou let ale počty nakažených s příchodem jara tak markantně neklesají. Podle Duška za to mohou subvarianty koronaviru, které jsou nakažlivější. Přesto je Česko mezi okolními zeměmi spíš výjimkou, neboť počty případů tam rostou. V Česku se od začátku epidemie laboratorně prokázalo už více než 3,8 milionu případů covidu-19.
Česko si dnes opět připomíná inspirativní osobnost Aničky Slováčkové, která loni prohrála boj se zákeřným onemocněním. Nadaná dcera hudebníka Felixe Slováčka a herečky Dády Patrasové by právě dnes měla 31. narozeniny.
Policie se od sobotního odpoledne zabývá násilným činem v rámci rodiny na Karlovarsku. Napadená žena byla s vážnými zraněními letecky přepravena do nemocnice, strážci zákona pátrali po podezřelém muži. Vpodvečer se ho podařilo zatknout.
Štěpán Kozub nehodlá ustupovat tlaku, kterému čelí kvůli parodování legendárního zpěváka Václava Neckáře. Jeho fanoušci vyzvali herce a komika, aby se omluvil. Všechno ale nasvědčuje tomu, že omluvou tato kauza jednou provždy neskončí.
Hned dvěma výrazným představitelům britské monarchie byla v posledních letech diagnostikována rakovina. Jedním z nich byla hlava rodiny. Král Karel III. má největší oporu v manželce Camille, která nyní zavzpomínala na moment, kdy málem prozradila diagnózu dřív, než to udělal sám její manžel.
Jaromír Soukup je momentálně opět pod drobnohledem, i když okolnosti nejsou zrovna příjemné, protože se nedávno stal obětí brutálního útoku. Znovu se navíc řeší jeho vztahy se ženami. Jedna dobře známá ho totiž navštěvovala v nemocnici.
Vážná dopravní nehoda se v sobotu dopoledne stala na dálnici D11. Početně obsazené vozidlo sjelo mimo komunikaci. Zranilo se 13 lidí, záchranáři je všechny se zraněními převezli do nemocnice. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému.
Tři filmy z letošního benátského filmového festivalu zamíří do českých kin. Největším tahákem zřejmě bude snímek o jedné ze slavných britských kapel, která se nedávno ve velkém studiu vrátila na pódiu.
Když se něco nepovede, mělo by se to přiznat. Právě tak se zachoval Martin Dejdar, jemuž se v tomto týdnu oženil syn. O přísně utajované svatbě se lidé dozvěděli dřív, než bylo záhodno. A mohl za to právě populární herec.
Do nepříjemné situace, které by se nejraději vyhnula, se v těchto dnech dostala legendární Helena Vondráčková. Ke zklamání zdejších fanoušků nedorazí na festival do Nového Jičína. Proč se tak se svým manželem rozhodla?
Americká herečka Sandra Bullock poprvé veřejně promluvila o ztrátě svého dlouholetého partnera Bryana Randalla, který zemřel v roce 2023 po tříletém boji s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS). Držitelka Oscara v rozhovoru pro podcast SmartLess vysvětlila, že o partnerově vážném onemocnění dlouho mlčela na jeho výslovné přání. Respektování tohoto rozhodnutí ji však v období pandemie dostalo do značné izolace.
Americký sen prince Harryho a jeho manželky Meghan se po letech strávených v Kalifornii definitivně chýlí ke konci. Po odchodu z britské královské rodiny v roce 2020 hledal pár ve Spojených státech nezávislost, soukromí a nové komerční příležitosti. Ačkoliv se jim v počátcích podařilo získat pozornost Hollywoodu i víceleté kontraktní dohody s giganty jako Spotify či Netflix, jejich působení na americké scéně provázel postupný pokles zájmu i řada produkčních komplikací.
Britský princ Harry a skupina dalších osobností musejí zaplatit zálohu na náklady řízení ve výši 9,5 milionu liber po neúspěšném soudním sporu s vydavatelem deníku Daily Mail. O povinnosti uhradit v přepočtu přes 280 milionů korun rozhodl britský Vrchní soud.