Německá vláda dnes představila plán na legalizaci držení a obstarání omezeného množství konopí. Povoleno má být 25 gramů. Od původního konceptu povolení specializovaných obchodů s konopím vláda zatím upustila kvůli sladění s unijními pravidly. Odpůrci legalizace podle agentury DPA i zmírněný návrh legalizace kritizují.
Podle přepracovaného návrhu, který dnes představili ministr zdravotnictví Karl Lauterbach a zemědělství Cem Özdemir, brzy nebude držení marihuany v Německu trestné a obstarání této drogy bude legální. Schvalovací proces v parlamentu má začít ještě tento měsíc. Německo od roku 2017 umožňuje prodej konopí některým pacientům na předpis.
Německá vládní koalice chce umožnit držení až 25 gramů konopí, což podle DPA zhruba odpovídá třem polévkovým lžícím müsli, a z tohoto množství se dají ubalit desítky jointů. Legální má být také vlastní vypěstování až tří konopných rostlinek.
Kromě toho chce vláda umožnit pěstování a prodej drogy v neziskových "konopných klubech" s nanejvýš 500 členy platícími členské příspěvky. Ty budou moci jednotlivým zájemcům prodat "sedm semen nebo pět sazenic" pro vlastní výpěstky, vysvětlil Lauterbach. Dospělý člověk si tu bude moci koupit až 25 gramů marihuany za den a nanejvýš 50 gramů za měsíc. Členství ve více klubech nebude umožněno.
V druhém kroku německé úřady rovněž chystají regionální zkušební projekty prodeje konopí prostřednictvím "komerčních dodavatelských řetězců", řekl Lauterbach.
Původně plánované specializované obchody, v nichž měla být lehká droga na základě licence volně prodávána dospělým osobám jako v některých státech USA, zatím nevzniknou, protože to podle DPA narazilo na odmítnutí ze strany Evropské komise.
Představené základní návrhy jsou jen mezikrokem na cestě k zamýšlené legalizaci konopí. Ještě v dubnu má být první konkrétní návrh příslušného zákona předložen parlamentu.
Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.