V NP České Švýcarsko se šíří požár, na pomoc dorazili němečtí hasiči

Hasiči kvůli požáru v Národním parku České Švýcarsko evakuují obyvatele z obce Mezná a osady Mezní Louka. Jde o desítky lidí, které hasiči převážejí do Krásné Lípy. Jsou tam pro ně připraveny náhradní prostory. ČTK to řekl mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf. Ještě před tím hasiči evakuovali zhruba 80 lidí z Pravčické brány a desítky skautů se evakuovaly z tábora v Dolském Mlýně.

U Hřenska v NP České Švýcarsko hoří les. (červenec 2022)

Hejtman kraje Jan Schiller (ANO) po jednání krizového štábu řekl, že plameny jsou nedaleko obytných domů. Otázkou podle něj je, co se stane v noci, kdy hasiči nemohou v zásahu naplno pokračovat. Podle ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (za KDU-ČSL) je situace mimořádná.

"Situace je hodně komplikovaná, protože terén je málo přístupný, horko, vítr do toho, sucho, pozůstatky kůrovcové kalamity, je to skutečně mimořádné," řekla dnes novinářům Hubáčková, která na místo dorazila. Podle ní nyní ministerstvo pomoci nemůže, hasiči podle ní zásah zvládají jak technicky, tak personálně. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na twitteru po 18:00 uvedl, že požár dál zhoršuje vítr. Na zásah podle něj jede osobně dohlédnout generální ředitel hasičů Vladimír Vlček.

Někteří zasahující hasiči se odpoledne museli evakuovat, začaly totiž hořet koruny stromů. "V současnosti je kladen důraz na dopravu vody, která je dopravována kyvadlově. Kvůli tomu byly povolány také německé jednotky," řekl ČTK zhruba v 15:30 mluvčí hasičů Lukáš Marvan. Jednotky se však vrátily zpět kvůli rozšíření požáru na německé straně. Z Libereckého a Středočeského kraje hasiči stahují cisterny, dodal mluvčí.

"Chtěl bych požádat hlavně turisty, aby přehodnotili své plány, aby sem nejezdili," řekl hejtman. Podle něj byl už dopoledne vydán zákaz o vstupu do lesů. Kromě Krásné Lípy nabídl součinnost také Děčín. Někteří turisté ubytovaní v Mezné či v Mezní Louce vyrazili na výlet a nemají své věci. Podle hejtmana je k ubytovacím zařízením dovezou hasiči. Turista z Německa dnes ČTK řekl, že jel na výlet a při cestě zpátky se dozvěděl o evakuaci jeho hotelu. "Jel jsem na kole kolem zastávky a brečela tam paní s dítětem. Řekly mi, že mají ve stejném hotelu jako já všechny věci a nemají se pro ně jak dostat," řekl dnes turista ČTK. Podle jeho slov ženu i s dítětem nakonec někdo k ubytování dovezl, on čeká na odvoz u zbrojnice ve Hřensku.

Les mezi Hřenskem a Pravčickou bránou začal hořet v neděli ráno, hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu. Dnes dopoledne hasiči uvedli, že se požár dál nešíří. Odpoledne se ale vývoj zvrátil a oheň se kvůli větru začal znovu šířit.

Požárem je zasaženo více než deset hektarů lesa

U Hřenska na Děčínsku je zasaženo více než deset hektarů lesa. Novinářům to řekl ředitel správy Národního parku České Švýcarsko Pavel Benda. Odpolední odhad zasažení porostu, který se pohyboval mezi pěti až deseti hektary, už podle Bendy neplatí. Silný vítr odpoledne situaci zdramatizoval. Turisty žádá, aby do Hřenska a jeho nejbližšího okolí nejezdili a vybrali si ohněm nezasaženou část rezervace. Podle mluvčího správy parku Tomáše Salova se požár rozšiřuje a přibližuje se k domům. Není podle něj vyloučeno, že plameny zachvátí i Pravčickou bránu.

"Požár se rozšířil poměrně dramaticky. Dnes ráno jsem byli lehce optimističtí, že by dneska požářiště mohla být pod kontrolou, nicméně začal foukat poměrně silný vítr, který to rozdmýchal a situaci zdramatizoval," uvedl Benda.

U Hřenska na Děčínsku zasahuje více než 150 hasičů. Nad obcí létá každých pět minut vrtulník, který kropí požár, jenž je z obce na dohled. Oheň se už rozšířil i na německou stranu. O evakuaci Hřenska zatím krizový štáb nepřemýšlí. Odpoledne se evakuovali i někteří hasiči, začaly totiž hořet koruny stromů.

Les mezi Hřenskem a Pravčickou bránou začal hořet v neděli, kdy byl vyhlášen nejvyšší stupeň poplachu. Dnes dopoledne se hasiči domnívali, že je požár pod kontrolou. Odpoledne se museli evakuovat obyvatelé Mezné a Mezní Louky, zhruba 80 turistů z Pravčické brány a desítky skautů z tábora v Dolském Mlýně. ČTK na místě zjistila, že je kvůli požáru uzavřený jeden z hotelů přímo v obci Hřensko.

Podle Salova by požár mohl být srovnatelný s požárem z roku 2006, kdy hořelo pod Havraní skálou na Jetřichovicku. "Ale tady se pohybujeme ještě v o dost horších podmínkách, protože se požár rozšiřuje a přibližuje se k domům," zdůraznil Salov. Není podle něj vyloučeno, že plameny zachvátí i Pravčickou bránu. "Máme strach o místní kulturní dědictví," dodal.

Drony v Českém Švýcarsku objevily několik míst se zvýšenou teplotou

18.08.2022 18:28 Aktualizováno Drony v Českém Švýcarsku dnes při ranním průzkumu opět objevily několik míst se zvýšenou teplotou.…

Stanjura: Zvažujeme prodloužení snížení spotřební daně na naftu a benzin

18.08.2022 17:52 Prodloužení snížení spotřební daně na naftu a benzin, které má zatím platit do 30. září, zvažuje…

Stát zvažuje regulaci cen paliv. Čerpací stanice si výrazně navýšily marže

18.08.2022 17:33 Aktualizováno Marže na čerpacích stanicích v červenci výrazným způsobem vzrostly. Ministerstvo financí poslalo do…

ANO má podle Babiše další dva kandidáty na post prezidenta

18.08.2022 16:22 Aktualizováno Hnutí ANO má případně další dva kandidáty, kteří by se mohli ucházet o post prezidenta. Na dnešní…

Kvůli rostoucí inflaci na potravinách šetří dvě třetiny Čechů, ukázal…

18.08.2022 15:36 Kvůli rostoucí inflaci šetří na potravinách téměř dvě třetiny Čechů. Podíl těch, kteří mají strach…

Ministerstvo může prodloužit omezení vstupu do parku České Švýcarsko

18.08.2022 15:18 Ministerstvo životního prostředí je v případě nutnosti připraveno prodloužit omezení vstupu do…

Česko podporuje vstup Rumunska do schengenského prostoru, ujistil ministra…

18.08.2022 14:59 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) dnes při jednání v Praze potvrdil svému rumunskému…

Vláda bude jednat o zvýšení normativů pro výpočet příspěvků na bydlení

18.08.2022 14:51 Vláda zváží úpravu normativních nákladů na bydlení, které slouží pro výpočet výše příspěvku na…

Podle Rakušana je za tlakem na STAN pokus hnutí ANO vrátit se k moci

18.08.2022 14:27 Vicepremiér, ministr vnitra a šéf Starostů a nezávislých Vít Rakušan, kterého opoziční hnutí ANO…

Babiš vyzval Fialu k odvolání Rakušana. Premiér k tomu nevidí důvod

18.08.2022 14:18 Aktualizováno Šéf hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš dnes odeslal dopis předsedovi vlády Petru Fialovi (ODS)…

Související:

Nejnovější