V Odře se po hromadném úhynu ryb našlo značné znečištění rtutí

Vzorky vody v řece Odře podle německých úřadů ukázaly po hromadném úhynu ryb značné znečištění rtutí. Řekl to dnes ráno rozhlasové stanici RBB šéf odboru životního prostředí v braniborském okrese Märkisch-Oderland Gregor Beyer. Nedostatek kyslíku jako příčinu úhynu místní úřady od počátku odmítají, uvedla agentura DPA. Polsko podle agentury AP vyslalo na pomoc s čištěním toku vojáky a rezervisty. Premiér Mateusz Morawiecki připustil, že potrvá roky, než se Odra vzpamatuje, a odvolal šéfy dvou státních institucí, kritizovaných za pozdní reakci na katastrofu.

Ilustrační foto

O úhynu začali rybáři hovořit už koncem minulého měsíce a nyní množství mrtvých ryb počítají v tunách. Podle polského vodohospodářského úřadu rybáři a dobrovolníci z řeky odstranili už deset tun uhynulých ryb, šéf úřadu Przemyslaw Daca současnou situaci označil za "obrovskou a strašnou ekologickou katastrofu".

Hromadný úhyn ryb v hraniční řece znepokojil v posledních dnech německé a polské úřady, které zkoumají vzorky vody a stav řeky průběžně kontrolují. Podle polských úřadů způsobilo úhyn pravděpodobně průmyslové znečištění řeky.

"S největší pravděpodobností máme co do činění s trestným činem, kdy se do vody dostala látka, která způsobuje úhyn ryb a dalších organismů. V současné době se to ověřuje," uvedl náměstek polské ministryně životního prostředí Jacek Ozdoba. Podle AP se našli v toku také například uhynulí bobři.

"Od včerejšího (čtvrtečního) večera máme první výsledky. Sice je ještě nemáme oficiálně, ale skutečně to ukazuje na masivní zatížení rtutí coby faktor," řekl Beyer. "Zda je to to jediné, nevíme," dodal představitel německé místní správy.

Správa okresu přitom od počátku zavrhla domněnku, že za úhynem ryb by mohl být nedostatek kyslíku. "V tuto chvíli už to víme," řekl Beyer. "Máme dokonce, zcela neobvykle, v Odře více kyslíku," dodal. O původu rtuti nebo jiných jedovatých látek se nyní podle Beyera hodně spekuluje.

Záznamy o znečištění přicházejícím zjevně z Polska podle Beyera nebyly hlášeny prostřednictvím příslušných výstražných systémů, takže německé úřady mohly reagovat až ve chvíli, kdy už nastal úhyn ryb. "Z různých měření, která jsme okamžitě provedli, víme, že Odrou prošla 30centimetrová vlna vody," poznamenal Beyer. "Ještě nevíme na 100 procent, zda je to ta vlna, která s sebou přivedla i tyto jedovaté látky," dodal.

Někteří němečtí představitelé si podle AP stěžují, že Polsko nedodrželo mezinárodní smlouvu, když je o možném znečištění řeky okamžitě neinformovalo. Německé úřady upozornil na mrtvé ryby v řece kapitán jedné lodi 9. srpna. Polská opozice a místní obyvatelé viní polskou vládu z toho, že na problém reaguje pomalu.

Předseda polské vlády Mateusz Morawiecki dnes připustil, že "míra znečištění je opravdu velmi velká", a Odra podle něj může potřebovat několik let, aby se vrátila do normálního stavu. Varoval všechny obyvatele a turisty, aby nevstupovali do vody a nekoupali se a k řece nepustili ani psy, protože napít se Odry může být velmi nebezpečné. "Pravděpodobně do řeky vypustili obrovské množství chemických odpadů a udělali to s plným vědomím rizika a následků," uvedl premiér podle rozhlasové stanice RMF. "Neustaneme, dokud viníci nebudou přísně potrestáni. Toto není obyčejný zločin, škody přetrvají celé roky," prohlásil.

Šéf vlády také rozhodl o okamžitém odvolání šéfa vodohospodářského úřadu Przemyslawa Dacy a šéfa hlavní inspekce ochrany životního prostředí Michala Mistrzaka. Katastrofu sice "nebylo možné nijak předvídat, ale reakce určitě mohla být rychlejší", vysvětlil premiér své rozhodnutí v situaci, kdy se otrávení řeky stalo hlavním tématem v zemi.

Polský rybářský svaz podle televize TVN 24 označil ekologickou katastrofu za selhání státních institucí, které i přes četná varování zareagovaly příliš pozdě. "Katastrofa netrvá jen pár dní. Rybáři už 27. července hlásili inspekci ochrany životního prostředí ve Vratislavi první případy úhynu ryb i s žádostí o prověrku kvality vody v Odře," uvedl v prohlášení. Domáhá se potrestání nejen viníků otravy řeky, ale také "představitelů institucí", které i přes zákonem uloženou povinnost nereagovaly a problém nechaly dospět až do katastrofy. Leklé ryby, mrtvé ptáky a bobry lze nyní nalézt na stovkách kilometrů toku druhé nejdelší polské řeky.

Témata: Ryby

Brněnský soud poslal v kauze přidělování bytů do vazby Bradáče a Červinku

06.10.2022 15:29 Aktualizováno Městský soud v Brně dnes poslal v kauze manipulace s byty na radnici Brno-střed do vazby dva z osmi…

Na Pražském hradě začalo první zasedání platformy Evropské politické…

06.10.2022 15:20 Aktualizováno Na Pražském hradě začalo první zasedání platformy Evropské politické společenství (EPC). Kromě…

Fiala přivítal v Česku britskou premiérku Liz Trussovou, dorazila na summit

06.10.2022 14:25 Aktualizováno Předseda české vlády Petr Fiala (ODS) s britskou premiérkou Liz Trussovou dnes v Praze jednali o…

Velký technický průkaz bude možná zrušen, údaje by přibyly na malém

06.10.2022 12:10 Velký technický průkaz vozidla možná úřady už nebudou od roku 2024 vydávat, přičemž osvědčení o…

Schillerová se pustila do Stanjury kvůli příjmům z daně, která není…

06.10.2022 12:05 Je naprosto nepřijatelné, že ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) počítá v návrhu rozpočtu na…

Benzin po zvýšení spotřební daně v průměru stojí 39 Kč

06.10.2022 11:41 Aktualizováno Pokles ceny benzinu se po zvýšení spotřební daně zastavil, cena nafty se v uplynulém týdnu změnila…

Česká republika daruje Ukrajině 25 milionů korun na obnovu veřejné správy

06.10.2022 11:30 Česká republika daruje Ukrajině 25 milionů korun na obnovu veřejné správy, cílem je znovu spustit…

Policie ve středu na hranicích se Slovenskem zadržela dalších 73 migrantů

06.10.2022 10:36 Čeští policisté na hranicích se Slovenskem za posledních 24 hodin zadrželi dalších 73 migrantů a…

Kriminalisté podali návrh na obžalobu psychiatra a spisovatele Cimického

06.10.2022 10:27 Aktualizováno Kriminalisté navrhli obžalovat psychiatra a spisovatele Jana Cimického ze znásilnění a vydírání…

Téměř 83 procent kontrolovaných e-shopů porušilo zákon

06.10.2022 09:39 Téměř 83 procent internetových obchodů, které ve druhém čtvrtletí kontrolovala Česká obchodní…

Související:

Nejnovější