V Pardubicích podepsaly koaliční smlouvu hnutí ANO, Žijeme Pardubice a Společně pro Pardubice

Město Pardubice povede hnutí ANO, Žijeme Pardubice a Společně pro Pardubice. Koalice má těsnou většinu 20 hlasů. Primátorem bude Jan Nadrchal, lídr ANO, které volby v Pardubicích v září vyhrálo. Lídři uskupení dnes podepsali koaliční dohodu. Ustavující zastupitelstvo se koná v pondělí 17. října. Město bude mít opět čtyři náměstky primátora.

Pardubice

Primátorem se má stát současný náměstek primátora Jan Nadrchal. Ve funkci vystřídá po dvou volebních obdobích Martina Charváta, který už jako lídr nekandidoval a neúspěšně usiloval o funkci senátora. V gesci bude mít strategii a rozvoj města, veřejné zakázky a projekty.

Dva ze čtyř náměstků primátora připadnou hnutí ANO, které ve volbách získalo 12 hlasů v 39členném zastupitelstvu. Náměstkem primátora bude Jan Hrabal (ANO), současný zastupitel. Zastřešovat bude dopravu, investice a městský majetek. Náměstkyní primátora za hnutí ANO se ještě stane Jiřina Klčová, krajská manažerka hnutí. Na starosti bude mít kulturu, dotační politiku, životní prostředí a správu kapitálových podílů městských firem.

Jeden náměstek připadne novému uskupení Žijeme Pardubice, jeho součástí jsou sociální demokraté a zástupci místních sdružení. ČSSD minulé volby ztratila hodně voličů. V zastupitelstvu má sdružení čtyři mandáty. Lídrem byl Jakub Rychtecký (ČSSD), který byl dvě volební období náměstkem primátora a ve funkci zůstane. Na starosti bude mít ekonomiku, rozpočet, školství, sport, sociální politiku a zdravotnictví.

Společně pro Pardubice je spojením čtyř pardubických sdružení, která v zastupitelstvu již zastoupení měla. Pro nadcházející volební období bude mít čtyři zastupitele. Lídr René Živný byl krajským politikem nebo sportovním trenérem. Prvně bude náměstkem primátora, v gesci má cestovní ruch, územní plánování, urbanismus a architekturu, energetiku a informační technologie.

V opozici bude koalice Spolu, která skončila ve volbách druhá a obdržela devět mandátů. V jednáních o koaliční spolupráci s trojblokem neuspěla. Spolu si představovalo, že bude mít větší vliv na chod města. Do městského zastupitelstva se ještě dostali Piráti, kteří mají čtyři mandáty, dále pak Naše Pardubice a SPD, mají po třech zastupitelských křeslech.

Témata: pardubice

Pavel je dál na návštěvě Moravskoslezského kraje, sfáral do dolu v Darkově

29.03.2023 11:51 Aktualizováno Prezident Petr Pavel zahájil na Dole Darkov v Karviné druhý den návštěvy Moravskoslezského kraje.…

V Praze se bude protestovat proti vládě, vystoupit má i Babiš

29.03.2023 11:32 Stovky odborářů a odborářek se dnes dopoledne vypravily z pražské Letné v průvodu k sídlu vlády,…

Zaměstnanců placených z rozpočtu letos přibylo, je jich téměř půl milionu

29.03.2023 10:47 Ministerstva, úřady a jejich příspěvkové organizace letos zaměstnávají 499.056 lidí, což je o 10…

Prezident Pavel by byl pro snížení věkové hranice u prvovoličů na 16 let

28.03.2023 17:50 Prezident Petr Pavel by pravděpodobně byl pro snížení věkové hranice u prvovoličů ze současných 18…

Dálnici D1 zablokovala na několik hodin havárie dvaceti aut

28.03.2023 15:43 Na dálnici D1 na Vysočině ve směru na Prahu se dnes staly dvě hromadné nehody. Na 143. kilometru…

Na Ústecku blokovaly dálnici D8 kamiony

28.03.2023 09:44 Aktualizováno Dálnici D8 na Ústecku ve směru do Německa dnes blokovaly tři a půl hodiny kamiony, přibližně do 9…

Rusko by mělo dodržet závazky a nešířit jaderné zbraně do Běloruska, řekl…

27.03.2023 18:08 Aktualizováno Rusko by mělo dodržovat své mezinárodní závazky a nešířit jaderné zbraně do Běloruska. Po jednání s…

Počet víz udělených uprchlíkům z Ukrajiny přesáhl 500 tisíc

27.03.2023 17:17 Více než půl milionu víz dočasné ochrany udělilo Česko lidem z Ukrajiny prchajícím před válkou. V…

Ostravská koalice ztratila kvůli hnutí ANO většinu

27.03.2023 14:17 Ostravská koalice, kterou tvoří ANO se Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Piráty, přišla o většinu v…

Pavel v principu nevyloučil, že by se ústavními soudci mohli stát politici

27.03.2023 12:42 Prezident Petr Pavel v principu nevyloučil, že by se ústavními soudci mohli stát i lidé z prostředí…

Související:

Nejnovější