V Pardubicích se protestuje, Romové se poprali s Ukrajinci

Policie zasahovala v sobotu večer v Pardubicích u potyčky zřejmě osmnácti lidí. Jeden z účastníků konfliktu byl zraněn a skončil v nemocnici. Tři lidi policisté zadrželi, řekla dnes ČTK policejní mluvčí Markéta Janovská. Na sociálních sítích se objevila nepotvrzená informace, že při konfliktu pobodal Ukrajinec Roma.

Policie ČR, ilustrační foto

Policie to odmítla komentovat. Incident se stal krátce před 21:00 v Anenské ulici. Podle serveru Romea.cz byl zraněným Rom, kterého lékaři ošetřili. Se dvěma stehy ve tváři je již od sobotního večera doma, uvedl server.

"Po příjezdu policistů bylo na místě asi 18 lidí, kteří se vzájemně fyzicky napadali. Policistům se podařilo vyhrocenou situaci po chvíli uklidnit a obě skupiny od sebe rozdělit. Jeden z účastníků při potyčce utrpěl poranění v obličeji, se kterým byl převezen do nemocnice na ošetření," uvedla Janovská.

Podle ní policie zjišťuje, co bylo motivem konfliktu a co přesně se na místě stalo. "Tyto informace budou pro policisty klíčové pro finální stanovení právní kvalifikace. Současně jsme v souvislosti s touto událostí na sociálních sítích zaznamenali určité výzvy a svolávání. Policie celou situaci nadále monitoruje," sdělila Janovská.

Policie vyzvala k uklidnění situace a aktéry incidentu, aby upustili od další eskalace konfliktu. "Chtěli bychom v pondělí jednat s účastníky potyčky a dotčenými úřady," řekla bez dalších podrobností ČTK Janovská.

Web Romea.cz dnes uvedl, že zranění nožem v obličeji utrpěl jeden z Romů, kterého záchranná služba odvezla k ošetření. Ještě v sobotu večer se vrátil se dvěma stehy na tváři domů. Situací se podle serveru zabývá zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková. "V Pardubicích funguje Městská romská rada a já jsem již požádala město, abychom se hned v pondělí sešli. Svolám také zástupce všech významných a dotčených romských rodin, abychom se s nimi pobavili o situaci ve městě," řekla Fuková serveru Romea.cz.

Pokud se potvrdí, že v Pardubicích šlo o konflikt mezi Romem a Ukrajincem, půjde v krátké době po sobě o podobný incident. Nedávno vzniklo napětí v Brně po incidentu, při němž poblíž brněnské přehrady při festivalu ohňostrojů zemřel mladý Rom. Podle nepotvrzených informací byl útočníkem Ukrajinec, policisté pouze uvádějí, že šlo o cizince. Podezřelý muž je ve vazbě.

V Pardubicích protestují kvůli sobotní potyčce desítky Romů, chtějí bezpečnost

Desítky lidí, převážně Romu protestují před hlavním vlakovým nádražím v Pardubicích kvůli sobotnímu konfliktu mezi Romy a údajně třemi Ukrajinci. Mladý Rom byl při potyčce zraněn, řekli ČTK organizátoři protestu. Podle nich jsou protestující z celé ČR. Policie odmítla sobotní konflikt v Anenské ulici v Pardubicích blíže komentovat, neuvedla ani národnost jeho účastníků. Policejní mluvčí dnes ČTK řekla, že v sobotu večer při potyčce asi 20 lidí jeden člověk utrpěl zranění a tři byli zadrženi. Policie vyzvala opakovaně ke klidu.

"Chceme upozornit vládu na to, že i my jsme občané ČR a nechodíme ozbrojeni po městě a neútočíme. Chceme žít poklidně. Jsme tu proto, že situace mezi Romy je napjatá. Tento případ ze soboty není ojedinělý, je teprve druhý medializovaný. Přibývá konfliktů mezi Ukrajinci a Romy, myslím, že je to zbytečné," řekl ČTK jeden z organizátorů protestu Ferdinand Baník.

Má obavu, že pokud to "stát nebude řešit", může dojít na straně Romů k radikalizaci. "Nebereme všechny Ukrajince, že jsou stejní, my víme, co je rasismus, nejsme rasisti. Chceme jen to, aby nechodili ozbrojení a nenapadali nás. V takovém přílivu lidí (z Ukrajiny) mohou být mezi nimi i problémoví lidé," řekl Baník.

Policie už tuší, kdo vraždil v případu dvou mrtvých na Sokolovsku

17.07.2024 10:59 Policie ve středu zveřejnila nové informace k případu dvou zastřelených mužů v Šabině na Sokolovsku…

Policisté zasahovali v pražské čtvrti Řepy kvůli hlášení o střelbě

06.07.2024 18:17 Policisté zasahovali v sobotu dopoledne v pražské čtvrti Řepy kvůli hlášení o střelbě. Podle…

Policie ukončila vyšetřování střelby na FF UK. Případ je odložen

14.06.2024 12:58 Policie ukončila vyšetřování prosincové střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a případ…

Související:

Nejnovější