V parlamentu má podporu pozastavení víz pro Rusy členskými státy EU

Předseda senátního výboru pro zahraničí, obranu a bezpečnost Pavel Fischer (nezávislý) i šéf sněmovního zahraničního výboru Marek Ženíšek (TOP 09) jsou pro plošné pozastavení víz pro ruské občany členskými státy EU, o kterém mají na konci srpna jednat unijní ministři zahraničí. Také předseda sněmovního evropského výboru Ondřej Benešík (KDU-ČSL) je pro zavedení stejného režimu, jaký už je od konce února nastaven v Česku.

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Politici to uvedli na dotaz ČTK. ČR pozastavila vydávání krátkodobých schengenských víz Rusům s výjimkou humanitárních případů.

K omezení vstupu Rusů na své území přikročila řada evropských zemí. Lotyšsko, Litva, Polsko nebo Česko omezily vydávání turistických víz a v Estonsku začal ve čtvrtek platit zákaz vstupu pro ruské občany s schengenskými vízy vydanými Estonskem.

Česko, které v tomto pololetí předsedá EU, je podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) pro plošné zastavení. Proti tomu ale vystoupil například německý kancléř Olaf Scholz, podle kterého je důležité neztěžovat odpůrcům Kremlu možnost uprchnout z Ruska.

"Požádat o vízum a dostat možnost cestovat do států Schengenu je privilegium pro občany Ruska, které se dopouští válečné agrese a jaderného terorismu kolem elektrárny Záporoží. Je skandální, kolik peněz Rusové, jejichž majetek může pocházet z nelegální činnosti, jezdí utrácet za luxusní zboží do Berlína nebo do Paříže," podotkl Fischer. Za skandál též považuje, že některé státy EU dosud nabízejí pro významné investory z Ruska možnost získat občanství nebo pobyt. "To musí skončit! Mimochodem jejich byty, do nichž investovali i v ČR, je třeba důkladně danit," doplnil.

Omezit vydávání turistických víz pro Rusy je podle něj zcela na místě. "Poplatky za vydávání těchto víz doporučuji vybírat a převádět vysloveně na pomoc Ukrajincům, aby si uvědomili, že ve válečném konfliktu EU nemůže zůstat neutrální," řekl Fischer. Z důvodu bezpečnosti českých občanů podporuje i to, aby se vydávání schengenských víz zastavilo úplně. Rusové, kteří potřebují pomoc, by v takovém případě podle Fischera nadále mohli žádat v ČR o azyl a mezinárodní ochranu.

"Podporuji to dlouhodobě. Měla to být jedna z prvních sankcí. Je absurdní podporovat zabíjení dětí a žen na Ukrajině a pak si jezdit užívat do EU a smát se nám, jak jsme hloupí," napsal ČTK Ženíšek. Benešík připomněl omezení vydávání víz Rusům, které Česko zavedlo takřka ihned po ruské invazi na Ukrajinu. "Jsem tedy pro, aby bylo dosaženo zavedení stejného systému v celé Evropské unii," uvedl.

Trochu zdrženlivější je místopředseda sněmovního zahraničního i evropského výboru Jaroslav Bžoch (ANO). "Byl bych velmi nerad, pokud bychom omezili možnosti odejít ze země Rusům, kteří chtějí opustit tamní režim, protože s ním nesouhlasí. Jsem ale pro, aby se žádosti posuzovaly podrobněji a souhlasím s tím, že bychom neměli dovolit Rusům, kteří obdivují V. Putina, aby se k nám jezdili rekreovat," poznamenal.

Omezení víz podporují také další oslovení členové senátního zahraničního výboru. "Souhlasím s tímto návrhem," napsal stručně Václav Láska (SEN 21). Plně pozastavení víz podporuje také Tomáš Czernin (TOP 09). "Jsem rád, že ministr Lipavský má správný postoj. Jsem roztrpčený z přístupu některých spojenců. Německo má evidentně problémy samo se sebou," podotkl.

Pavel jednal s Fialou i Babišem, mluvili o summitu NATO či dohodě s USA

02.06.2023 19:39 Prezident Petr Pavel dnes poprvé od svého zvolení do funkce přivítal na Pražském hradě předsedu…

Česká pošta prodlouží doručování listovních zásilek. Už dříve oznámila…

02.06.2023 14:10 Česká pošta kvůli poklesu zájmu od července prodlouží doručovací dobu u takzvaných ekonomických…

Policie odložila případ "ruské" dezinformace o údajném úmrtí Pavla

02.06.2023 10:47 Pražští kriminalisté odložili případ dezinformace o údajném úmrtí Petra Pavla, která se objevila…

Schodek rozpočtu klesl na rekordních 271,4 miliardy. Stanjura chystá další…

01.06.2023 16:46 Na konci května byl státní rozpočet ve ztrátě ve výši 271,4 miliard korun. Po odečtení příjmů a…

Česko bude usilovat o členství v Radě bezpečnosti OSN, uvedl Lipavský

31.05.2023 11:25 Aktualizováno Česko chce za osm let kandidovat na nestálé členství v Radě bezpečnosti OSN pro roky 2032 a 2033.…

Černochová vysvětlila, proč měla spory s náčelníkem Řehkou

31.05.2023 09:17 Předmětem sporů mezi ministryní obrany Janou Černochovou (ODS) a náčelníkem generálního štábu…

Fialova vláda se bude zabývat incidentem u soudu s Peterkovou

30.05.2023 19:20 Vláda se bude na středečním jednání zabývat úterním incidentem u Městského soudu v Praze, kde…

Odbory se připravují na protesty, zřídily stávkový výbor

30.05.2023 14:55 Odboráři v úterý oznámili, že zřizují celostátní stávkový výbor a jsou připraveni na případný…

Rusové se budou snažit zabránit schválení obranné smlouvy, řekl Koudelka

29.05.2023 14:47 Rusové se pokusí zabránit schválení obranné smlouvy mezi Českem a USA, naznačil ředitel BIS Michal…

Válka mezi NATO a Ruskem je možná, prohlásil Řehka

29.05.2023 12:28 Aktualizováno Náčelník generálního štábu Karel Řehka na pondělní konferenci v Poslanecké sněmovně prohlásil, že…

Související:

Nejnovější