V Česku v pátek testy odhalily 2886 nových případů koronaviru, v mezitýdenním srovnání zhruba o 600 víc. Vedle toho hygienici za minulý den zaznamenali také téměř tisíc lidí s podezřením na opakovanou nákazu. Hospitalizovaných s potvrzenou nákazou je nejvíc od konce dubna. V pátek bylo v nemocnicích 820 nakažených, z toho ve vážném stavu 27.
Před týdnem vyžadovalo nemocniční péči 529 lidí, ve vážném stavu jich bylo 19. Zájem o očkování proti covidu roste, v pátek zdravotníci podali přes 10.000 dávek, což je nejvíc od 25. února. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel stouplo k dnešku na 143 před týdnem byla incidence 100. Nejvyšší je stále v Praze s 228 případy za týden na 100.000 obyvatel a nejnižší v Libereckém kraji s 82 případy.
Epidemie koronaviru začala v Česku zrychlovat na začátku června. Za nárůstem počtu případů během letních měsíců jsou nakažlivější submutace BA.4 a BA.5 koronavirové varianty omikron. Odborníci očekávají, že letní vlna by mohla koncem července kulminovat, pokles bude ale postupný a počty poté mohou dál zůstat vyšší. Reálný počet nakažených, o kterých se neví, je podle odhadů několikanásobně vyšší. Ministerstvo zdravotnictví a odborníci doporučují používání ochrany nosu a úst v hromadné dopravě, nemocnicích a domovech pro seniory. Plošná opatření úřad nechystá.
Ministerstvo zdravotnictví neplánuje ani zavádět plošné preventivní testování na koronavirus hrazené ze zdravotního pojištění. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) se nyní při šíření nových koronavirových variant zkracuje doba, během níž se mohou například dva lidé nakazit, i pod minutu. Plošné testování tak podle něj ztrácí smysl. Pro bezplatný test je od května potřeba žádanka od lékaře či hygienické stanice. V pátek laboratoře provedly zhruba 6000 PCR testů a 4000 antigenních testů.
V posledních dvou týdnech roste zájem o očkování proti covidu-19. Od pondělí se lidé mohou nechat očkovat i druhou posilující dávkou. Za pátek zdravotníci podali 10.423 dávek očkování, v mezitýdenním srovnání zhruba trojnásobek. Většina lidí přišla právě pro druhou posilující dávku, celkem už ji má přes 20.000 lidí. Plně naočkováno bylo proti covidu zhruba 6,88 milionu lidí a asi 4,26 milionu lidí dostalo první posilující dávku vakcíny.
Od začátku epidemie v březnu 2020 potvrdily laboratoře téměř 3,97 milionu případů covidu, k tomu ministerstvo eviduje zhruba 279.000 podezření na opakovanou nákazu. S covidem dosud v Česku zemřelo 40.383 lidí.
Smrt na palubě letadla je sice vzácná, ale pro personál letišť i posádky představuje situaci, na kterou musí existovat přesný scénář. Ben Vos, koordinátor speciální márnice na amsterdamském letišti Schiphol, poodhalil v rozhovoru pro CNN Travel, co se děje v zákulisí, když cestující během letu vydechne naposledy. Jeho pracoviště, které se nachází přímo v areálu letiště, funguje nepřetržitě a ročně odbaví stovky případů úmrtí lidí, kteří cestovali do zahraničí.
Další sněhové srážky i celodenní mráz slibují meteorologové ve zbývajících dnech probíhajícího týdne. Vyplývá to z předpovědi, kterou Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal na facebooku.
Česko hned na Nový rok rozesmutnila zpráva o úmrtí známého herce. Ve věku 59 let náhle zemřel Pavel Nečas. V šoku je i zpěvačka a kamarádka zesnulého Monika Absolonová. Vždyť s Nečasem ještě před několika dny mluvila.
Prezident Petr Pavel i premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek přednesli své novoroční projevy a příští týden se opět setkají tváří v tvář. Pražský hrad již prozradil, kdy se wulkustční tradiční novoroční oběd hlavy státu a předsedy vlády.
Americký prezident Donald Trump ocenil informaci, že slavný herec George Clooney přijal francouzské občanství. Trump kritizuje Clooneyho, jenž v poslední prezidentské volbě podporoval jeho soupeře, opakovaně.
Prezident Petr Pavel v novoročním projevu popřál vládě premiéra Andreje Babiš (ANO), aby byla úspěšná. Zároveň současný kabinet upozornil, že ho bude pozorovat, aby nedošlo k ohrožení demokracie v Česku. Hlava státu se jinak v televizním vysílání k politice moc nevyjadřovala.
Vánočního dárku, o jaký nestáli, se dočkalo několik členů činoherního souboru Slovenského národního divadla (SND) v čele s půvabnou Táňou Pauhofovou. Divadlo propustí pět herců, kteří se nebojí kritizovat kontroverzní ministryni kultury Martinu Šimkovičovou.
Nový rok se nese také ve znamení politických projevů. Ještě před prezidentem Petrem Pavlem zveřejnil svou řeč k národu nově jmenovaný premiér Andrej Babiš (ANO). Zmínil, že chce, aby vláda řešila problémy obyčejných lidí, které zároveň vyzval k tomu, aby byli na Česko hrdí.
Novoroční oslavy se v Evropě neobešly bez tragédie. Desítky lidí přišly o život při nočním požáru v baru ve švýcarském lyžařském středisku Crans-Montana. Přesný počet obětí není znám ani po policejní tiskové konferenci. Dalších nejméně sto osob utrpělo zranění.
Česko zasáhla hned na Nový rok první smutná zpráva roku 2026. Na Silvestra ve věku 59 let zemřel známý divadelní, televizní a filmový herec či moderátor Pavel Nečas.
Karlos Vémola nebude na závěr letošního roku vzpomínat v dobrém. Těsně před Vánoci ho sebrali policisté, když se chystal na operační zákrok. Tomu se konečně podrobil až v úterý. Nyní už je zpátky v areálu věznice, ale má to háček. Po operaci je pod dohledem lékařů.
Česko má za sebou úvodní hodiny ledna 2026, který má přinést počasí obvyklé pro tento kalendářní měsíc. Vyplývá to z aktuálního měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).