V pátek přibylo v Česku 1436 potvrzených případů nákazy covidem-19, zhruba o 700 méně než před týdnem. O tři pětiny se v mezitýdenním srovnání snížil i počet podezření na opakovanou nákazu, v pátek jich bylo 241. Epidemie koronaviru tak dál slábne. Nicméně méně se testuje. Ubývá také hospitalizovaných s covidem, aktuálně jich je méně než 800.
Naposledy byl obdobný počet nakažených koronavirem v nemocnicích loni v polovině října. Vyplynulo to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.
Dál se snižuje takzvané incidenční číslo. Na 100.000 obyvatel připadlo v uplynulých sedmi dnech 97 nakažených, minulý pátek byla týdenní incidence na hodnotě 131. Nejvyšší incidence zůstává v Praze, kde na 100.000 obyvatel připadá za týden 164 nakažených. Naopak v Libereckém kraji incidence činí 62, nejméně v Česku.
Současně však opět ubylo testů. Laboratoře jich za uplynulý den provedly zhruba 13.000. Před týdnem jich bylo o 3000 více. U nejčastějších preventivních testů se podíl pozitivních vzorků v posledních dnech pohybuje pod deseti procenty, stejně jako u lidí, kteří jdou na test kvůli kontaktu s nakaženým. U těch, kteří vykazují příznaky nemoci, činila pozitivita v pátek téměř 19 procent.
Počet pacientů, kteří jsou nyní s koronavirem v nemocnicích, se v mezitýdenním srovnání snížil zhruba o 200 na 754. Třicítka z nich je podle údajů ministerstva ve vážném stavu.
Od 1. března 2020, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo v zemi zaznamenáno přes 3,9 milionu potvrzených případů nákazy. Zemřelých evidují statistiky 40.155. Dokončené očkování proti covidu-19 má téměř 6,9 milionu lidí, posilující dávku dostalo na 4,2 milionu z nich. Zájem o vakcinaci je poslední týdny malý, v pátek zdravotníci dali necelých 5400 injekcí s vakcínou proti covidu, před týdnem se nechalo očkovat zhruba 6800 lidí. Výrazně převažují lidé, kteří si chodí pro třetí posilující dávku vakcíny.
Nový rok se nese také ve znamení politických projevů. Ještě před prezidentem Petrem Pavlem zveřejnil svou řeč k národu nově jmenovaný premiér Andrej Babiš (ANO). Zmínil, že chce, aby vláda řešila problémy obyčejných lidí, které zároveň vyzval k tomu, aby byli na Česko hrdí.
Novoroční oslavy se v Evropě neobešly bez tragédie. Desítky lidí přišly o život při nočním požáru v baru ve švýcarském lyžařském středisku Crans-Montana. Přesný počet obětí není znám ani po policejní tiskové konferenci. Dalších nejméně sto osob utrpělo zranění.
Česko zasáhla hned na Nový rok první smutná zpráva roku 2026. Na Silvestra ve věku 59 let zemřel známý divadelní, televizní a filmový herec či moderátor Pavel Nečas.
Karlos Vémola nebude na závěr letošního roku vzpomínat v dobrém. Těsně před Vánoci ho sebrali policisté, když se chystal na operační zákrok. Tomu se konečně podrobil až v úterý. Nyní už je zpátky v areálu věznice, ale má to háček. Po operaci je pod dohledem lékařů.
Česko má za sebou úvodní hodiny ledna 2026, který má přinést počasí obvyklé pro tento kalendářní měsíc. Vyplývá to z aktuálního měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Prokletí rodiny Kennedyových zřejmě trvá i v současnosti. Ve věku pouhých 35 let zemřela Tatiana Schlossbergová, vnučka někdejšího prezidenta Johna F. Kennedyho. Informovala o tom britská stanice BBC.
Česko se v právě končícím roce dočkalo nového premiéra. Stal se jím Andrej Babiš (ANO), který však musel nejprve veřejnosti vysvětlit, jak vyřeší svůj střet zájmů. Předseda vlády nyní ozřejmil, co bude s jeho firmami. Do nově vytvořeného fondu totiž nemíří všechny.
Silvestr je tradičně i dnem, kdy mezi sebou o diváky bojují tři velké tuzemské televize. Prima tentokrát nasadí těžký kalibr. Do jednoho z jejích pořadů totiž dorazila legendární herečka Jiřina Bohdalová, která i v 94 letech udivuje svou vitalitou.
Česko se připravuje na silvestrovské a novoroční oslavy. Ve střehu jsou samozřejmě i policisté, kteří již zahájili příslušná bezpečnostní opatření. Policie nicméně nemá informace o jakékoliv konkrétní hrozbě. Strážci zákona zároveň vyzvali řidiče k obezřetnosti na silnicích.
Letošní babyboom v českém šoubyznyse nebere konce. Den před Silvestrem se radostnou novinkou z osobního života pochlubila modelka Natálie Kočendová. Na svět přivedla malého a zdravého chlapečka.
Sníh, vítr, závěje. Nebezpečí trvá i podle nejnovější výstrahy, kterou meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) zveřejnili ve středu kolem poledne. Varování ale doznalo jistých změn.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prozradil, že Kyjev již na úvodní dny roku 2026 naplánoval dvě jednání se svými spojenci. Ukrajina tak chce navázat na nedělní rozhovory Zelenského s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.