V pátek testy potvrdily 4150 případů covidu, nejméně ve všední den v tomto roce

Epidemie koronaviru v Česku dál ustupuje, v pátek testy potvrdily 4150 případů, nejméně ve všední den v tomto roce. V mezitýdenním srovnání přibylo v pátek zhruba o 1800 pozitivních méně než před týdnem. Podezření na opakovanou nákazu bylo 797, asi o 300 méně než minulý pátek.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Klesá ale zároveň i počet provedených testů. Incidenční číslo se snížilo pod 300, na 100.000 obyvatel připadá v Česku za posledních sedm dní 298 potvrzených případů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Ubývá také počet hospitalizovaných s onemocněním covid-19, v nemocnicích jich je nyní nejméně od konce loňského října. V pátek vyžadovalo nemocniční péči 1439 nakažených, asi o 340 méně než před týdnem. V těžkém stavu je nyní 91 pacientů, minulý pátek jich bylo o desítku víc.

Epidemie covidu v Česku zpomaluje už zhruba dva měsíce. Denní počty nově potvrzených případů nákazy v mezitýdenním srovnání převážně klesají přibližně od začátku února. V tomto týdnu přibylo do pátku kolem 27.700 pozitivních, v minulém to bylo za stejné období 37.600 a v předminulém 44.000.

Několik týdnů klesá v mezitýdenním srovnání také počet provedených testů. V pátek jich laboratoře provedly přes 20.500, před týdnem to bylo asi o 7000 víc. U všech typů testů se oproti minulému pátku pozitivita mírně snížila. V případě nejčastějších preventivních testů se koronavirus prokázal u zhruba 16 procent vzorků.

Od 1. března 2020, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo v zemi zaznamenáno přes 3,86 milionu potvrzených případů nákazy. Zemřelých evidují statistiky 39.872. Dokončené očkování proti covidu-19 má víc než 6,86 milionu lidí a další posilující dávku vakcíny dostalo 4,12 milionu z nich. V pátek zdravotníci aplikovali 6783 dávek, většina jich byla posilujících. Před týdnem se nechalo očkovat přes 7100 lidí.

Ode dneška jsou zrušena veškerá protikoronavirová opatření pro příjezd do České republiky po předchozím pobytu v zahraničí. Při návratu z ciziny tak není nutné vyplňovat příjezdový formulář či předkládat doklad o negativním testu na koronavirus, prodělání onemocnění nebo o absolvování očkování. Ministerstvo zahraničí však nadále doporučuje ověřit si podmínky přepravy přímo u přepravce hromadné dopravy.

Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů v poslední době pohybovaly ve stovkách tisíc za den.

I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal nedávno na twitteru.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale počty nakažených zatím stagnují nebo klesají. Poslancům sněmovního zdravotního výboru řekl, že zlepšení by podle něj mohlo přinést teplejší počasí, přesto je viru v populaci stále mnoho.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek také kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.

Na rozdíl od předchozích dvou let ale počty nakažených s příchodem jara tak markantně neklesají. Podle Duška za to mohou subvarianty koronaviru, které jsou nakažlivější. Přesto je Česko mezi okolními zeměmi spíš výjimkou, neboť počty případů tam rostou. V Česku se od začátku epidemie laboratorně prokázalo už více než 3,8 milionu případů covidu-19.

V Česku se chystá soud s firmou, která se snažila vyvézt díly pro jaderné…

04.10.2023 10:44 Firma z Česka chtěla bez povolení vyvézt díly použitelné k výrobě jaderných zbraní do Pákistánu.…

Česko oznámilo zavedení namátkových kontrol na hranicích se Slovenskem

03.10.2023 13:09 Česko a Polsko zavádějí kontrolní opatření na hranicích se Slovenskem kvůli migraci. Tyto kroky…

Vlak srazil na Strakonicku několik lidí, dva zemřeli

03.10.2023 11:37 K tragické události došlo v úterý dopoledne na Strakonicku. Vlak srazil u Bělčic čtyři osoby. Dva…

Česko by se neubránilo, myslí si většina občanů v průzkumu

02.10.2023 15:26 I přes jednomyslný názor veřejnosti na nutnost bránit suverenitu státu za každou cenu se více než…

Čeští lékaři vypovídají přesčasovou práci, jsou jich tisíce

02.10.2023 11:17 Sekce mladých lékařů České lékařské komory (ČLK) informovala o tom, že svou prosincovou přesčasovou…

Pavel sledoval slovenské volby se zájmem, Klaus gratuluje vítězi

01.10.2023 20:00 Nejen současný a bývalý český premiér okomentovali výsledky sobotních předčasných parlamentních…

ANO by v září vyhrálo volby, Sněmovna by se skládala ze sedmi stran

01.10.2023 13:18 Ve stínu předčasných parlamentních voleb na sousedním Slovensku vyšel průzkum preferencí českých…

Od října platí sporná důchodová novela prosazená Fialovou vládou

01.10.2023 10:57 Od října se mění pravidla pro předčasné důchody a také mimořádná valorizace. Dnes totiž začíná…

Pavel ve středu promluví před europoslanci ve Štrasburku

30.09.2023 15:48 Prezident Petr Pavel v příštím týdnu navštíví belgické Bruggy a francouzský Štrasburk.…

Září bylo na silnicích tragické hlavně pro motorkáře

30.09.2023 12:24 V září zemřelo na tuzemských silnicích do páteční půlnoci 46 osob, o pět více než loni. Oproti…

Související:

Nejnovější