V Pekingu mohou lidé opět do restaurací, covidová čísla klesají

Lidé v Pekingu se dnes poprvé po více než měsíci vrátili do restaurací. Čínské úřady se rozhodly zmírnit koronavirová omezení poté, co se v hlavním městě podařilo z velké části potlačit malé lokální ohnisko nákazy, informovala agentura AP. Čínský přístup ke zvládání pandemie, který je znám jako politika nulové tolerance, patří k nejpřísnějším na světě.

Peking, ilustrační fotografie.

V čínském velkoměstě, kde žije 22 milionů obyvatel, se podle čínských oficiálních statistik během šesti týdnů nakazilo koronavirem asi 1800 lidí. V neděli počet nových případů klesl na šest. Dnešní návrat k téměř normálnímu režimu se týkal většiny Pekingu.

Muzeím, kinům a tělocvičnám bylo nově povoleno fungovat až na 75 procent své kapacity a řidiči doručovacích služeb mohou opět nosit zásilky až ke dveřím zákazníků místo toho, aby je nechávali u vchodů budov.

Úřady provedly v hlavním městě několik kol hromadných testů. Když se v nějakém z bytových komplexů zjistila nákaza, celý se uzavřel tak, aby bylo možné ohnisko izolovat. Vládnoucí komunistická strana se i nadále drží strategie nulové tolerance vůči covidu, která je velmi ekonomicky nákladná a omezuje život milionům obyvatel, a to i přesto, že většina světa volí mírnější strategie.

Pomalu se otevírá i nejlidnatější čínské město Šanghaj, kde byla na dva měsíce vyhlášena celoměstská uzávěra. V jejím důsledku byla na dlouhé týdny ve svých bytech uvězněna většina z 25 milionů obyvatel. Restaurace zde ale i nadále zůstávají zavřené s výjimkou rozvozu a donášky.

V Pekingu i Šanghaji musí každý, kdo vstoupí do metra, kancelářské budovy, nákupního centra či jiného veřejného místa, předložit negativní výsledek testu na koronavirus za posledních 72 hodin. Aby lidé splnili tuto podmínku a mohli se zapojit do veřejného života, často stáli s předstihem v dlouhých frontách u testovacích stanic, které byly zřízeny po celém městě.

Všechny trajekty v Šanghaji, kterou protíná řeka Chuang-pchu-ťiang, obnovily dnes normální provoz. Organizátoři však odložili na další rok například Mezinárodní filmový festival v Šanghaji, který se měl tento měsíc konat.

Témata: Čína

Ministři B9 začali jednat o dopadech války na NATO

30.03.2023 22:18 Neformální pracovní večeří a diskusí o ruské agresi vůči Ukrajině a jejích dopadech na…

Finsko by se mohlo stát oficiálně členem NATO už příští týden

30.03.2023 16:18 Finsko by se mohlo stát oficiálně členem NATO už příští týden. Agentuře DPA to dnes v Bruselu řeklo…

Europoslanci schválili pravidla pro vyrovnání platů mužů a žen

30.03.2023 14:59 Evropský parlament dnes schválil nová pravidla, která mají zaměstnancům zajistit přístup k…

Unijní země se shodly na zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie

30.03.2023 14:51 Aktualizováno Evropská unie by měla v roce 2030 produkovat 42,5 procenta celkové spotřeby energie z obnovitelných…

Macron neustoupí. Protesty nezastaví penzijní reformu ani jiné změny,…

30.03.2023 14:25 Protesty nezastaví penzijní reformu ani jiné politické změny. Podle agentury Reuters to dnes…

Karel III. považuje vztahy Berlína a Londýna za výjimečné

30.03.2023 14:22 Aktualizováno Britský král Karel III. v dnešním projevu před poslanci Spolkového sněmu označil vztahy Německa a…

Papež František by se měl zotavit do Velikonoc

30.03.2023 13:26 Aktualizováno Papež František, který ve středu skončil v nemocnici kvůli infekci dýchacích cest, se nejspíš během…

KLDR popravuje lidi kvůli drogám či náboženství, říká nová zpráva Soulu

30.03.2023 12:24 Severní Korea popravuje lidi kvůli drogovým deliktům, sdílení jihokorejských médií i kvůli jejich…

Rusové postoupili u Bachmutu, přiznal ukrajinský generální štáb

30.03.2023 10:13 Ruské síly postoupily u Bachmutu, ukrajinští vojáci však celkově drží obranné linie u tohoto řadu…

Biden vyzval Netanjahua, aby upustil od reformy, která v Izraeli vyvolala…

29.03.2023 21:50 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden v úterý vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby upustil…

Související:

Nejnovější