V Polsku nastoupí do škol 400.000 dětí z Ukrajiny, v Německu 160.000

Na začátek nového školního roku se v Německu chystá přes 160.000 ukrajinských dětí, dalších 20.000 ukrajinských dětí nastoupí do škol a školek ve Francii. Vyplývá to z informací ministerstev školství. Německá ministryně školství Bettina Starková-Watzingerová odhadla, že počet ukrajinských žáků bude dál stoupat, protože na mnoha místech se teprve po prázdninách začne u ukrajinských uprchlíků přísněji vyžadovat školní docházka.

Ilustrační foto

V Německu se do minulého týdne registrovalo 163.253 školou povinných dětí z Ukrajiny, nejvíce - přes 32.000 - jich hostí spolková země Severní Porýní-Vestfálsko, zhruba 27.000 pak Bavorsko. Do lavic od září nastoupí spolu s 11 miliony německých dětí.

Ve Francii se po boku 12 milionů domácích žáků a studentů ve školách objeví 20.000 dětí z Ukrajiny. V červnu školy registrovaly asi 18.000 ukrajinských uprchlíků. Nejvíce ukrajinských žáků hlásí jihofrancouzské město Nice, kde jich je zapsáno na 1500, přes tisícovku ukrajinských dětí přivítají i školy a školky ve Versailles a v Grenoblu.

Desítky tisíc válečných uprchlíků z Ukrajiny nastoupí i do českých škol, jejich přesný počet je ale zatím nejasný. Minulý týden ministr školství Vladimír Balaš uvedl, že jich očekává asi polovinu z původně odhadovaných 130.000.

V polských školách může být až 400.000 dětí z Ukrajiny, učitelé si stěžují

Až 400.000 žáků z Ukrajiny se bude moci od září učit v polských školách, ujišťuje polské ministerstvo školství už od jara, kdy ukrajinských dětí v polských školách bylo 195.000. V předvečer nového školního roku ale média upozorňují, že ministerstvo nepodniklo žádné změny, kterých se kvůli ukrajinským dětem už měsíce domáhají polští učitelé a učitelky. Hlavní problém představuje přeplněnost tříd, kam ukrajinské děti přicházejí v drtivé většině bez jakékoliv jazykové přípravy, stěžují si učitelské odbory.

"Je lepší být připraven na větší počet dětí než na menší," říká náměstek ministra školství Tomasz Rzymkowski, podle kterého počet ukrajinských žáků zřejmě nedosáhne horní hranice 400.000, ale nejspíše se konečný počet bude pohybovat okolo 200.000.

Podle ukrajinských údajů má být v Polsku až 540.000 školou povinných ukrajinských dětí, část z nich se však nadále učí v ukrajinských školách, i když na dálku. Ministr Przemyslaw Czarnek ujistil, že Polsko dál bude podporovat ukrajinské děti a mládež, ať už si vybernou "dálkové" studium ve vlasti, anebo prezenční v polských školách.

Polským podmínkám a polštině se podle náměstka Rzymkowského snadněji přizpůsobují mladší děti ze základních škol. Výše už polovina ukrajinských studentů potřebuje přípravné kurzy, aby se naučili polsky a mohli od 1. září ve studiích pokračovat. Učitelské odbory ale pokládají dosavadní praxi posílání ukrajinských dětí do polských tříd bez jakékoliv jazykové přípravy za neudržitelnou.

"Změny pro žáky z Ukrajiny nebudou. Od září půjdou do polských škol podle dosavadních pravidel," upozornil list Dziennik Gazeta Prawna. Ministerstvo sice slibovalo připravit nařízení, které by vyšlo vstříc stížnostem učitelů ohledně vzdělávání ukrajinské mládeže a potížím místních samospráv a ředitelů škol, ale nakonec vše - s výjimkou termínů zkoušek - zůstává při starém.

Učitelé si přitom stěžují na přeplněné třídy a na přetížení dodatečnými povinnostmi a přesčasy i obrovskou odpovědností za děti, se kterými je potíž se dorozumět, protože 80 procent přichází do polských tříd bez jakékoliv přípravy.

Stává se, že ve třídě je najednou stejný počet ukrajinských dětí jako polských žáků a je nutné vyučovat dvojjazyčné, za pomoci tlumočníka či různých aplikací. "V takových podmínkách není možné zajistit plnění osnov a vhodné podmínky pro výuku, péči a výchovu," varovaly učitelské odbory. "Nařízení ministerstva nic ohledně výuky dětí z Ukrajiny v polských školách nemění. Vše nadále bude spočívat na bedrech učitelů a ředitelů," řekla listu mluvčí učitelských odborů Magdalena Kaszulanisová. Za nejnaléhavější svízel pokládá příliš vysoký počet žáků ve třídách.

Desítky tisíc válečných uprchlíků z Ukrajiny nastoupí i do českých škol, jejich přesný počet je ale zatím nejasný. Minulý týden ministr školství Vladimír Balaš uvedl, že jich očekává asi polovinu z původně odhadovaných 130.000.

Témata: školství | děti | Německo | Polsko

Kancléř Scholz kvůli nákaze koronavirem odložil jednání o energiích

27.09.2022 15:23 Středeční společné jednání německého kancléře Olafa Scholze s premiéry spolkových zemí o inflačních…

Možnosti, jak vycestovat z Ruska, se lidem utíkajícím před odvody tenčí

27.09.2022 13:48 Od minulé středy, kdy ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil první mobilizaci v Rusku od druhé…

Švédsko varuje před úniky plynu z Nord Streamu. Kreml připustil sabotáž

27.09.2022 13:32 Aktualizováno Švédská námořní správa dnes vydala varování v souvislosti se dvěma úniky zemního plynu z…

V Polsku byl uveden do provozu plynovod Baltic Pipe, přivede plyn z Norska

27.09.2022 12:56 V Polsku byl dnes slavnostně uveden do provozu plynovod Baltic Pipe, který se stane důležitou…

Merz kritizoval ukrajinské běžence, nyní se omluvil

27.09.2022 12:38 Předseda německé Křesťanskodemokratické unie (CDU) a šéf parlamentní opozice Friedrich Merz v…

Sonda trefila asteroid. NASA testuje obranu Země

27.09.2022 11:52 Aktualizováno Sonda DART americké vesmírné agentury NASA zasáhla dnes podle plánu měsíc planetky Didymos, šlo o…

Miliony Britů si kvůli rostoucím nákladům musí hledat druhou či další práci

27.09.2022 11:46 Nejméně 5,2 milionu lidí v Británii se rozhodlo najít si druhou práci nebo i několik dalších…

Země V4 se chtějí angažovat při opravě ukrajinské techniky

27.09.2022 11:28 Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko se chtějí angažovat při opravě ukrajinské techniky či při…

V Japonsku se státním pohřbem rozloučili se zavražděným expremiérem…

27.09.2022 10:29 Aktualizováno Modlitbami a čestnou salvou dnes Japonsko uctilo památku bývalého premiéra Šinzóa Abeho. Abe zemřel…

Medveděv: Pochybuji, že NATO zasáhne, když na Ukrajině použijeme jaderné…

27.09.2022 10:19 Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně, uvedl dnes podle agentury TASS…

Související:

Nejnovější