V pondělí dostalo víza přes 5100 válečných uprchlíků

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku
Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku, foto: Halin Selasicz / INCORP images
ČTK 29. března 2022 10:44
Sdílej:

Česko vydalo v pondělí lidem zasaženým ruskou invazí na Ukrajinu přes 5100 víz. Po poklesu na konci minulého týdne jejich počet opět mírně stoupl. Od počátku války dostalo v ČR víza již téměř 242.000 lidí. Informace dnes na twitteru zveřejnilo ministerstvo vnitra.

Skutečný počet ukrajinských uprchlíků pobývajících v Česku je pravděpodobně vyšší. Na počátku minulého týdne premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že jich je zhruba 300.000. Téměř polovinu tvoří děti, čtyři pětiny dospělých jsou ženy.

V asistenčních centrech a na cizinecké policii se v pondělí zaregistrovalo téměř 3500 běženců. Od počátku válečného konfliktu, který trvá již přes měsíc, se nahlásilo 132.000 uprchlíků. Děti do 15 let se registrovat nemusí.

Počet udělených víz za účelem dočasné ochrany v minulém týdnu postupně klesal. Od pondělních 7000 na zhruba 3000 o víkendových dnech. Dnešních 5139 udělených víz znamená oproti neděli nárůst o téměř dvě tisícovky. Ukrajinci mohou na základě víz za účelem dočasné ochrany pobývat v Česku až rok. Zároveň mají přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání, na trh práce a nárok na další asistenci, například při ubytování.

V Praze je podle údajů ministerstva přes 58.700 lidí prchajících před válkou. Hlavní město tak zůstává krajem s největším počtem uprchlíků. Asistenční středisko pomoci Ukrajincům v Kongresovém centru Praha v pondělí odbavilo 1348 lidí, proti neděli jich bylo zhruba o 280 více. Od začátku ruské invaze centrum, které je společné pro Prahu a Středočeský kraj, pomohlo 59.872 lidem.

Vláda chce kvůli přílivu ukrajinských uprchlíků prodloužit nouzový stav do konce května. Nouzový stav kabinet vyhlásil 4. března na 30 dní, žádost o prodloužení posoudí dnes poslanci na mimořádné schůzi.

Témata:
Stalo se
Světové celebrity
Kelly Osbourne

Kelly Osbourne se ostře ohradila proti drsným komentářům

Dcera slavného rockera Kelly Osbourne se ostře ohradila proti nevybíravým komentářům, které se v poslední době množí na jejích sociálních sítích. Reagovala tak na posměšky a uštěpačné poznámky uživatelů, kteří se pozastavují nad jejím vzhledem. Lidé jí v komentářích často kladou otázky, zda není nemocná, nebo ji obviňují z užívání léků na hubnutí, přičemž mnozí dodávají, že „nevypadá dobře“.

Světové celebrity
Michael Jackson

Michael Jackson nedojde klidu. Soud dostal další žalobu kvůli zneužívání

Bývalí blízcí přátelé Michaela Jacksona podali na správu pozůstalosti zesnulého zpěváka novou žalobu, v níž ho obviňují z obchodování s dětmi a zneužívání. Sourozenci Frank, Dominic, Marie-Nicole a Aldo Casciovi podali dokumenty u soudu v Los Angeles, kde uvádějí, že je popová hvězda v dětství omamovala drogami a sexuálně napadala. Podle soudních spisů mělo k těmto činům docházet v době, kdy některým z nich bylo pouhých sedm nebo osm let.

Světové celebrity
Leonardo DiCaprio

Leonardo DiCaprio se překvapivě nezúčastní nedělního předávání cen

Leonardo DiCaprio se nezúčastní nedělního předávání cen Actor Awards 2026, přestože je nominován v kategorii nejlepší herec v hlavní roli. Důvodem jeho absence je pracovní vytížení v Evropě, kde momentálně natáčí nový film pod režijním vedením Martina Scorseseho. Snímek s názvem „What Happens at Night“ je adaptací psychologického hororu od Petera Camerona, ve kterém DiCaprio po boku Jennifer Lawrence ztvárňuje manželský pár přijíždějící do malého evropského městečka za účelem adopce.

Světové celebrity
Robbie Williams

Robbie Williams se dočkal nečekaného zastání. Dostal životní příležitost

Sharon Osbourne se na letošním předávání cen Brit Awards v Manchesteru rázně zastala Robbieho Williamse. Bývalý člen skupiny Take That byl totiž vybrán, aby stanul v čele hvězdné superskupiny, která vzdala hold zesnulé rockové legendě Ozzymu Osbourneovi. Ten byl během ceremoniálu posmrtně oceněn cenou za celoživotní přínos.