Na pražském magistrátu se dnes poprvé při povolebním vyjednávání sešli zástupci Prahy Sobě, Pirátů a hnutí STAN. "K posunu v jednání nedošlo, ale určitě jsme připraveni nadále jednat," řekl dnes ČTK a Českému rozhlasu lídr Prahy Sobě a starosta Prahy 7 Jan Čižinský.
Komunální volby v metropoli vyhrála koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) před ANO. Piráti vedení dosluhujícím primátorem Zdeňkem Hřibem skončili třetí, Praha Sobě skončila čtvrtá, pátý STAN a šestá SPD.
"Stále si za Prahu Sobě myslíme, že je třeba vytvořit vyjednávací blok STAN, Praha Sobě a Piráti. To je jediná šance, jak splnit naše předvolební sliby a vytvořit koalici, která nebude závislá na hlasech zastupitelů spojených s kauzou Dozimetr, stíhaných a ověnčených kauzami," řekl Čižinský.
Při povolebním vyjednání a případném sestavování koalice nebude Praha Sobě jednat s hnutím ANO a SPD. "Vnímáme symboliku Prahy a vzít ANO do koalice je něco, jako kdyby premiér Petr Fiala (ODS) dal Andreji Babišovi (ANO) jedno ministerstvo. To je pro nás před prezidentskými volbami naprosto nepřijatelné," řekl Čižinský. O možnosti jednat s SPD podle jeho slov nemá smysl vůbec ani hovořit.
Lídr koalice Spolu, poslanec a bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS) ČTK řekl, že Spolu chce jednat na půdorysu vládní spolupráce, tedy s Piráty a STAN. Se zástupci starostů by se podle Svobody měl vyjednávací tým Spolu sejít dnes večer a s Piráty v pondělí.
Komunální volby v Praze letos vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů bude mít na pátém místě STAN. Šestá je SPD se třemi mandáty. Voleb se zúčastnilo 43,91 procenta voličů.
České dálniční známky od ledna opět zdraží, potvrdilo ministerstvo dopravy v tiskové zprávě. Důvodem je rozšíření dálniční sítě a růst spotřebitelských cen. Za roční kupon si řidiči oproti současnosti připlatí o více než stokorunu.
Středa je dnem předposledního úplňku v roce 2025. Nepůjde o obyčejný úplněk, lidé jsou v očekávání úplňku s přízviskem "super". Měsíc se totiž ve večerních hodinách ocitne v přízemí.
Slavný hollywoodský herec George Clooney nelituje svého zásahu do kampaně před loňskými prezidentskými volbami v USA, kdy "hodil přes palubu" tehdejšího úřadujícího prezidenta Joea Bidena. Za chybu ale označil následnou nominaci viceprezidentky Kamaly Harrisové proti pozdějšímu vítězi Donaldu Trumpovi.
Česko se s kardinálem Dominikem Dukou, jednou z významných osobností katolické církve, rozloučí na konci příštího týdne. Pohřeb proběhne ve svatovítské katedrále na Pražském hradě. Duka zemřel v úterý, bylo mu 82 let.
Několik let vězení hrozí trojici mužů, kteří zapříčinili výrazné omezení železničního provozu během neděle a pondělí. Problémy způsobili krádeží zabezpečovacích kabelů. Provoz se podařilo obnovit během včerejšího dne.
Bývalý prezident Miloš Zeman je od pondělí opět hospitalizován v motolské nemocnici. V týdnu se k jeho zdravotnímu stavu má vyjádřit rodina, nemělo by ale jít o nic vážného. K Zemanovi na lůžku mezitím doputovala smutná zpráva o úmrtí kardinála Dominika Duky.
Podzimní počasí by v Česku mělo panovat i v příštím týdnu, vyplývá z aktuálního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V noci ale za jistých okolností mohou klesat teploty lehce pod nulu.
Policie obvinila jednoho z vězňů v případu vraždy, která se v minulém týdnu stala v plzeňské věznici. Potvrdila také informace, že pachatel oběť uškrtil. Vyšetřování případu pokračuje.
Zesnulý kardinál Dominik Duka zanechal výraznou stopu v církvi i v české společnosti, prohlásil prezident Petr Pavel, který se s duchovním opakovaně setkal. Duka zemřel v noci z pondělí na úterý, bylo mu 82 let.
Desáté výročí soužití oslavili Lucie Bílá a Radek Filipi. Tolik společných let stačí většině párů k tomu, aby se vzali. Oblíbená zpěvačka, která se vdávala celkem dvakrát, ale současný vztah nehodlá povyšovat na vyšší úroveň.
Výčet rezignací politiků hnutí ANO neskončil ustavující schůzí Poslanecké sněmovny, kde se několik zvolených poslanců vzdalo mandátu. Senátorka Jana Mračková Vildumetzová v pondělí překvapivě oznámila, že skončí ve funkci karlovarské hejtmanky.
Americkou politickou scénu zasáhla v úterý smutná zpráva. Ve věku 84 let zemřel známý republikánský politik Dick Cheney, který byl v letech 2001 až 2009 viceprezidentem za vlády George W. Bushe. Bylo mu 84 let. Cheney podlehl komplikacím spojeným se zápalem plic a kardiovaskulárními problémy.