V Praze hygienici zaznamenali další tři případy nákazy opičími neštovicemi

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie., foto: Pixabay
ČTK 3. srpna 2022 18:34
Sdílej:

Pražští hygienici zaznamenali další tři případy nákazy opičími neštovicemi, celkem jich v hlavním městě bylo zaznamenáno 22. Na twitteru o tom dnes informovala pražská hygienická stanice. Jeden případ nákazy se v minulosti objevil i v Ústeckém kraji, celkem by se tedy v Česku mělo jednat o 23 případů.

Tři nové potvrzené nákazy se týkají mužů ve věku 27, 29 a 31 let, kteří před nákazou necestovali. Všem byla nařízená domácí izolace.

Takzvané opičí neštovice se běžně vyskytovaly v zemích západní a střední Afriky. Zhruba v polovině května se nákaza začala šířit i v Evropě, USA či dalších zemích. Světová zdravotnická organizace (WHO) minulý týden vyhlásila kvůli opičím neštovicím nejvyšší stupeň varování, vysoké riziko je podle ní v Evropě. Podle médií ale nemá tento krok přímé praktické důsledky, protože o případných opatřeních rozhodují jednotlivé země.

Česko má k dispozici vakcíny proti opičím neštovicím, které dostalo darem od Evropské komise. Ta očkovací látku nakoupila ze svého rozpočtu a rozděluje ji mezi členské země EU. Celkem by ČR měla dostat 2800 dávek, s plošným očkováním se nepočítá.

Stalo se
České celebrity
Václav Neckář

Václav Neckář pořád neposlouchá. Po návratu ze Slovenska se trápí

Václav Neckář se nakonec pěvecké kariéry nevzdal a zpívá i po osmdesátce, i když už bez doprovodu mladšího bratra Jana, který o staršího sourozence jinak vzorně pečuje. Tentokrát se mu ale Václav vrátil z pódia ve zhoršeném zdravotním stavu. 

Zahraničí
Emmanuel Macron

Macron zvedl telefon a zase si volal s Putinem. Nejspíš ne naposledy

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron spolu poprvé po téměř třech letech mluvili po telefonu. Informovala o tom ruská státní agentura TASS. Řešili válku na Ukrajině či íránský jaderný program. Podle Elysejského paláce se navíc dohodli, že budou v kontaktu i nadále. 

Světové celebrity
Král Charles III.

Královi a monarchii seberou rodinný klenot. Musí se šetřit, vzkazují Britové

Financování britské královské rodiny prošlo pravidelnou kontrolu, v jejímž rámci padlo velké rozhodnutí týkající se dopravy zástupců monarchie. Královský vlak bude nejpozději v roce 2027 vyřazen z provozu. Jde o jedno z úsporných opatření, které oznámil Buckinghamský palác. Informovala o tom BBC. 

Zahraničí
Donald Trump

Příměří v Gaze na obzoru. Trump oznámil, že Izraelci souhlasí

Izrael souhlasí s uzavřením dalšího příměří v Pásmu Gazy, oznámil americký prezident Donald Trump. Během klidu zbraní by se měly dojednat podmínky trvalého míru mezi Izraelem a Hamásem. Reakce palestinského hnutí na Trumpovo prohlášení zatím není známá.