V Praze je podle koordinátora nedostatečná síť služeb pro závislé

V Praze je nedostatek služeb pro drogově závislé a koncem jednoho z kontaktních center v Praze 5 se situace zhorší pro celou metropoli. ČTK to dnes sdělil národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Dodal, že bude jednat se starostkou Prahy 5 Renátou Zajíčkovou (ODS) a dalšími o řešení situace. Navrhne také změnu zákona, která by umožnila vybudování takzvané aplikační místnosti. Kontaktní centrum organizace Progressive v Mahenově ulici v Praze 5 má skončit do půl roku, městská část mu vypověděla nájem.

Praha

V Praze se nacházejí tři kontaktní centra pro drogově závislé, z toho dvě jsou v Praze 5, což vedení městské části dlouhodobě kritizuje. Rada Prahy 5 po jednání s organizací Progressive koncem července schválila výpověď nájmu v prostorách, kde centrum působilo téměř 20 let. Organizace postup kritizovala i s ohledem na to, že se jí nepodařilo najít náhradní prostory.

Podobně se vyjádřil i protidrogový koordinátor. "Se znepokojením sleduji neochotu jednotlivých městských částí vyjít vstříc Praze 5 a najít prostory pro lepší rozložení těchto zařízení na území Prahy, opatrnost magistrátu hlavního města Prahy použít svoji autoritu a své budovy, či prostory k tomu vhodné, a vyjednat jasné řešení," uvedl.

Vedení Prahy nedávno schválilo strategii, podle které se má nynější počet kontaktních center nejméně ztrojnásobit. Pro organizace, které se podporou drogově závislých zabývají, je však v metropoli dlouhodobě problém sehnat prostory, a to i v důsledku odporu politiků na městských částech. Ke schválené strategii se tak vyjadřují spíše skepticky.

Vobořil dále uvedl, že v Praze chybí některé v zahraničí běžné služby. "Pokud hovoříme pouze o problému užívání nelegálních drog, tak zcela jistě jedno z vhodných řešení pro místa, kde se nejvíce shromažďuje vyšší počet uživatelů heroinu, jsou takzvané aplikační místnosti," uvedl. Dodal, že v současnosti není podle vyjádření policie tato služba možná, a proto navrhne změnu zákona, která by ji umožnila.

Koordinátor se také chce setkat se Zajíčkovou, zástupci policie, vedením Prahy a městských částí a členy odborné společnosti. "Pokusíme se najít řešení jak pro organizaci Progressive, tak pro rozšíření služeb pomoci v Praze," dodal. K řešení situace minulý týden vyzvala také Česká asociace streetwork, podle které by městská část měla prodloužit centru výpovědní lhůtu a ve spolupráci s pražským magistrátem najít nové prostory.

Podle analýzy, kterou letos na jaře zpracovala Klinika adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, bylo v roce 2021 klientem kontaktních center v Praze asi 7000 lidí, o rok dříve to bylo asi 6000. Dalších zhruba 10.000 lidí trpících závislostmi loni v Praze využilo terénních programů, ambulantních a podobných adiktologických služeb. V Praze je podle Vobořila až pětina všech problémových uživatelů drog v republice a velká část z nich patří mezi takzvané mobilních uživatele, kteří v metropoli nebydlí.

Témata: Praha | drogy

Policie už o víkendu zkontrolovala na hranicích 18 tisíc lidí. Zadržela…

02.10.2022 11:15 Policisté od sobotního rána prověřili za 24 hodin na hranicích se Slovenskem 18.781 lidí, zadrželi…

Zeman, Čaputová a další prezidenti odmítli anexi okupovaných ruských území

02.10.2022 10:44 Devět prezidentů zemí střední a východní Evropy, včetně Miloše Zemana, ve společném prohlášení…

Dočasnou ochranu za poslední týden získalo 3152 Ukrajinců

02.10.2022 10:05 Dočasnou ochranu v Česku za uplynulý týden získalo 3152 uprchlíků před válkou na Ukrajině, je to o…

Šíření covidu nadále zrychluje, přibyli hospitalizovaní i vážně nemocní

02.10.2022 08:50 Šíření covidu-19 v Česku nadále zrychluje. V sobotu testy v Česku potvrdily 667 případů koronaviru,…

Návrh ANO na širší osvobození od koncesionářských poplatků u vlády asi…

02.10.2022 08:44 Zejména kvůli zásadním dopadům na příjmy České televize a Českého rozhlasu kabinet Petra Fialy (ODS…

Vláda nejspíš neupraví povinnosti nezaměstnaných vůči úřadům práce

02.10.2022 08:33 Návrh poslanců opozičního hnutí ANO na úpravu povinností nezaměstnaných lidí vedených na úřadech…

Spolu má velkou budoucnost, řekl Fiala po úspěchu ve volbách. Babiš…

01.10.2022 20:25 Aktualizováno ládní koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) získala při započtení všech podporovaných kandidátů při…

Místopředseda TOP 09 Czernin obhájil mandát senátora

01.10.2022 20:22 Aktualizováno Senátorem ve volebním obvodu Jičín bude opět Tomáš Czernin (TOP 09). Ve 2. kole senátních voleb…

Senátní volby ovládla vládní ODS, získala celkem osm mandátů

01.10.2022 19:18 Aktualizováno Vítězem letošních senátních voleb se stala ODS, získala osm mandátů z 27. Šest křesel vybojovala…

Fiala: Koalice Spolu oznámí svůj postup ohledně kandidáta na Hrad v úterý

01.10.2022 19:15 Koalice Spolu oznámí svůj postup ve výběru prezidentského kandidáta v úterý 4. října. Na dnešní…

Související:

Nejnovější