V Praze je podle koordinátora nedostatečná síť služeb pro závislé

V Praze je nedostatek služeb pro drogově závislé a koncem jednoho z kontaktních center v Praze 5 se situace zhorší pro celou metropoli. ČTK to dnes sdělil národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Dodal, že bude jednat se starostkou Prahy 5 Renátou Zajíčkovou (ODS) a dalšími o řešení situace. Navrhne také změnu zákona, která by umožnila vybudování takzvané aplikační místnosti. Kontaktní centrum organizace Progressive v Mahenově ulici v Praze 5 má skončit do půl roku, městská část mu vypověděla nájem.

Praha

V Praze se nacházejí tři kontaktní centra pro drogově závislé, z toho dvě jsou v Praze 5, což vedení městské části dlouhodobě kritizuje. Rada Prahy 5 po jednání s organizací Progressive koncem července schválila výpověď nájmu v prostorách, kde centrum působilo téměř 20 let. Organizace postup kritizovala i s ohledem na to, že se jí nepodařilo najít náhradní prostory.

Podobně se vyjádřil i protidrogový koordinátor. "Se znepokojením sleduji neochotu jednotlivých městských částí vyjít vstříc Praze 5 a najít prostory pro lepší rozložení těchto zařízení na území Prahy, opatrnost magistrátu hlavního města Prahy použít svoji autoritu a své budovy, či prostory k tomu vhodné, a vyjednat jasné řešení," uvedl.

Vedení Prahy nedávno schválilo strategii, podle které se má nynější počet kontaktních center nejméně ztrojnásobit. Pro organizace, které se podporou drogově závislých zabývají, je však v metropoli dlouhodobě problém sehnat prostory, a to i v důsledku odporu politiků na městských částech. Ke schválené strategii se tak vyjadřují spíše skepticky.

Vobořil dále uvedl, že v Praze chybí některé v zahraničí běžné služby. "Pokud hovoříme pouze o problému užívání nelegálních drog, tak zcela jistě jedno z vhodných řešení pro místa, kde se nejvíce shromažďuje vyšší počet uživatelů heroinu, jsou takzvané aplikační místnosti," uvedl. Dodal, že v současnosti není podle vyjádření policie tato služba možná, a proto navrhne změnu zákona, která by ji umožnila.

Koordinátor se také chce setkat se Zajíčkovou, zástupci policie, vedením Prahy a městských částí a členy odborné společnosti. "Pokusíme se najít řešení jak pro organizaci Progressive, tak pro rozšíření služeb pomoci v Praze," dodal. K řešení situace minulý týden vyzvala také Česká asociace streetwork, podle které by městská část měla prodloužit centru výpovědní lhůtu a ve spolupráci s pražským magistrátem najít nové prostory.

Podle analýzy, kterou letos na jaře zpracovala Klinika adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, bylo v roce 2021 klientem kontaktních center v Praze asi 7000 lidí, o rok dříve to bylo asi 6000. Dalších zhruba 10.000 lidí trpících závislostmi loni v Praze využilo terénních programů, ambulantních a podobných adiktologických služeb. V Praze je podle Vobořila až pětina všech problémových uživatelů drog v republice a velká část z nich patří mezi takzvané mobilních uživatele, kteří v metropoli nebydlí.

Témata: Praha | drogy

Jurečka plánuje navrhnout zvýšení platů ve veřejném sektoru

23.06.2024 19:59 Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje na úterní schůzce tripartity…

Ve sněmovních volbách by zvítězilo opoziční hnutí ANO

23.06.2024 15:43 V červnu by ve sněmovních volbách zvítězilo opoziční hnutí ANO s 32,9 procenta hlasů, ukazuje…

Korespondeční volba pro Čechy žijící v zahraničí prošla Sněmovnou

21.06.2024 15:49 Češi žijící v zahraničí pravděpodobně budou moci v příštích řádných volbách do Poslanecké sněmovny…

ANO v evropské politice odchází z Renew i ALDE

21.06.2024 11:57 Hnutí ANO opustí liberální frakci Renew Europe v Evropském parlamentu (EP) a také Alianci liberálů…

Policie připustila chyby při zásahu během střelby na FF UK

20.06.2024 14:01 Policisté ve čtvrtek uvedli, že se chtějí poučit z chyb během zásahu při prosincovém útoku na…

Feri podal ve své kauze dovolání k Nejvyššímu soudu

19.06.2024 18:42 Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a…

Univerzita si bude stěžovat na odložení případu střelby na FF UK

17.06.2024 18:29 Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu…

Jeden mrtvý po explozi munice ve vojenském prostoru Libavá

17.06.2024 16:08 Ve vojenském prostoru Libavá nedaleko Olomouce došlo dopoledne během plánovaného výcviku…

V Jičíně došlo k nehodě při závodech, pět lidí se zranilo

15.06.2024 21:32 Záchranáři zasahovali v sobotu dopoledne u nehody při motocyklových závodech v Jičíně. Událost si…

Střelec z Filozofické fakulty UK se chtěl pomstít, vyplývá z vyšetřování

12.06.2024 13:01 Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v…

Související:

Nejnovější