V Praze přibylo zatím nejvíce případů opičích neštovic za jediný den

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie., foto: Pixabay
ČTK 28. července 2022 17:44
Sdílej:

Pražští hygienici dnes zaznamenali čtyři nové případy nákazy opičími neštovicemi. Je to nejvyšší denní přírůstek od 24. května, kdy byl oznámen první případ. V celém Česku dosud bylo potvrzeno 20 případů nákazy, z toho 19 v hlavním městě a jeden v Ústeckém kraji. Na webu to uvedla pražská hygienická stanice.

Lidem, u kterých se dnes nákaza opičími neštovicemi potvrdila, je 17, 36, 37 a 42 let. Jeden z nakažených v červenci podle zjištění hygieniků pobýval tři týdny ve Francii, druhý zhruba 14 dní ve Španělsku. Dalším nakaženým je cizinec, který do Prahy přicestoval před třemi týdny z Velké Británie. Všem čtyřem byla nařízena domácí izolace.

Ani v jednom z případů hygienici neuvedli, zda šlo o muže či ženu. Důvodem je ochrana osobních údajů.

Takzvané opičí neštovice se běžně vyskytovaly v zemích západní a střední Afriky. Zhruba v polovině května se nákaza začala šířit i v Evropě, USA či dalších zemích. Světová zdravotnická organizace (WHO) minulý týden vyhlásila kvůli opičím neštovicím nejvyšší stupeň varování, vysoké riziko je podle ní v Evropě. Podle médií ale nemá tento krok přímé praktické důsledky, protože o případných opatřeních rozhodují jednotlivé země.

Do Česka tento týden dorazilo 1400 dávek vakcíny proti opičím neštovicím. Vakcíny země dostala darem od Evropské komise, která očkovací látku nakoupila ze svého rozpočtu a rozděluje ji mezi členské země EU. Celkem by ČR měla dostat 2800 dávek, s plošným očkováním se nepočítá.

Stalo se
České celebrity
Agáta Hanychová

Agáta Hanychová má konečně jasno. Vydala se správným směrem

Agáta Hanychová je po úspěchu na podcastových cenách na koni, což dokazují její vyjádření k umístění, které podle svých slov nečekala. Překvapivého triumfu zároveň využila k dalším neadresným výpadům vůči někdejší kamarádce Ornelle Koktové. Znovu totiž dala najevo, že nelituje konce jejich společného projektu. 

České celebrity
Jiřina Bohdalová na KVIFF 2024

Jiřina Bohdalová a Miloš Zeman. Herečka popsala jejich první setkání

Česko sužuje vlna veder, ale Jiřina Bohdalová neměla problém vyrazit ve středu na křest nové knihy exprezidenta Miloše Zemana. Na akci prozradila, jak vlastně začínají taková přátelství mezi slavnými herci či umělci a vrcholnými politiky. 

Světové celebrity
Král Charles III.

Karel III. se zapsal do dějin. Jako první britský panovník zveřejnil daňové přiznání

Britský král Karel III. splnil, co slíbil. Ve čtvrtek jako první panovník Spojeného království v historii zveřejnil daňové přiznání. Poddaní se tak dozvěděli, že monarcha odvádí do rozpočtu miliony liber. Informovala o tom BBC. 

Světové celebrity
princ George z Walesu

Královská rodina má o budoucnosti prince George jasno!

Britská královská rodina oficiálně potvrdila, že princ George na podzim letošního roku nastoupí na prestižní chlapeckou internátní školu Eton College. Budoucí král, který 22. července oslaví své třinácté narozeniny, tímto krokem ukončil dlouholeté spekulace o tom, kam ho jeho rodiče, princ William a princezna Kate, pošlou studovat.