V Praze přistálo letadlo se záchranáři, kteří pomáhali po zemětřesení v Turecku

Český USAR v Turecku
Český USAR v Turecku, foto: HZS ČR
ČTK 17. února 2023 17:45
Sdílej:

Na pražském Letišti Václava Havla přistálo dnes v 16:40 letadlo s českými záchranáři, kteří pomáhali v tureckém městě Adiyaman s následky ničivého zemětřesení. Ze sutin vyprostili 78 mrtvých a dva živé lidi. Na letišti záchranáře přivítali ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) či turecký velvyslanec v Praze. Záchranáři podle Rakušana udělali Česku velmi dobré jméno, ocenil jejich práci, ale i to, jak rychle do Turecka vyrazili.

Zemětřesení, které 6. února postihlo jihovýchod Turecka a severozápad sousední Sýrie, si vyžádalo podle posledních údajů necelých 44.000 obětí. Z toho víc než 38.000 mrtvých je v Turecku. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) jde o nejhorší přírodní katastrofu v oblasti za poslední století.

Takzvaný USAR (Urban Search and Rescue) tým vyrazil do Turecka v pondělí 6. února večer a nasazen byl nepřetržitě od úterý. "Patří jim obrovské díky. Předvedli, co čeští záchranáři dovedou," uvedl Rakušan. Vnitro podle něj povolilo odlet v řádu hodin a Češi byli jedni z prvních, kdo na místo dorazili. Podle Rakušana se ukázala jako prospěšná cvičení, díky kterým se bezchybně zvládla logistika.

Účastníky mise označil Rakušan za hrdiny. "Udělali České republice skvělé jméno v podmínkách, které byly pro běžného civilistu nepředstavitelné," dodal. Práce byla smutná a deprimující, ale také odměněna štěstím, řekl Rakušan. Minulý týden čeští záchranáři ze sutin zachránili dva živé lidi, další živou ženu pomohl v troskách najít kolegům z jiného týmu pes české kynologické skupiny.

Česko původně vyslalo do Turecka tým 68 záchranářů, jehož členy byli vedle hasičů i lékaři, stavební inženýři či kynologové. O víkendu se k němu připojili další dva hasiči, kteří přiletěli armádním letounem CASA spolu s nákladem humanitární pomoci a vybavením pro hasiče. Součástí humanitární pomoci bylo především oblečení.

Generální ředitel Hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček na letišti řekl, že v tureckém městě Adiyaman odvedli záchranáři skvělou práci, kterou oceňují i místní. "Když si vezmeme celkový výkon všech 18 týmů v Adiyamanu, tak český tým odvedl 26 procent výkonů. Z pohledu Turecka téměř deset procent výkonů všech zahraničních týmů," řekl.

Vedoucí českého týmu Jiří Němčík ocenil podporu, která se k záchranářům dostávala. "Všichni si byli vědomi v té obrovsky těžké situaci, co je naším cílem, nikdo neměl tendenci ani na chvíli polevit," řekl. Turecký velvyslanec v Praze Egemen Bagis poděkoval Česku a českým občanům za skutečné přátelství a solidaritu.

Letadlo společnosti Smartwings a dva letouny české armády dopravily dnes do Turecka deky ze skladů Správy státních hmotných rezerv (SSHR), spotřební zdravotnický materiál nakoupený z programu Medevac či 500 traumasetů od Českého červeného kříže. Podle ministerstva vnitra zásilka obsahovala například obvazy, šití, rukavice, škrtidla, kanyly a chirurgické nástroje.

Stalo se
Světové celebrity
Miley Cyrus

Miley Cyrus otevřeně promluvila o dospívání pod drobnohledem veřejnosti

Miley Cyrus, která se v showbyznysu pohybuje již dvě desetiletí, se otevřeně rozpovídala o dospívání pod drobnohledem veřejnosti. Třiatřicetiletá zpěvačka přiznala, že v období po ukončení seriálu Hannah Montana čelila velmi přísným soudům okolí. V té době by ocenila radu své kmotry Dolly Parton, která razí heslo, aby si každý hleděl svého a byl věrný sám sobě.

Světové celebrity
Ed Sheeran

Kolik platí na daních autorka Harryho Pottera nebo Ed Sheeran?

Výroční žebříček největších plátců daní ve Velké Británii, který sestavuje deník Sunday Times, přinesl pro rok 2026 několik překvapení. Na úplný vrchol se poprvé vyhoupli miliardáři Fred a Peter Doneovi, majitelé sázkové kanceláře Betfred. Bratři, kteří své podnikání založili ve Warringtonu již v roce 1967, odvedli do státní pokladny odhadem 400,1 milionu liber, což představuje téměř padesátiprocentní nárůst oproti jejich předchozí daňové povinnosti.

Světové celebrity
Catherine O'Hara

Na zesnulou herečku Catherine O’Hara zavzpomínal i slavný režisér Tim Burton

Režisér Tim Burton vzdal dojemnou poctu herečce Catherine O’Hara, která v pátek šokovala svět zprávou o svém náhlém úmrtí ve věku 71 let. Burton, jenž s herečkou spolupracoval na mnoha svých ikonických projektech, ve svém vyznání uvedl, že Catherine byla výjimečnou součástí jeho života i „života po životě“ a poděkoval jí za světlo, které všem dávala.

Světové celebrity
Kim Kardashian

Kim Kardashian prozradila, jak to bylo s fotkami Harryho a Meghan

Kim Kardashian vnesla jasno do spekulací ohledně smazaných fotografií prince Harryho a Meghan Markle z oslavy 70. narozenin Kris Jenner. Během podcastu „Khloe in Wonderland“ Kim přiznala, že královský pár rodinu osobně požádal o odstranění snímků ze sociálních sítí. Listopadová oslava, kterou doprovázela hvězdná účast, vyústila v situaci, kterou sestry nyní označují jako „photogate“.