V pražské zoo se poprvé v historii narodila dvojčata pandy červené

V pražské zoo se poprvé narodila dvojčata pandy červené
V pražské zoo se poprvé narodila dvojčata pandy červené, foto: Tereza Mrhálková, Zoo Praha
Pavel Dratva , ČTK 7. září 2021 15:49
Sdílej:

V pražské zoologické zahradě se vůbec poprvé narodila dvojčata pandy červené. Nyní téměř tříměsíční mláďata zatím zůstávají v boudě, kam je jejich matka chodí kojit. Chovatelé nicméně očekávají, že se malé pandy začnou po venkovním výběhu pohybovat v brzké době. Zoo dnes o tom informovala ČTK v tiskové zprávě.

"Jejich pohlaví zatím neznáme, musíme počkat, až mláďata začnou opouštět boudu. Rychle rostou a jejich zbarvení pomalu připomíná vzhled dospělých zvířat, ať už jde o obličejovou masku nebo pruhovaný ocas," uvedla vrchní chovatelka Denisa Zběhlíková.

Rodiči novorozených pandích dvojčat jsou samice Regica a samec Pat. Zatímco třináctiletý Pat je už zkušeným otcem, pro dvouletou Regicu, která v pražské Troji žije od loňského roku, jsou to první potomci. Ve volné přírodě se o mláďata stará výhradně samice. Důvodem je to, že pandy červené žijí ve svém přirozeném prostředí převážně samotářsky. Samice rovněž pro své potomky připravuje hnízdo ve stromové dutině.

Pandy červené jsou podle zoo choulostivé šelmy, jejichž chov je náročný. Podle Mezinárodního svazu ochrany přírody (International Union for Conservation of Nature, IUCN) se jedná o ohrožený druh. Původním domovem pand jsou horské lesy a bambusové houštiny v Číně, Indii, Bhútánu a Barmě. Tamní lidé je loví pro maso a kožešinu, která například v čínském Jün-nanu symbolizuje šťastná manželství, a proto se z ní šijí čapky pro novomanžele. Tyto zhruba třiceticentimetrové a pětikilové savce ohrožuje rovněž úbytek jejich přirozeného prostředí.

Pražská zoo chová pandy červené od roku 1955. Nyní mohou návštěvníci zoo pandy pozorovat ve výběhu u hlavního vchodu. Původně byl tento výběh, který byl v zoo vybudovaný jako první, určený vlkům. Do dnešní podoby byl upravený v roce 1993. Chov pand červených v Troji ale dlouho nebyl úspěšný. První odchov se v Praze podařil v roce 2012, kdy se samici Marii a samci Patovi narodil sameček Akim.

Zoo v pražské Troji patří mezi turisticky nejnavštěvovanější místa. Kvůli pandemii covidu-19 však zaznamenala úbytek návštěvníků. Loni do zahrady zavítalo 851.623 lidí, tedy téměř o 605.000 méně než v roce 2019. Zoo byla v důsledku protiepidemických opatření 114 dnů uzavřená pro veřejnost a v mnohé další dny roku byl provoz omezený.

Témata:
Stalo se
Zahraničí
Volodymyr Zelenskyj na tiskové konferenci

Ukrajinci neztrácejí čas. Zelenskyj promluvil o dalších jednáních

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prozradil, že Kyjev již na úvodní dny roku 2026 naplánoval dvě jednání se svými spojenci. Ukrajina tak chce navázat na nedělní rozhovory Zelenského s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. 

České celebrity
Karlos Vémola

Malá útěcha pro zadrženého Vémolu. Díky lékařům se mu ulevilo

Zadržený zápasník Karlos Vémola se podle nejnovějších informací dočkal jisté úlevy. V úterý se konečně podrobil lékařskému zákroku, který se původně chystal absolvovat v den, kdy jej policie zadržela. 

Domácí
Ilustrační fotografie.

Vlaková doprava na Silvestra a Nový rok: Výrazná omezení i posilové vozy

Oslava příchodu nového roku znamená tradiční menší zájem o cestování. Provoz na železnici se proto utlumí už ve večerních hodinách. Sváteční klid na železnici se však během Nového roku rychle změní a odpoledne se již očekává ve vlacích rušno. České dráhy jsou připraveny posílit vlaky na nejvíce vytížených dálkových linkách a doporučují zákazníkům rezervaci míst. 

Počasí
Počasí

Počasí se do víkendu neobejde bez výstrah. Hrozí tři nebezpečné jevy

Počasí v Česku se až do prvního lednového víkendu neobejde bez výstrah. Varování meteorologů začne platit během silvestrovského dopoledne. Dnes a v dalších dvou dnech hrozí vydatné sněžení, sněhové jazyky či závěje i silný vítr.