Levicová Národní lidová fronta (NFP) překvapivě zvítězila v předčasných parlamentních volbách ve Francii, předstihla centristickou alianci prezidenta Emmanuela Macrona i krajně pravicovou stranu Národní sdružení (RN). Uvedl to server France24.
Žádná strana však nezískala absolutní většinu v parlamentu, jak ukazují tzv. exit pooly čtyř předních průzkumných agentur, zveřejněné hned po skončení nedělního druhého kola.
Podle médií by NFP měla mít v dolní komoře parlamentu, Národním shromáždění, 172 až 215 poslanců, Macronova aliance Celkem (ENS) 150 až 180 poslanců a Národní sdružení Marine Le Penové 115 až 155 poslanců.
Tyto výsledky jsou nečekané, protože po prvním kole před týdnem se očekávalo, že ačkoli RN nezíská absolutní většinu, bude mít pravděpodobně možnost sestavit novou vládu.
Další vývoj je těžké předvídat vzhledem k rozložení sil v parlamentu. Jedním z možných scénářů je, že levice by mohla získat podporu centristických sil a vytvořit buď menšinovou vládu, nebo velkou koalici. V tomto případě by Macron možná musel jmenovat premiéra z řad levice, píše DPA.
Levicový blok je však vnitřně rozdělený a má rozdílné názory na mnoho zásadních politických otázek. Pokud se žádné straně nepodaří sestavit vládu, současný kabinet by mohl dočasně zůstat ve funkci, nebo by mohla být jmenována úřednická vláda.
Účast voličů byla ve druhém kole vysoká. Tři hodiny před uzavřením volebních místností (v 20:00) odevzdalo svůj hlas 59,7 procenta oprávněných voličů, což je nejvíce od roku 1981.
Dáda Patrasová konečně vyrazila do společnosti, přičemž u toho nechyběl její manžel Felix Slováček. Došlo tak k situaci, kterou momentálně řeší celé Česko. Jen tak přejít ji nemohla ani sama herečka. Co psala poté, co se vše seběhlo, na sociální sítě?
Dara Rolins se po úterním dramatu podělila o emoce českých fotbalistů, kteří po 20 letech slaví postup na mistrovství světa. Leckdo nabyl dojmu, že díky snoubenci Pavlu Nedvědovi byla sama přímo v kabině. Bylo to ale celé jinak.
Začalo čtyřdenní velikonoční volno, které má doprovázet poměrně teplé počasí. Maximální teploty během období překročí 20 stupňů. K jarním svátkům se zároveň vztahuje spousta pranostik. Často jde jen o pověry, zdůraznili meteorologové.
Nikdo už s tím nepočítal, takže o to větší radost by měla zavládnout. Legendární kanadská zpěvačka Céline Dion, kterou v posledních dnech ochromily vážné zdravotní problémy, oznámila návrat na koncertní pódia.
Ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé) podle svých slov "vyřešil" svého předchůdce Martina Baxu a odvolal ho ze správní rady mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Baxa mu vzkázal, že bude i tak nadále bránit svobodnou a otevřenou kulturu v Česku.
Československým šoubyznysem otřásá další rozchod. Karlos Vémola a jeho manželka Lela si podle dostupných informacích dali sbohem. Není to přitom poprvé, co zápasník a slovenská modelka rozešli.
Agáta Hanychová se v březnu dostala do nezáviděníhodné situace, protože z úspěšného společného podcastu odešla Ornella Koktová. Prvně jmenovaná se rozhodla pokračovat na vlastní pěst. Nyní fanouškům prozradila, na co se mohou těšit.
Velikonoce si zvolil dopravní podnik pro další z plánovaných výluk metra. Od pátku do pondělí nebudou jezdit vlaky na značné části linky C. Nahradí je autobusy. Podle dopravce se bude opravovat trať.
Nadcházející státní návštěva krále Karla III. ve Spojených státech, která je naplánována na konec dubna, s sebou přináší i citlivá politická témata. Někteří američtí zákonodárci totiž veřejně vyzvali britského panovníka, aby se během své cesty setkal s oběťmi sexuálního predátora Jeffreyho Epsteina. Podle informací magazínu People však k takovému setkání nedojde, a to z velmi konkrétních právních důvodů.
Vztahy mezi královnou Alžbětou II. a jejím vnukem princem Harrym byly v posledních letech jejího života mnohem napjatější, než se na veřejnosti zdálo. Nová biografie „Queen Elizabeth II: A Personal History“ od Huga Vickerse, dlouholetého přítele královské rodiny, přináší šokující detaily o tom, jak se zesnulá panovnice musela před Harrym a jeho ženou Meghan chránit.
Britský princ Harry, vévoda ze Sussexu, otevřeně podpořil nedávné průlomové rozsudky proti technologickým gigantům. Na globálním summitu o ochraně soukromí, umělé inteligenci a kybernetické bezpečnosti ve Washingtonu DC neskrýval své nadšení z toho, že velké korporace konečně čelí odpovědnosti. Reagoval tak na případy z minulého týdne, kdy poroty v USA nařídily společnostem Meta a YouTube zaplatit miliony dolarů za škody způsobené jejich platformami.
Policie od středy vyšetřuje podezřelé úmrtí dvou osob v Plzni. Podle dosavadních zjištění se na jejich smrti nepodílela další osoba. Kriminalisté pracují se dvěma vyšetřovacími verzemi.