Tchaj-wan úspěšně odolal "vnějším silám", které se snažily ovlivnit prezidentské volby, prohlásil vítěz Laj Čching-te, známý též jako William Laj. Ve svém projevu děkoval občanům za psaní nové kapitoly tchajwanské demokracie a zdůraznil, že mezinárodní společenství by mělo stát na straně demokracie v kontrastu k autoritářství.
V sobotu se stal vítězem prezidentských voleb na Tchaj-wanu Laj Čching-te, kandidát vládní Demokratické pokrokové strany (DPP). Ústřední volební komise dosud spočítala 99 % hlasů, přičemž Laj získal 40,1 % hlasů voličů.
Jeho hlavní konkurent Chou Jou-i z konzervativní nacionalistické strany Kuomintang (KMT) získal 33,4 % hlasů, zatímco kandidát Tchajwanské lidové strany (TPP), Kche Wen-če, obdržel podporu 26,5 % voličů.
Laj, současný viceprezident známý též jako William Lai na Západě, zajistil straně DPP třetí funkční období, což ji činí první stranou s tímto úspěchem od zavedení přímých prezidentských voleb v roce 1996.
Předvolební atmosféru ovlivnilo napětí s Čínou, která má největší obavy z vládnoucí DPP, prosazující nezávislost. Čína opakovaně hrozila vojenským zásahem k obnovení kontroly nad Tchaj-wanem.
Čínská armáda v pátek oznámila, že zničí veškeré pokusy o prosazování nezávislosti Tchaj-wanu. Mluvčí čínského ministerstva obrany Čang Siao-kang prohlásil, že "čínská Lidová osvobozovací armáda (PLA) si stále udržuje vysokou míru ostražitosti a přijme veškerá nezbytná opatření k rázné likvidaci jakýchkoli snah o nezávislost Tchaj-wanu."
Čang Siao-kang obvinil vládnoucí Demokratickou pokrokovou stranu (DPP) na Tchaj-wanu, že svými nákupy zbraní od USA tlačí tento ostrov k nebezpečným podmínkám války. Volby na Tchaj-wanu sleduje celý svět, neboť vítěz bude vést tento strategicky významný ostrov, který hraje klíčovou roli v oblasti výroby polovodičů, upozorňuje AFP.
Oficiální název Tchaj-wanu je Čínská republika a stejně jako Čínská lidová republika na pevnině se oba státní útvary považují za jediného reprezentanta Číny. Rozešly se během občanské války, v níž v roce 1949 na pevnině zvítězili komunisté. Poražený Kuomintang se uchýlil na Tchaj-wan.
Prezident USA Harry Truman vysláním sedmé flotily k ostrovu znemožnil komunistům obsadit ho. Kuomintang byl na Tchaj-wanu jedinou povolenou stranou až do konce 80. let. Demokratický systém více politických stran se tam prosadil až v roce 1991, kdy se uskutečnily první svobodné prezidentské volby.
Tchaj-wan byl po skončení občanské války zároveň jediným reprezentantem Číny v OSN. Teprve v roce 1971 Valné shromáždění OSN odhlasovalo, že zástupcem Číny je Peking. Většina zemí poté své oficiální diplomatické zastoupení přesunula do ČLR. Peking ostrov považuje za 23. čínskou provincii a součást svého území.
Od roku 1988 se tchajwanská vláda na mezinárodní scéně přiklonila k " diplomacii šekové knížky " (ekonomická podpora výměnou za diplomatické uznání). Do roku 1995 navázala diplomatické styky s 29 zeměmi, dnes jich má už jen 12 (včetně Vatikánu) ze 193 členských zemí OSN. Desítky dalších států udržují kontakty na neoficiální úrovni.
Vémolovi si potrpí na životě v luxusu a dá se předpokládat, že na tom nic nezmění ani narození třetího potomka. Karlos a Lela v úterý oznámili, že se stali trojnásobnými rodiči. Hrdá maminka posléze prozradila, čím ji manžel po náročném porodu obdaroval.
Dvě dějství bude mít za dva týdny poslední rozloučení s hercem Aloisem Švehlíkem, který zemřel ve středu ve věku 85 let. Po prvním dějství v budově Národního divadla, kde zesnulý dlouhá léta hrál, bude následovat zádušní mše.
Česko zasáhla ve středu smutná zpráva o odchodu legendárního herce Aloise Švehlíka. Bylo mu 85 let. Osobně se s ním kolegové budou moci rozloučit za dva týdny, mnozí ale využili možnosti, kterou jim nabízí dnešní doba a sociální sítě. Smutnila i Jitka Schneiderová.
Při pohledu z okna asi nebudete chtít věřit tomu, že se o víkendu vrátí zima, ale je to tak. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před mrazem ve vegetačním období. Teploty mají o víkendu klesat až k -5 °C.
Jakub Prachař a jeho partnerka Sara Sandeva mají od konce března na Primě nový seriál nesoucí jejich jména. Úplně všechno ale nedělají společně, jak by se mohlo někdy zdát. Důkaz o tom najdete na sociálních sítích.
Agáta Hanychová ani nijak nezastírá, že se snaží všemožně šlapat po Jaromíru Soukupovi. Naposledy se do podcastu, který dělá s kamarádkou Ornellou Koktovou, pozvala podnikatelova soupeře v připravovaném boxerském zápase. Jenže přišel zákaz.
Petr Janda si v nedávné době prošel zdravotními problémy, musel dokonce podstoupit zákrok se srdcem. Nikdo ale nepředpokládal, že by mohl uvažovat o konci kariéry. Vždyť Olympic je tu s námi odnepaměti. Proto všechny fanoušky zaskočila nejnovější slova legendárního rockera.
Kolem Jaromíra Soukupa je v posledních dnech zase rušno a nejde jen o jeho chystaný boxerský zápas. Opět se otevřela otázka jeho vztahu s Evou Feuereislovou alias Plastic Queen. Nyní je prý rozchod hvězdného páru opravdu definitivní.
Zimní počasí ještě neřeklo poslední slovo. Příští týden se do Česka mohou vrátit nejen mrazy, ale podle ČHMÚ.cz i sněžení, a to i ve středních polohách.
Nečekaný vývoj nastává poté, co Eva Feuereislová oznámila definitivní rozchod s Jaromírem Soukupem. Některé indicie naznačují, že Plastic Queen spojila síly s jinou Soukupovou bývalkou, konkrétně s Agátou Hanychovou. Není přitom žádným tajemstvím, že obě dámy se neměly zrovna v lásce.
Princ Harry rezignoval na pozici v charitě, kterou sám pomáhal zakládat. Mohou za to spory mezi zakladateli organizace a předsedkyní představenstva. Informovala o tom britská BBC.
Michal David se nechtěně ocitl v centru dění během mely, která se strhla na plese na Kanárech. Nikdo z aktérů nechce z incidentu dělat velkou věc, jen jeden ostatně prozradil jakékoliv podrobnosti. Co se tedy stalo?