V provozu zůstávají jen některé skiareály, zájem o lyžování byl slabý

Teplé počasí nepřeje lyžování v Česku, některé skiareály jsou kvůli oblevě zavřené nebo mají omezený provoz. Vzhledem k podmínkám tak byla víkendová návštěvnost v otevřených areálech podle provozovatelů slabší, než jakou obvykle evidují začátkem ledna. Očekávají však, že se situace zlepší poté, co se ochladí a budou moci vyrobit nový technický sníh.

Lyžování, ilustrační fotografie.

V níže položených místech se lyžuje jen výjimečně, téměř bez sněhu jsou i mnohé běžecké tratě. Například na otevřené sjezdovky v Krkonoších nebo Orlických horách podle zjištění ČTK o víkendu ale dorazily tisíce lyžařů.

Přes 5000 lyžařů a výletníků přijelo do krkonošského střediska Černá hora - Pec, kde lze jezdit na téměř 11 kilometrech sjezdovek v pěti areálech. V největším krkonošském lyžařském areálu Špindlerův Mlýn je v provozu osm z 18 sjezdovek, zhruba 12 kilometrů sjezdových tratí a nabídka pro lyžaře by měla zůstat ve stejném rozsahu i v následujících dnech.

V Orlických horách jsou v provozu střediska v Deštném, v Říčkách a na obou stranách Bukové hory a navzdory oblevě má všechny sjezdovky otevřeny i resort Dolní Morava na Orlickoústecku.

V Jizerských horách jsou i přes oblevu v provozu tři střediska. Jede i areál na Ještědu, kam podle ředitele střediska Jakuba Hanuše přijeli o víkendu lyžaři, kteří jsou ochotni akceptovat zhoršené sněhové podmínky. "Je to vyloženě jarní lyžovačka," uvedl.

Provoz se snaží udržet také některá šumavská střediska. Například Kvilda nebo skiareál Lipno, který za víkend eviduje přibližně sedm stovek lyžařů, uvedla za areál Olga Kneiflová. Areál Špičák jede v omezeném provozu. V Železné Rudě sníh není, sedačková lanovka na Pancíř je ale v provozu a mohou ji využít pouze pěší turisté.

Všechny areály stojí i v krušnohorském Božím Daru. "V provozu není nic, jet se nedá ani na běžky," řekla Daniela Tautermannová z tamního infocentra. Turisté podle ní přesto přijíždějí a chodí na túry.

Středočeská lyžařská střediska sníh sice ještě mají, ale zájem nebyl veliký. Například na Monínci na Příbramsku v sobotu lyžovalo 500 až 600 lidí, což je o třetinu méně než v obvyklý lednový víkendový den. Stovky lyžařů přijely také do Chotouně u Prahy.

V moravskoslezské části Beskyd je jediným střediskem, které je zatím v provozu, Bílá na Frýdecko-Místecku. Kvůli špatnému počasí ale uzavírá pro veřejnost svou severní část s lanovkou a lyžovat tam už budou jen lyžařské kurzy. Situace nebyla příznivá ani v sousedním Zlínském kraji. Sníh tam rychle odtává a návštěvnost v otevřených skiareálech byla podprůměrná. Například středisko v Karolince na Vsetínsku v sobotu navštívilo odhadem 200 lyžařů a dnes asi polovina. "Protože zítra má tady na východě hodně pršet, tak jsme se rozhodli, že provoz zastavíme a budeme znovu lyžovat od úterka," řekl zástupce areálu Marek Cimala.

Témata: Lyžování

Nespokojení lidé mohou ohrozit demokratické základy ČR, varovalo vnitro

05.02.2023 16:56 Aktualizováno Velká skupina lidí, která je nespokojená s uspořádáním a směřováním státu, má potenciál ohrozit…

Policie loni řešila 149 nenávistně motivovaných činů, meziročně více

05.02.2023 15:44 Policie začala v loňském roce řešit celkem 149 nenávistně motivovaných trestných činů, což je…

Pavel by Zemanovo jmenování šéfa ÚS musel ignorovat, míní Rychetský

05.02.2023 14:53 Aktualizováno Nový prezident by mohl, a dokonce musel, ignorovat krok svého předchůdce, pokud by tento předchůdce…

TOP 09 podle Pekarové Adamové podporuje zvýšení věku odchodu do důchodu

05.02.2023 14:32 Aktualizováno Zvýšení věku pro odchod do důchodu koaliční TOP 09 podporuje, vláda ale musí předložit celkovou…

Pekarová Adamová vezme na Tchaj-wan zástupce desítek firem

05.02.2023 14:03 Ve sněmovní delegaci, jež koncem března navštíví Tchaj-wan, budou podle předsedkyně dolní komory…

Pokutu 35 tisíc za porušení pravidel ve volbách do Senátu dostalo ANO a…

05.02.2023 10:38 Nejvyšší pokutu za porušení pravidel během loňských senátních voleb dostalo hnutí ANO a komunisté.…

Policie na slovenských hranicích zadržela 9660 lidí, vstup odmítla 2636…

05.02.2023 10:03 Při stálých kontrolách, které na česko-slovenských hranicích skončily v noci na dnešek, policie od…

Jurečka navrhne úpravu valorizace penzí, platit by mohla od příštího roku

05.02.2023 09:08 Způsob zvyšování důchodů by se mohl od příštího roku změnit. Upravit by se měla pravidla pro běžnou…

Pavel nepočítá s vojenskou přehlídkou během inaugurace

05.02.2023 08:40 Vojenská přehlídka podle budoucí hradní kancléřky Jany Vohralíkové nebude součástí inaugurace…

Na inauguraci Pavla by mohli dostat pozvánku i prezidenti okolních států

04.02.2023 20:24 Na inauguraci zvoleného prezidenta Petra Pavla by mohli dostat pozvánku i prezidenti okolních států…

Související:

Nejnovější