V průběhu minulého týdne došlo v Česku opět ke zdražení pohonných hmot

V průběhu minulého týdne došlo v Česku opět ke zdražení pohonných hmot. Průměrná cena benzinu se zvýšila o 11 haléřů na 39,53 koruny za litr. Cena nafty stoupla o 33 haléřů, což znamená, že litr nafty nyní průměrně stojí 37,79 koruny.

Ilustrační foto

Tyto údaje zaznamenala společnost CCS, která sleduje vývoj cen paliv. Cena paliv postupně roste od konce května tohoto roku. Výrazný růst ceny nafty byl způsoben zvýšením spotřební daně na naftu o 1,50 koruny začátkem srpna. V porovnání s prvním srpnem je cena nafty téměř o čtyři koruny vyšší, tehdy průměrná cena nafty činila 33,95 koruny za litr. Analytici však očekávají postupnou stabilizaci cen paliv v následujících dnech.

Spotřební daň na naftu se od srpna vrátila na úroveň platnou do června loňského roku, kdy byla snížena kvůli vyšším cenám paliv a s cílem podpořit zejména dopravce. Přestože ceny pohonných hmot v Česku rostou dlouhou dobu, stále jsou nižší než v této době loňského roku, kdy zaznamenaly nárůst kvůli geopolitickým událostem, jako byl ruský útok na Ukrajinu. Benzin je o 82 haléřů na litru levnější než před rokem, zatímco cena nafty se zvýšila o 4,69 koruny na litr.

Jihočeský kraj nabízí nejlevnější paliva, kde je průměrná cena benzinu 39,04 koruny za litr a naftu lze natankovat průměrně za 37,36 koruny za litr. Naproti tomu v Praze jsou paliva nejdražší, kde litr benzinu stojí průměrně 40,49 koruny a nafta je dostupná za 38,81 koruny za litr.

Témata: pohonné hmoty

Související:

Nejnovější